Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja zestaw komputerowych

  • 25.07.2018Nieodpłatne prace jako składnik wartości początkowej lokalu
    Pytanie: Czy na wartość początkową lokalu składały się będą także elementy prac remontowych/ulepszeniowych wykonanych samodzielnie przez Wnioskodawcę - tj. np., gdy sam położy glazurę, zainstaluje armaturę, pomaluje ściany, itd.? Czy jako wartość wykonanej przez Wnioskodawcę pracy może On przyjąć wartość odpowiadającej jej usługi wycenionej przez sklep, w którym zaopatrywał się będzie w potrzebne do remontu materiały?
    • 27.01.2017WSA. Amortyzacja systemu informatycznego
      Z uzasadnienia: Z przepisu art. 16b ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o CIT nie można wyprowadzić wniosku, że przeniesienie praw majątkowych stanowi warunek do uznania umowy o korzystanie z oprogramowania (licencji) za wartość niematerialną i prawną. Niezasadnie zatem organ stwierdził, że wydatków związanych z nabyciem i wdrożeniem zintegrowanego systemu informatycznego, nie można uznać za wydatki na nabycie składnika majątku trwałego, stanowiącego wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej.
      • 17.12.2015Indywidualna stawka amortyzacyjna dla lokalu mieszkalnego
        Pytanie: Wspólnie z żoną, na potrzeby prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej, nabyliśmy do majątku wspólnego lokal mieszkalny (odrębna nieruchomość). Poniosłem nakłady w celu zaadaptowania lokalu do wynajmu. W tym roku lokal został po raz pierwszy wprowadzony do ewidencji środków trwałych za zgodą współmałżonki. Tym samym zgoda małżonki odnosi się także do wynajmowania lokalu wprowadzonego do ewidencji ŚT - w ramach prowadzonej przeze mnie działalności. Dla amortyzacji lokalu przyjęto indywidualną stawkę amortyzacji w wysokości 10% rocznie. Czy opisane poniżej prace i poniesione wydatki mogą zostać uznane w całości za ulepszenie lokalu i umożliwią zastosowanie ww. stawki amortyzacji?
        • 16.12.2015Indywidualna stawka amortyzacyjna dla lokalu mieszkalnego
          Pytanie: Wspólnie z żoną, na potrzeby prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej, nabyliśmy do majątku wspólnego lokal mieszkalny (odrębna nieruchomość). Poniosłem nakłady w celu zaadaptowania lokalu do wynajmu. W tym roku lokal został po raz pierwszy wprowadzony do ewidencji środków trwałych za zgodą współmałżonki. Tym samym zgoda małżonki odnosi się także do wynajmowania lokalu wprowadzonego do ewidencji ŚT - w ramach prowadzonej przeze mnie działalności. Dla amortyzacji lokalu przyjęto indywidualną stawkę amortyzacji w wysokości 10% rocznie. Czy opisane poniżej prace i poniesione wydatki mogą zostać uznane w całości za ulepszenie lokalu i umożliwią zastosowanie ww. stawki amortyzacji?
          • 12.07.2013Amortyzacja prywatnego samochodu wprowadzonego do majątku firmy
            Z uzasadnienia: Skoro brak jest wszystkich dokumentów potwierdzających wydatki na remont samochodu, których zgodnie ze stanowiskiem NSA podatnik nie musiał gromadzić, to nie ma możliwości ustalenia jego wartości początkowej w oparciu o taką dokumentację, a co nie pozwala na zastosowanie metody ustalania wartości początkowej opartej na zapisach art. 22g ust. 1 pkt. 1 i ust. 3 ustawy o PIT. Tym samym za wartość początkową środka trwałego należy przyjąć jego wysokość wynikającą z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia zużycia spornego samochodu.
            • 17.07.2009Amortyzacja starych samochodów
              Pytanie podatnika: Czy wprowadzając samochód osobowy do środków trwałych Wnioskodawczyni może przyjąć jako wartość początkową tego środka trwałego cenę nabycia wynikającą z oryginalnego rachunku, tj. 40.135,00 zł?