Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

pogrzeb pracownika koszty uzyskania przychodu

  • 08.08.2018NSA. Ubezpieczenie w zagranicznej delegacji nie zawsze bez PIT
    Z uzasadnienia: W sytuacji, gdy koszty ewentualnej choroby czy wypadku za granicą zobowiązany jest ponieść pracodawca, nie leży w interesie pracownika wykupienie takiego ubezpieczenia we własnym zakresie. Byłby to dla niego wyłącznie zbędny, dodatkowy koszt. Nie można natomiast zgodzić się ze spółką, że te same kryteria pozwalały na pominięcie jako przychodu z nieodpłatnych świadczeń wykupienie polisy w tej części, która nie dotyczyła ryzyk obciążających pracodawcę. Dodatkowe ubezpieczenie pracownika przez pracodawcę oznacza zaoszczędzenie wydatku i w konsekwencji stanowi przysporzenie objęte podatkiem dochodowym.
    • 17.06.2016Skutki w PIT postawienia do dyspozycji świadczeń po zmarłym pracowniku
      Pytanie podatnika: Zmarła pracownica Wnioskodawcy. Do rozliczenia z tytułu stosunku pracy po śmierci pracownicy pozostał zasiłek chorobowy i ekwiwalent za niewykorzystany urlop, a nadto odprawa pośmiertna. Czy wobec braku danych identyfikacyjnych i kontaktowych osoby uprawnionej do odbioru ww. świadczeń prawidłowym było wyodrębnienie tychże należności z majątku spółki i postawienie ich do dyspozycji uprawnionego? Czy należy od ww. świadczeń obliczyć, pobrać i wpłacić zaliczki na PIT? Jak przy braku danych identyfikacyjnych i kontaktowych podatnika wypełnić PIT-11? Czy należności te można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
      • 01.02.2016Benzyna nie jest przychodem pracownika. Ważny wyrok WSA
        Koszt zużytej do celów prywatnych benzyny kupionej przez pracodawcę nie powinien być doliczany do przychodu pracownika korzystającego z samochodu służbowego. Do takiego wniosku doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 23 listopada 2015 r., sygn. akt I SA/Wr 1595/15.
        • 16.01.2014Koszty uzyskania przychodów. Rozliczenie wydatków na kwiaty i wieńce pogrzebowe
          Pytanie podatnika: Czy wydatki ponoszone w związku ze śmiercią pracownika, byłego pracownika, emeryta, rencisty oraz najbliższej rodziny pracownika lub byłego pracownika (emeryta, rencisty), można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
          • 21.02.2013Ulga prorodzinna: Świadczenia po zmarłym rodzicu a limit dochodów pełnoletniego dziecka
            Pytanie: Mam dwie córki uczące się. Jedna pełnoletnia nie przekroczyła 25 roku życia, studiuje na studiach dziennych, nigdy nie pracowała i nie osiągnęła dochodu. W listopadzie zmarł mój mąż, a zakład pracy męża wypłacił należną listopadową pensję córkom. W tej sytuacji córka pełnoletnia osiągnęła dochód przekraczający 3.091 zł, pomimo, że nie pracowała. Czy należy się ulga z tytułu wychowania dziecka pełnoletniego, uczącego się, które otrzymało ww. jednorazowy dochód z pracy po zmarłym ojcu?
            • 23.10.2009Ubiór służbowy
              Czy ubiór służbowy jest świadczeniem wolnym od podatku dla pracowników i czy może stanowić koszt uzyskania przychodu pracodawcy?