Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

odliczenie vat zakupy budowlane

  • 08.11.2018Podatek VAT przy obrocie remontowanymi nieruchomościami na rynku wtórnym
    W systemie podatku od towarów i usług obowiązuje zasada niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że istotna jest intencja nabycia. Jeżeli dany towar lub usługa ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas – po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście, jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych. Jeżeli natomiast ma służyć czynnościom nieuprawniającym do odliczenia podatku od towarów i usług (niepodlegającym opodatkowaniu lub zwolnionym od podatku) w momencie dokonywania zakupu podatnik nie ma prawa do odliczenia tego podatku.
    • 06.11.2018Odliczenie VAT od wydatków na ogrodzenie nieruchomości
      Pytanie: W związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego i dokonywaniem w nim licznych inwestycji, jako czynny podatnik VAT, Wnioskodawca chce wykonać ogrodzenie tego gospodarstwa, włącznie z budynkiem mieszkalnym. Czy jeśli ogrodzenie obejmuje również budynek mieszkalny Wnioskodawca jest upoważniony do odliczenia podatku VAT, na podstawie faktur na zakup materiałów na budowę w całości, czy może tylko w jakiejś części czy też Wnioskodawca nie ma w ogóle do tego prawa?
      • 25.10.2017Odliczenie VAT od nieruchomości przy wykupie z leasingu
        Z uzasadnienia: Skoro budynki i budowle będą wykorzystywane do działalności opodatkowanej, podatnik na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury otrzymanej od leasingodawcy, dokumentującej wykup nieruchomości po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego.
        • 30.03.2017Proporcjonalne odliczenie VAT. Ważny wyrok WSA
          Z uzasadnienia: Podatnik ma generalny obowiązek wyodrębniania podatku, który związany jest z czynnościami opodatkowanymi. Dotyczyć to będzie przede wszystkim tych transakcji, w przypadku których nabywane dobra w całości służą sprzedaży opodatkowanej. Wówczas bowiem cały taki podatek może być alokowany jako podatek związany z wykonywaniem czynności opodatkowanych i podlegający w związku z tym odliczeniu.
          • 28.08.2014Prawo do odliczenia VAT z faktur zakupowych
            Z uzasadnienia: W przypadku faktur niepotwierdzających ani dostawy towarów bądź usług, ani otrzymania należności, charakter kwoty wykazanej w fakturze jako podatek należny w istocie niebędącej podatkiem należnym w rozumieniu u.p.t.u., jest okolicznością niepozwalającą na objęcie tej kwoty systemem rozliczeń dokonywanym przez podatnika w deklaracji VAT-7 w ramach podstawowego mechanizmu opodatkowania podatkiem od towarów i usług: naliczenie podatku należnego - odliczenie podatku naliczonego.
            • 18.08.2014Poświadczenie zgłoszenia celnego a odliczenie VAT
              Pytanie podatnika: Czy Podatnik ma prawo do uznania na podstawie poświadczenia zgłoszenia celnego, iż przysługuje Jemu prawo zaewidencjonowania w ewidencji prowadzonej dla celów podatku od towarów i usług kwoty podatku naliczonego z tytułu importu towarów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz prawo do odliczenia naliczonego oraz zgłoszonego w urzędzie celnym podatku od towarów i usług, od podatku należnego za dany miesiąc rozliczeniowy?
              • 06.08.2013Usługi doradcze a VAT. Miejsce świadczenia usług i odliczenie podatku
                Pytanie podatnika: W jaki sposób ustalić miejsce świadczenia wykonywanych usług doradczych? Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego?
                • 28.06.2013Odliczenie VAT z faktury zawierającej błędną stawkę podatku
                  Pytanie podatnika: Spółka realizuje różnego rodzaju kontrakty budowlane i wielokrotnie zleca prace podwykonawcom, którzy za wykonane prace wystawiają Spółce faktury VAT. Podwykonawca wykonał dla Spółki prace objęte stawką 8%, jednak wystawił fakturę ze stawką 23%. Czy w przypadku otrzymania faktury zawierającej błędną stawkę Spółka posiada prawo do odliczenia VAT z tak wystawionej faktury?
                  • 12.03.2012Remont wynajmowanego lokalu a odliczenie VAT
                    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni przysługuje odliczenie podatku VAT w pełnej wysokości od faktur dokumentujących zakup materiałów i usług przeznaczonych na remont i wykończenie lokalu mieszkalnego przeznaczonego na wynajem na cele prowadzenia w nim gabinetu lekarskiego?
                    • 19.09.2011Niedobory zawinione a korekta VAT
                      Z uzasadnienia NSA: Jeżeli utrata towaru nastąpiła z przyczyn od skarżącej spółki zależnych, tj. w wyniku zawinionych niedoborów towarów, dany towar w efekcie końcowym nie zostanie wykorzystany do działalności opodatkowanej, to prawo spółki do odliczenia w związku z ww. nabyciem powinno zostać utracone.
                      • 13.04.2011Odliczenie VAT od wydatków na eksploatację użyczonego budynku
                        Pytanie podatnika: Podatnicy prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Wspólnikami w spółce cywilnej są członkowie rodziny należący do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej jeden ze wspólników użyczył spółce cywilnej budynek gospodarczy wraz z częścią podwórza (parking) będące jego własnością. Czy od poniesionych wydatków na eksploatację użyczonego budynku wraz z placem, tj. koszty energii, ogrzewania, bieżące naprawy i remonty oraz wydatków na inwestycję ponoszoną na adaptację, modernizację i ulepszenie ww. budynku Wnioskodawca może odliczać podatek VAT?
                        • 11.09.2008Odliczenie VAT od zakupów inwestycyjnych
                          Pytanie podatnika: Czy Spółka miała prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT, zawartego w fakturach dokumentujących zakup towarów i usług niezbędnych do wybudowania obiektu budowlanego, którego część jest wykorzystywana na działalność zwolnioną od podatku VAT, a część na działalność opodatkowaną – w takiej części procentowej, jaką wynajmowana część nieruchomości opodatkowana podatkiem VAT pozostaje w ogólnej powierzchni wybudowanej nieruchomości?
                          • 19.07.2007Orzecznictwo: Spór o wydatki i darowiznę kościelną
                            Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 grudnia 2004 r. sygn. akt SA/Sz 1399/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę na decyzje Izby Skarbowej w Szczecinie Ośrodek Zamiejscowy z dnia 24 czerwca 2003 r., która na podstawie art. 21 § 3 i art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137,poz. 926 ze zm.) oraz art. 45 ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90.poz. 416 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania złożonego przez Grzegorza i Danutę B od decyzji wydanej w dniu 25 kwietnia 2003 r. przez Drugi Urząd Skarbowy w Koszalinie, określającej wysokość zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 1999 r. utrzymano w mocy decyzje organu pierwszej instancji.