Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja wartość sprzętu

  • 10.06.2020Najem i amortyzacja: Meble i sprzęt AGD nie zwiększą wartości początkowej budynku
    Czy przy oddaniu do użytkowania budynku mieszkalnego wartości:  mebli wolno stojących i sprzętu AGD,  opraw oświetleniowych,   zlewozmywaków, natrysków, umywalek, sedesów, baterii,  wymienników ciepła, kolektorów, regulatorów, grzejników,  przewodów ciepłociągowych,  sterowników naściennych do regulacji ogrzewania podłogowego,  instalacji RTV i Internet (światłowody) niewbudowanych w konstrukcję budynku,  należy wliczyć do wartości początkowej budynku czy też (zależnie od wartości jednostkowej lub wartości zestawu) wliczyć do kosztów uzyskania przychodu bądź amortyzować jako odrębny środek trwały?
    • 20.02.2018Remont kapitalny środków trwałych w kosztach podatkowych
      Pytanie: Czy Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na remonty kapitalne (zakwalifikowane w myśl przyjętej polityki rachunkowości Spółki jako remonty cykliczne począwszy od dnia 1 stycznia 2018 roku tj. zgodnie ze standardami „MSSF”) poprzez odpisy amortyzacyjne środków trwałych a nie jednorazowo?
      • 14.02.2018PIT za 2017: Zmiany w uldze dla krwiodawców i uldze rehabilitacyjnej
        Tzw. duża nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych, która weszła w życie 1 stycznia 2018 r., zmieniła m.in. zasady korzystania z niektórych ulg podatkowych. Przywrócone zostały zasady wyliczania wysokości odliczania od dochodu darowizn przeznaczonych na cele krwiodawstwa, natomiast w ramach ulgi rehabilitacyjnej, więcej osób odliczy wydatki na utrzymanie psa asystującego, czy używanie samochodu osobowego. Podniesiony został także dochód osoby niepełnosprawnej uprawniającej podatnika mającego na utrzymaniu taką osobę do odliczenia od jego dochodów wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne do kwoty 10 080 zł. Co istotne, nowe zasady stosuje się już do dochodów za 2017 rok.
        • 18.10.2017Amortyzacja wyposażenia wynajmowanego mieszkania
          Pytanie: Wnioskodawczyni wynajmuje lokal mieszkalny rozliczając się z podatku na zasadach ogólnych. W mieszkaniu znajdować się będzie używane wyposażenie, nabyte na podstawie umowy kupna-sprzedaży wraz z wpisaną kwotą kupna. Wartość jednostkowa każdego z elementów wyposażenia nie przekroczy 3500 zł. Ponadto wszystkie elementy wyposażenia zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Czy Wnioskodawczyni może amortyzować używane wyposażenie?
          • 27.01.2017WSA. Amortyzacja systemu informatycznego
            Z uzasadnienia: Z przepisu art. 16b ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o CIT nie można wyprowadzić wniosku, że przeniesienie praw majątkowych stanowi warunek do uznania umowy o korzystanie z oprogramowania (licencji) za wartość niematerialną i prawną. Niezasadnie zatem organ stwierdził, że wydatków związanych z nabyciem i wdrożeniem zintegrowanego systemu informatycznego, nie można uznać za wydatki na nabycie składnika majątku trwałego, stanowiącego wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej.
            • 12.02.2016Najem w ramach działalności gospodarczej. Co można wrzucić w koszty podatkowe?
              Pytanie podatnika: Wnioskodawca jest właścicielem, wraz z małżonką, kilku nabytych lokali mieszkalnych. Z dniem 1 stycznia 2016 r. ma zamiar prowadzić działalność gospodarczą w przedmiocie ich najmu. Tym samym Wnioskodawca wniesie wskazane lokale oświadczeniem do tej działalności i ujmie je w rejestrze środków trwałych. Czy amortyzacja będzie kosztem podatkowym? Czy wyposażenie mieszkań w niezbędny sprzęt będzie kosztem podatkowym? Czy opłata czynszu i poniesienie innych opłat np. za prąd, będzie kosztem podatkowym w przypadku braku najemcy?
              • 20.05.2015Podróż służbowa. Wydatki na sprzęt elektroniczny w kosztach działalności
                Pytanie: Zamierzam udać się w podróż służbową do Stanów Zjednoczonych na okres ok. 6 miesięcy. W trakcie pobytu, w przypadku awarii lub zniszczenia obecnie posiadanych urządzeń elektronicznych (telefony komórkowe, laptopy, podzespoły komputerowe, dyski, pendrive’y), będę zmuszony do zakupu nowego sprzętu, który później nie będzie odsprzedawany i będzie stanowił środek trwały prowadzonej przeze mnie działalności. Czy wydatki na zakup sprzętu elektronicznego będą stanowiły koszty uzyskania przychodów?
