Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

aport samochodu osobowego

  • 17.11.2020WSA. Koszty podatkowe: Aport umowy leasingu to nie jej zmiana
    Wniesienie aportem przedsiębiorstwa do spółki komandytowej, w skład którego wchodzi umowa leasingu zawarta przed 1 stycznia 2019 r., nie spowoduje zmiany umowy w znaczeniu art. 8 ust. 1 i 2 noweli, albowiem rozszerzenie z mocy Kodeksu cywilnego zakresu podmiotów odpowiedzialnych (poprzez ustanowienie odpowiedzialności solidarnej) za realizację umowy leasingu nie stanowi zmiany umowy. Zmiany umowy nie narzucają również przepisy Ordynacji podatkowe statuujące instytucję następstwa prawnego w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa jednoosobowego do spółki osobowej. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
    • 25.02.2020WSA. Samochód osobowy w kosztach: Kiedy zmiana umowy leasingu ma znaczenie?
      Zmiana umowy co do podmiotu korzystającego (leasingobiorcy) nie wpływa na prawa i obowiązki w zakresie prawa podatkowego odnoszące się do treści umowy leasingu, która w tym zakresie nie uległa zmianie. Mianowicie aneksem nie dokonano, np. zmiany przedmiotu umowy lub jego wartości, czy też ilości lub wysokości rat. W konsekwencji rozliczenie umowy leasingu, która jako element przedsiębiorstwa została wniesiona aportem do spółki cywilnej, podlega zasadom określonym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2018 r. - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
      • 24.03.2015NSA. Ewidencja środków trwałych ma wpływ na kwalifikację przychodu
        Z uzasadnienia: Stanowisko, że przychód z odpłatnego zbycia składnika majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej (również w ramach umowy leasingu), stanowi przychód z działalności gospodarczej, nawet jeśli ten składnik nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, jest niezgodne z literalnym brzmieniem art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT. A skoro tak to jedynie na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit d ww. ustawy można rozpatrywać kwalifikację przychodu ze sprzedaży samochodu, wykorzystywanego wcześniej do działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu, do określonego źródła przychodu.
        • 21.01.2015Wycofanie samochodu ze spółki na cele prywatne wspólników a VAT
          Pytanie podatnika: Czy wycofanie samochodu osobowego ze spółki cywilnej (czynny podatnik VAT) na cele osobiste wspólników (będących małżonkami) w sytuacji, gdy spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia (częściowo lub w całości) podatku VAT należnego o VAT naliczony w związku z zakupem, gdyż prawo to przysługiwało wcześniej wspólnikowi (który wniósł całe swoje przedsiębiorstwo do spółki wraz z tym samochodem), będzie traktowane jako dostawa towarów i podlega opodatkowaniu na podstawie artykułu 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?
          • 23.07.2014Skutki w PIT sprzedaży samochodu wykupionego po zakończeniu jego leasingu
            Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarła umowę leasingu operacyjnego dotyczącą samochodu osobowego. W okresie trwania umowy leasingu, do kosztów podatkowych były zaliczane opłaty leasingowe. Po zakończeniu umowy leasingu samochód stał się jej własnością. Czy ewentualna sprzedaż w przyszłości nabytego od firmy leasingowej samochodu osobowego będzie rodziła obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych?
            • 05.01.2010Samochód osobowy jako środek trwały – wybrane zagadnienia
              Trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że polski prawodawca podatkowy – z bliżej niezdefiniowanych powodów – nie lubi samochodów osobowych. Żaden chyba składnik majątku podatnika – warto dodać, że często składnik majątku o szerokim zastosowaniu w działalności gospodarczej – nie jest tak dyskryminowany podatkowo.
              • 24.09.2009VAT: Dostawa używanych rzeczy ruchomych
                Omawiając zagadnienie opodatkowania VAT dostawy towarów używanych, należy wskazać, że według regulacji art. 7f ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej: ustawa o VAT) opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów, za którą uznaje się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Stosownie do przepisu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT za towary uznaje się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Jak łatwo zauważyć, na poziomie definicji pojęcia „dostawa towarów” oraz „towar” ustawodawca podatkowy nie różnicuje czynności na te, których przedmiotem są towary nowe i używane.
                • 18.06.2009VAT i CIT 2009 – Konferencja w Sopocie
                  Już wkrótce, w dniach 29.06.2009 – 1.07.2009 księgowi i doradcy podatkowi będą mieli okazję spotkania się na trzydniowej konferencji, poświęconej VAT i CIT w 2009, organizowanej w niebanalnym otoczeniu. Gospodarzem będzie bowiem sopocki hotel Zhong Hua, położony bezpośrednio na plaży. Lokalizacja konferencji umożliwi połączenie obowiązków i przyjemności – a zarówno pierwszych jak i drugich nie zabraknie. Otoczenie, warunki i morska atmosfera z pewnością sprzyjać będą ożywionym dyskusjom i wymianie doświadczeń. Prowadzącymi konferencję są wybitni specjaliści, wykładowcy i doradcy podatkowi, a o atrakcje popołudniowe i wieczorne dbać będą organizatorzy – Akademia Biznesu MDDP i www.podatki.biz  
                  • 16.05.2007Ustalenie wartości początkowej samochodu (1)
                    Ustalenie wartości początkowej samochodu będącego środkiem trwałym ma z punktu widzenia podatku dochodowego zasadnicze znaczenie. Zgodnie z art. 22h ust. 1 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwaną dalej ustawą o PIT) odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.