Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

osoba samotnie ulga prorodzinna

  • 06.03.2018PIT za 2017: Alimenty a prawo do ulgi na dzieci
    Pytanie: Wnioskodawczyni jest matką samotnie wychowującą 3 synów: bliźniaków, które mają obecnie 12 lat oraz pełnoletniego syna. Ojciec dzieci w stosunku do młodszych synów ma ograniczone kontakty orzeczone wyrokiem sądowym oraz opłaca alimenty. Natomiast na starszego syna płaci alimenty. Czy, w związku z brakiem możliwości porozumienia się z ojcem dzieci, Wnioskodawczyni ma prawo do odliczenia 100% ulgi za rok 2017 na małoletnich synów oraz pełnoletniego uczącego się syna?
    • 20.02.2017PIT za 2016r. Ulga na dziecko dla rodzica po rozwodzie
      Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni, jako osoba samodzielnie sprawująca władzę faktyczną nad małoletnimi X i Y może odliczyć w zeznaniu od osób fizycznych w całości ulgę na obie córki?
      • 17.12.2015Ulga prorodzinna w zeznaniu za rok 2015
        Począwszy od rozliczenia podatkowego za rok 2013 zwiększeniu uległa ilość kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu prawa do ulgi prorodzinnej. Obecnie istotny jest nie tylko między innymi wiek dziecka, ewentualnie wysokość osiąganych przez nie dochodów, ale także liczba dzieci na które ta ulga przysługuje, a niekiedy także wysokość dochodów uzyskiwanych przez osobę uprawnioną.
        • 16.12.2015Ulga prorodzinna w zeznaniu za rok 2015
          Począwszy od rozliczenia podatkowego za rok 2013 zwiększeniu uległa ilość kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu prawa do ulgi prorodzinnej. Obecnie istotny jest nie tylko między innymi wiek dziecka, ewentualnie wysokość osiąganych przez nie dochodów, ale także liczba dzieci na które ta ulga przysługuje, a niekiedy także wysokość dochodów uzyskiwanych przez osobę uprawnioną.
          • 31.07.2015Dochody dziecka a rozliczenie samotnego rodzica i ulga prorodzinna
            Pytanie podatnika: Czy dochód pełnoletniego dziecka określony w art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowiący warunek rozliczenia dochodów w sposób przewidziany dla osób wychowujących samotnie dzieci oraz skorzystania z ulgi prorodzinnej należy wyliczyć po pomniejszeniu składek na ubezpieczenie społeczne zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
            • 26.05.2015Bezdzietne małżeństwa bez prawa do wspólnego rozliczania?
              Interpelacja nr 32537 do ministra finansów w sprawie ograniczenia prawa do wspólnego rozliczania się z podatku dochodowego od osób fizycznych tylko do małżonków wychowujących dzieci
              • 20.03.2015PIT za 2014. Rozliczenie dochodów małoletniego dziecka
                Sposób rozliczenia w zeznaniu rocznym dochodów osiągniętych przez małoletnie dziecko - zarówno własne, jak i przysposobione - jest uzależniony od rodzaju źródła przychodów, z którego one pochodzą. Jedne dochody dolicza się do dochodów rodziców (z pewnymi zastrzeżeniami), inne zaś wykazuje się w zeznaniu rocznym składanym na imię i nazwisko dziecka.
                • 19.03.2015PIT za 2014. Rozliczenie dochodów małoletniego dziecka
                  Sposób rozliczenia w zeznaniu rocznym dochodów osiągniętych przez małoletnie dziecko – zarówno własne, jak i przysposobione – jest uzależniony od rodzaju źródła przychodów, z którego one pochodzą. Jedne dochody dolicza się do dochodów rodziców (z pewnymi zastrzeżeniami), inne zaś wykazuje się w zeznaniu rocznym składanym na imię i nazwisko dziecka.