                • 19.05.2015Podróż służbowa. Wydatki na sprzęt elektroniczny w kosztach działalności
                  Pytanie: Zamierzam udać się w podróż służbową do Stanów Zjednoczonych na okres ok. 6 miesięcy. W trakcie pobytu, w przypadku awarii lub zniszczenia obecnie posiadanych urządzeń elektronicznych (telefony komórkowe, laptopy, podzespoły komputerowe, dyski, pendrive’y), będę zmuszony do zakupu nowego sprzętu, który później nie będzie odsprzedawany i będzie stanowił środek trwały prowadzonej przeze mnie działalności. Czy wydatki na zakup sprzętu elektronicznego będą stanowiły koszty uzyskania przychodów?
                  • 26.06.2014Rozliczenie kosztów obsługi serwisowej
                    Pytanie podatnika: Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że koszty tzw. „obsługi serwisowej”, poniesione po rozpoczęciu dystrybuowania Projektu, powinny być kwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednie (art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), a w rezultacie, potrącalne w dacie ich poniesienia?
                    • 09.05.2012Amortyzacja: Zmiana przeznaczenia budynku mieszkalnego
                      Pytanie podatnika: Czy po zmianie przeznaczenia budynku mieszkalnego na budynek niemieszkalny, Wnioskodawca będzie miał prawo do kontynuowania indywidualnie ustalonej stawki amortyzacji, o której mowa w treści przepisu art. 22j ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, czy konieczna będzie zmiana dotychczasowej stawki amortyzacji na stawkę określoną w wykazie stawek amortyzacyjnych, o których mowa w treści art. 22i ust. 1 ustawy lub stawkę amortyzacji, o której mowa w treści art. 22j ust. 1 pkt 4 ustawy?
                      • 14.12.2011Amortyzacja składników majątku o wartości do 3500 zł
                        Pytanie podatnika: Czy zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zakup zestawu komputerowego o wartości netto poniżej 3500 zł oraz wyposażenia biura o wartości poszczególnych składników poniżej 3500 zł netto można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów bieżącej działalności gospodarczej w miesiącu poniesienia kosztu, nie ujmując go w ewidencji środków trwałych, a w przypadku wartości powyżej 1500 zł wprowadzając je do ewidencji wyposażenia?
                        • 05.04.2011Przyspieszona amortyzacja mieszkania
                          Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni jest współwłaścicielką mieszkania, które w 2000 roku kupiła nowe od dewelopera na wynajem. Mieszkanie to od 10 lat wynajmuje. Przez pierwsze lata płaciła podatek ryczałtowy, a od 2009 roku przeszła na opodatkowanie na zasadach ogólnych. Dotychczas lokalu tego nie amortyzowała. Czy Wnioskodawczyni ma prawo do naliczania przyspieszonej stawki amortyzacyjnej w wysokości 10% wartości lokali mieszkalnych, które aktualnie wynajmuje?
                          • 18.03.2009Cross-financing w projektach realizowanych w ramach programu operacyjnego kapitał ludzki
                            Realizując projekty Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, niemal zawsze mamy do czynienia z cross-financingiem. Zanim omówimy podstawowe założenia dokonywania wydatków projektu w ramach cross-financingu, wyjaśnijmy zasadę elastycznego (krzyżowego) finansowania. Chociaż kwalifikowalność kosztów POKL odnosi się głównie do Europejskiego Funduszu Społecznego, to jednak Instytucja Zarządzająca POKL dopuściła możliwość poszerzenia katalogu wydatków współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego o koszty kwalifikowalne w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na zasadzie cross-financingu, umożliwiając realizatorom projektów zakup składników majątku, niezbędnych do wykonywania zadań.
                            • 26.01.2009MF: Wprowadzanie dla pewnej grupy pracowników odmiennych regulacji jest nieuzasadnione
                              Interpelacja nr 6075 do ministra finansów w sprawie zmian w przepisach dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych w celu umożliwienia w większym zakresie odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów dojazdu do pracy i zakwaterowania poza miejscem zamieszkania, związanych z wykonywaną pracą
                              • 24.11.2008Amortyzacja podatkowa systemu informatycznego
                                Pytania podatnika: 1. W którym momencie Spółka powinna wprowadzić wartość niematerialną i prawną w postaci Systemu do rejestru wartości niematerialnych i prawnych (oraz rozpocząć dokonywanie podatkowych odpisów amortyzacyjnych)? 2. Czy „koszty okołowdrożeniowe” ponoszone do zakończenia procesu wdrożenia Systemu stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w momencie ich poniesienia, czy powinny powiększać wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej w postaci Systemu?