Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

pogrzeb koszty uzyskania przychodu

  • 08.08.2018NSA. Ubezpieczenie w zagranicznej delegacji nie zawsze bez PIT
    Z uzasadnienia: W sytuacji, gdy koszty ewentualnej choroby czy wypadku za granicą zobowiązany jest ponieść pracodawca, nie leży w interesie pracownika wykupienie takiego ubezpieczenia we własnym zakresie. Byłby to dla niego wyłącznie zbędny, dodatkowy koszt. Nie można natomiast zgodzić się ze spółką, że te same kryteria pozwalały na pominięcie jako przychodu z nieodpłatnych świadczeń wykupienie polisy w tej części, która nie dotyczyła ryzyk obciążających pracodawcę. Dodatkowe ubezpieczenie pracownika przez pracodawcę oznacza zaoszczędzenie wydatku i w konsekwencji stanowi przysporzenie objęte podatkiem dochodowym.
    • 17.06.2016Skutki w PIT postawienia do dyspozycji świadczeń po zmarłym pracowniku
      Pytanie podatnika: Zmarła pracownica Wnioskodawcy. Do rozliczenia z tytułu stosunku pracy po śmierci pracownicy pozostał zasiłek chorobowy i ekwiwalent za niewykorzystany urlop, a nadto odprawa pośmiertna. Czy wobec braku danych identyfikacyjnych i kontaktowych osoby uprawnionej do odbioru ww. świadczeń prawidłowym było wyodrębnienie tychże należności z majątku spółki i postawienie ich do dyspozycji uprawnionego? Czy należy od ww. świadczeń obliczyć, pobrać i wpłacić zaliczki na PIT? Jak przy braku danych identyfikacyjnych i kontaktowych podatnika wypełnić PIT-11? Czy należności te można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
      • 01.02.2016Benzyna nie jest przychodem pracownika. Ważny wyrok WSA
        Koszt zużytej do celów prywatnych benzyny kupionej przez pracodawcę nie powinien być doliczany do przychodu pracownika korzystającego z samochodu służbowego. Do takiego wniosku doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 23 listopada 2015 r., sygn. akt I SA/Wr 1595/15.
        • 29.09.2015MF: Spadkobiercy mogą kontynuować działalność
          Interpelacja nr 34361 do ministra finansów w sprawie zasad i możliwości kontynuacji przez spadkobierców działalności gospodarczej prowadzonej uprzednio przez osobę zmarłą
          • 05.12.2014Uchwała NSA: Umowa dożywocia bez PIT
            W przypadku zbycia nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie nie jest możliwe określenie przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, na zasadach wynikających z art. 19 ust. 1 i 3 tej ustawy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
            • 21.03.2014Wartość początkowa środka trwałego wytworzonego we własnym zakresie
              Pytanie podatnika: Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości zabudowanej budynkiem usługowym, który został wybudowany we własnym zakresie od podstaw i służy wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Czy prawidłowe będzie ustalenie wartości początkowej do naliczenia amortyzacji budynku usługowego na podstawie wyceny rzeczoznawcy majątkowego (cena rynkowa)?
              • 16.01.2014Koszty uzyskania przychodów. Rozliczenie wydatków na kwiaty i wieńce pogrzebowe
                Pytanie podatnika: Czy wydatki ponoszone w związku ze śmiercią pracownika, byłego pracownika, emeryta, rencisty oraz najbliższej rodziny pracownika lub byłego pracownika (emeryta, rencisty), można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
                • 24.09.2013Podatek od umowy dożywocia przy wspólności majątkowej małżeńskiej
                  Z uzasadnienia: Z uwagi na wspólność majątkową, nie można wyodrębnić udziałów, które podatniczka oraz - odrębnie - jej mąż posiadali w chwili nabycia nieruchomości w małżeństwie, to nie można też przyjąć, że pięcioletni termin biegnie od daty nabycia nieruchomości w drodze spadku. Tym samym nie można było przyjąć, że pięcioletni termin biegnie w części od daty nabycia części nieruchomości w drodze spadku. Zatem, jeżeli od wspólnego z mężem kupna domu do zawarcia umowy dożywocia minęło ponad pięć lat, to podatniczka nie musi płacić PIT.