                  • 05.02.2015PIT za 2014: Ulga na dziecko z poprzedniego związku małżonka
                    Pytanie: Żyję z żoną w związku małżeńskim od listopada 2013 r. i wspólnie wychowujemy dwójkę niepełnoletnich dzieci. Córka jest dzieckiem żony z poprzedniego małżeństwa i nie jest przeze mnie adoptowana (jej ojciec nie został pozbawiony praw rodzicielskich), natomiast drugie dziecko - syn jest naszym wspólnym dzieckiem. Moja żona nie pracuje. Zamierzamy złożyć wspólne zeznanie podatkowe za 2014 r. Czy nam jako małżonkom przysługuje ulga prorodzinna z tytułu wychowywania dziecka, którego nie jestem biologicznym ojcem?
                    • 04.02.2015PIT za 2014: Ulga na dziecko z poprzedniego związku małżonka
                      Pytanie: Żyję z żoną w związku małżeńskim od listopada 2013 r. i wspólnie wychowujemy dwójkę niepełnoletnich dzieci. Córka jest dzieckiem żony z poprzedniego małżeństwa i nie jest przeze mnie adoptowana (jej ojciec nie został pozbawiony praw rodzicielskich), natomiast drugie dziecko - syn jest naszym wspólnym dzieckiem. Moja żona nie pracuje. Zamierzamy złożyć wspólne zeznanie podatkowe za 2014 r. Czy nam jako małżonkom przysługuje ulga prorodzinna z tytułu wychowywania dziecka, którego nie jestem biologicznym ojcem?
                      • 20.03.2014Ulga prorodzinna. Nowe zasady rozliczania ulgi na dziecko
                        Przypomnijmy raz jeszcze nowe zasady rozliczania ulgi prorodzinnej (ulgi na dziecko). Trzeba je stosować, składając roczny PIT za 2013 r. Warto zatem teraz je przypomnieć.
                        • 02.01.2014PIT roczny za 2013 r. Ulga prorodzinna - nowe zasady rozliczania
                          Od stycznia 2013 r. obowiązują nowe zasady rozliczania ulgi prorodzinnej (ulgi na dziecko). Trzeba je stosować, składając roczny PIT za 2013 r. Warto zatem teraz je przypomnieć. Zwłaszcza, że w zakresie ulgi prorodzinnej nowe przepisy wprowadziły pewne ograniczenia.
                          • 17.04.2013PIT 2012: Rozliczenie dochodów małoletniego dziecka
                            Sposób rozliczenia w zeznaniu rocznym dochodów osiągniętych przez małoletnie dziecko – zarówno własne, jak i przysposobione – jest uzależniony od rodzaju źródła przychodów, z którego one pochodzą. Jedne dochody dolicza się do dochodów rodziców (z pewnymi zastrzeżeniami), inne zaś wykazuje się w zeznaniu rocznym składanym na imię i nazwisko dziecka.
                            • 10.01.2013Rozliczenie roczne: Ulga prorodzinna a dochody dziecka
                              Z uzasadnienia: Ustawodawca w art. 6 ust 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzając zasady preferencyjnego opodatkowania dla osób samotnie wychowujących dzieci pełnoletnie, uczące się, określił łączną wysokość dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej oraz dochodów ze zbycia papierów wartościowych, której osiągnięcie przez dziecko nie powoduje utraty prawa do preferencyjnego rozliczenia przez osobę samotnie je wychowującą. O ile dochód opodatkowany na zasadach określonych w art. 30b będzie odpowiadać dochodowi zdefiniowanemu w art. 9 ust 2 ustawy, to dla ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 konieczne jest wyliczenie podstawy opodatkowania zgodnie z art. 26 ustawy.
                              • 03.09.2012Zmiana proporcji ulgi prorodzinnej
                                W sytuacji, gdy odliczenia od podatku dochodowego kwoty ulgi na małoletnie dziecko, obliczonej zgodnie z ust. 2 art. 27 f ustawy, rodzice dokonali w ramach zgodnego ustalenia jej proporcji, na podstawie ust. 4 art. 27f, to zmiana tej proporcji również wymaga ich zgodnego współdziałania. Z kolei, dokonanie jednostronnej zmiany przez któregokolwiek z rodziców małoletniego dziecka, ustalonej w złożonych zeznaniach podatkowych, zgodnej proporcji podziału kwoty ulgi na dziecko, nie upoważnia organów podatkowych do dokonania jej podziału w częściach równych na podstawie art. 27f ust. 4 ustawy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.