Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

art spadki darowizny

  • 20.09.2012Własne cele mieszkaniowe: Remont domu wybudowanego na działce małżonka
    Pytanie: W 2005 r. odziedziczyłam udział wynoszący 1/6 w lokalu mieszkalnym, a w 2011 r. odziedziczyłam kolejny udział wynoszący 1/3 w ww. lokalu. Tym samym mój udział w tym mieszkaniu wynosi 1/2. Obecnie wraz z drugim współwłaścicielem (bratem) zamierzam sprzedać przedmiotowy lokal, a uzyskane ze sprzedaży środki przeznaczyć na remont domu wybudowanego razem z mężem na działce, którą mąż otrzymał od swoich rodziców w drodze darowizny. Czy część uzyskanych środków ze sprzedaży ww. mieszkania przeznaczonych na remont domu, w którym mieszkam wraz z małżonkiem, będzie zwolniona z opodatkowania?
    • 27.06.2012Podatek od spadków i darowizn: Przekazanie nieruchomości w ramach zachowku
      Pytanie podatnika: Czy przekazanie nieruchomości w zamian za zachowek podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn i korzysta ze zwolnienia wymienionego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn?
      • 29.08.2011Spadki i darowizny – zmiany zeznań podatkowych
        Resort finansów szykuje zmiany zeznań podatkowych składanych przez podatników podatku od spadków i darowizn. Projekt rozporządzenia (z 12 sierpnia 2011 r.) Ministra Finansów ws. zeznań podatkowych składanych przez podatników podatku od spadków i darowizn zawiera m.in. nowy wzór zeznania oraz listę dokumentów, które powinny być do niego załączone. Rozporządzenie wejdzie w życie 23 października 2011 r.
        • 04.07.2011Zachowek jest zwolniony z podatku jak spadek
          Pytania podatnika: 1. Czy otrzymując zachowek po dziadku będzie Wnioskodawca zaliczony do tzw. grupy 0? 2. Czy Wnioskodawca skorzysta ze zwolnienia podatkowego od spadków i darowizn? 3. Czy datą powstania obowiązku podatkowego będzie dzień otrzymania środków pieniężnych na rachunek?
          • 09.02.2011Nie wszystkie składki członkowskie mogą być kosztem
            Pytanie podatnika: Spółka planuje zostać członkiem Stowarzyszenia. Stowarzyszenie to jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem mającym na celu rozwijanie oraz propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających stymulowaniu rozwoju branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Czy składki członkowskie wpłacone na rzecz Stowarzyszenia stanowić będą koszt uzyskania przychodu?
            • 14.01.2011Zachowek
              Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza to, że spadkodawca może ustanowić spadkobiercą całego swojego majątku osobę spoza kręgu najbliższych krewnych. Wydaje się to być sprzeczne z podstawowym odczuciem moralnym, zgodnie z którym bliscy zmarłego, zwykle pomagający mu gromadzić majątek, powinni także odnieść jakąkolwiek korzyść ze spadku. Zabezpieczeniem interesów osób najbliższych spadkodawcy jest właśnie zachowek.
              • 30.12.2010Spadki: Spis inwentarza nie jest warunkiem zwolnienia
                Pytanie podatnika: Czy zaniechanie spisu inwentarza i nie przedstawienie go do Urzędu Skarbowego stwarza zagrożenie dla zwolnienia Wnioskodawcy i jego siostry, spadkobierców od podatków od spadku? Czy Urząd Skarbowy ma prawo żądać od Wnioskodawcy i jego siostry spisu inwentarza, ponieważ jest on wymieniony w postanowieniu Sądu o stwierdzenie praw do spadku?
                • 17.08.2010Śmierć wspólnika spółki cywilnej a rozliczenie roczne
                  Pytanie podatnika: Jednym ze wspólników trzyosobowej spółki cywilnej była żona Wnioskodawcy, która zmarła 1 sierpnia 2009 r. Ze względu na fakt, że umowa spółki nie zawiera zapisu, co dzieje się z udziałami wspólnika w razie jego śmierci, w dniu 2 sierpnia Wnioskodawca wraz ze wspólnikiem podjęli decyzję o zmianie proporcji udziałów od dnia 2 sierpnia 2009 r. Decyzję swoją wprowadzili aneksem do umowy spółki, w którym określono, że od dnia 2 sierpnia 2009 r. 20% udziałów po zmarłej żonie przejął Wnioskodawca. Jak prawidłowo wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36 wysokość udziałów Wnioskodawcy i jego zmarłej żony? Czy do zeznania rocznego za 2009 r. powinno się doliczyć wartość nabytego spadku?
                  • 15.02.2010Opodatkowanie zachowku
                    Pytanie podatnika: Czy w świetle art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn Wnioskodawczyni zobowiązana jest do uiszczenia podatku od wypłaconego zachowku?
                    • 13.01.2010Okres 5-letni liczy się od dnia złożenia zeznania
                      Pytanie podatnika: Czy w związku z powyższym będzie miała zastosowanie ulga z art. 16 ust. 2 pkt 5a ustawy o podatku od spadków i darowizn (ulga mieszkaniowa)? W przypadku stwierdzenia, iż ulga Wnioskodawcy nie przysługuje, to czy obowiązek podatkowy powstaje od chwili stwierdzenia nabycia praw do spadku czy też od momentu hipotetycznego zbycia nieruchomości w 2010?
                      • 10.12.2009Orzecznictwo: Wartość udziałów w spółce z o.o. otrzymanych w spadku
                        Z uzasadnienia: Określanie wartości rzeczy i praw majątkowych na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości oznacza uwzględnianie zarówno cen najniższych, jak i najwyższych. Pomocne przy tym mogą być wszelkie źródła, w tym takie, jak posiadana przez urząd skarbowy wiedza w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych uiszczanego w związku z transakcjami obrotu udziałami innych spółek. Uwzględniając przeciętne ceny, należy ustalać je na podstawie informacji zebranych z obrotu rzeczami i prawami majątkowymi nie tylko dokonywanego między osobami fizycznymi, pomimo że omawiany podatek podmiotowo dotyczy tylko osób fizycznych, ale również zebranymi z obrotu prawami majątkowymi dokonywanego między innymi podmiotami.