                  • 15.07.2013NSA: Umowa dożywocia a PIT
                    Z uzasadnienia: Umowa dożywocia ma charakter odpłatny i wzajemny i stanowi tym samym, w świetle przepisów ustawy podatkowej, formę odpłatnego zbycia nieruchomości i źródło przychodów. Z drugiej strony, ponieważ umowy tego rodzaju dotyczą zazwyczaj osób w podeszłym wieku i zmierzają one do zapewnienia im utrzymania i opieki na wypadek utraty zdolności do samodzielnego bytowania, tenże aspekt społeczny przemawiać może za celowością rozważenia przez ustawodawcę wyłączenia tego rodzaju czynności ze źródeł opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Postulat ten nie może jednak uzasadniać wykładni obowiązującego przepisu, która pomijać będzie charakter odpłatny umowy dożywocia.
                    • 18.06.2013Wyrok NSA: Umowa dożywocia a opodatkowanie PIT
                      Z uzasadnienia: Umowa o dożywocie ma charakter odpłatny również w znaczeniu materialnopodatkowym, a nie tylko cywilistycznym. Cena odpłatnego zbycia nie musi być wyrażona w pieniądzu, gdyż zapłatą za przeniesienie własności była inna forma przysporzenia majątkowego, jakim było zapewnienie świadczeń określonych w art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego. Zatem, mamy tu do czynienia z odpłatnym zbyciem nieruchomości, stanowiącym źródło przychodu o jakim mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
                      • 25.04.2013PIT: Sprzedaż mieszkania nabytego w drodze umowy dożywocia
                        Z uzasadnienia: Biorąc pod uwagę odpłatny charakter umowy o dożywocie, zastosowanie będzie miał art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji do kosztów nabycia, stanowiących koszty uzyskania przychodu, zaliczyć należy wartość świadczeń jakie podatnik poniósł na rzecz dożywotnika, czyli faktycznie poniesione na jego rzecz, udokumentowane wydatki. Nie ma podstaw prawnych do przyjęcia, że wartość rynkowa nieruchomości jest kosztem - w umowach o dożywocie nie określa się cen nabycia nieruchomości.
                        • 29.03.2013VAT w kosztach uzyskania przychodów
                          Pytanie podatnika: Wnioskodawca ponosi różnego rodzaju wydatki, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Wydatki te można podzielić na dwie grupy: wydatki, które nie stanowią kosztu uzyskania przychodów, ponieważ nie spełniają definicji art. 15 ust. 1 ustawy o CIT oraz wydatki, które nie stanowią kosztu uzyskania przychodów, ponieważ zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Czy kosztem uzyskania przychodów może być nieodliczony podatek od towarów i usług, jeśli sam wydatek, bez względu na przyczynę, nie stanowi tego kosztu?
                          • 21.02.2013Ulga prorodzinna: Świadczenia po zmarłym rodzicu a limit dochodów pełnoletniego dziecka
                            Pytanie: Mam dwie córki uczące się. Jedna pełnoletnia nie przekroczyła 25 roku życia, studiuje na studiach dziennych, nigdy nie pracowała i nie osiągnęła dochodu. W listopadzie zmarł mój mąż, a zakład pracy męża wypłacił należną listopadową pensję córkom. W tej sytuacji córka pełnoletnia osiągnęła dochód przekraczający 3.091 zł, pomimo, że nie pracowała. Czy należy się ulga z tytułu wychowania dziecka pełnoletniego, uczącego się, które otrzymało ww. jednorazowy dochód z pracy po zmarłym ojcu?
                            • 26.10.2012PIT: Przekazanie mieszkania w umowie dożywocia
                              Z uzasadnienia: Jeżeli zatem w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie została określona w sposób jednoznaczny podstawa opodatkowania z tytułu świadczeń dożywotnika, to dochód z tego rodzaju odpłatnego zbycia nieruchomości pozostaje poza zakresem opodatkowania tym podatkiem.
                              • 06.05.2011Zbycie nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie – skutki podatkowe
                                Na podstawie umowy o dożywocie dochodzi do odpłatnego zbycia nieruchomości, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Jeżeli zbycie to następuje przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, stanowi ono dla dożywotnika źródło przychodów, które trzeba opodatkować – stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 12 kwietnia 2011 r. nr ITPB2/415-22/11/MU.
                                • 18.04.2011WSA: Umowa dożywocia nie ma charakteru odpłatnego
                                  Z uzasadnienia: Charakter umowy dożywocia, jako umowy odpłatnej w rozumieniu prawa cywilnego, nie oznacza, że przeniesienie własności nieruchomości w ramach umowy dożywocia jest zbyciem odpłatnym w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc zbyciem przynoszącym zbywcy przychód w postaci przysporzenia majątkowego odpowiadającego wartości zbywanej rzeczy wyrażonej w cenie określonej umową, a więc przysporzenia ekwiwalentnego wobec świadczenia zbywcy.
                                  • 24.02.2011Za a nawet przeciw
                                    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wystąpił do Ministra Finansów z inicjatywą wprowadzenia zryczałtowanego CIT w wysokości 1 proc. przychodu. Głównym argumentem zasadności zmiany jest zwiększenie dochodów budżetowych. I tu leży pies pogrzebany. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zamiast wspierać przedsiębiorczość, zaczyna przejmować się stanem kasy państwa.
                                    • 04.10.2010Umowa dożywocia jest formą odpłatnego zbycia nieruchomości
                                      Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni będzie miała obowiązek zapłacenia podatku dochodowego w związku ze zbyciem lokalu mieszkalnego na podstawie umowy o dożywocie, przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lokalowej?
                                      • 03.02.2010Orzecznictwo WSA: Umowa o dożywocie nie jest umową odpłatną
                                        Z uzasadnienia: Umowa o dożywocie jest umową wzajemną jednakże nie jest ona umową odpłatną a konstatacja ta jest istotna albowiem zwrotowi „nabycie” należy nadać znaczenie cywilnoprawne, tj. obok sprzedaży, każde prawem dopuszczalne przeniesienie prawa własności rzeczy na osobę trzecią, przy czym ustawodawca podatkowy opodatkowuje jedynie takie zbycie, które ma charakter odpłatny. Organ interpretacyjny nieprawidłowo zakwalifikował umowę o dożywocie jako umowę „odpłatną” przy czym w żaden sposób nie dokonał analizy istoty „odpłatności” tej umowy, na czym owa „odpłatność” polega, co jest jej cechą konstytutywną. W konsekwencji, błędnie przyjmując opłatny charakter umowy o dożywocie błędnie też przyjął, że w sprawie ma zastosowanie art. 19 ust. 1 i ust. 3 u.p.d.o.f. jako podstawa opodatkowania.
                                        • 23.10.2009Ubiór służbowy
                                          Czy ubiór służbowy jest świadczeniem wolnym od podatku dla pracowników i czy może stanowić koszt uzyskania przychodu pracodawcy?
                                          • 02.01.2008Parametry 2008 r.
                                            1 stycznia każdego roku to data, w której wchodzi w życie najwięcej zmian przepisów, zwłaszcza w ustawach podatkowych. Na szczęście, w przeciwieństwie do poprzednich lat, tegoroczne zmiany są dość nieliczne. Poniżej prezentujemy wykaz limitów, kwot granicznych i innych ważnych parametrów obowiązujących w 2008 r.:
                                            • 01.01.2007Parametry 2007 r.
                                              Poniżej prezentujemy wykaz limitów, kwot granicznych i innych ważnych parametrów obowiązujących w 2007 r.: