Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja używanej nieruchomości

  • 11.12.2018NSA. Prywatna działka w firmie: Amortyzacja od ceny zakupu, czy rynkowej?
    Z uzasadnienia: Wnioskodawca nabył bowiem odpłatnie tę działkę, jako część większej nieruchomości, ale z uwagi na fakt, że po wydzieleniu działka ta stała się samodzielnym przedmiotem obrotu prawnego i na moment wprowadzenia jej do ewidencji środków trwałych, nie można było ustalić ceny jej nabycia, to należało ustalić jej wartość przy zastosowaniu art. 22g ust. 8 ustawy o PIT. (...) w sytuacji potwierdzenia, że doszło do nieodpłatnego nabycia ustawodawca przewidział już w tym przepisie sposób ustalenia wartości, tj. "wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości."
    • 20.02.2018WSA. Kontynuacja amortyzacji po zmianie najmu z prywatnego na działalność
      Z uzasadnienia: Nie można przyjąć, iż w przypadku zmiany źródła przychodów, w ramach którego dokonywana jest amortyzacja środka trwałego, podatnicy mogą dowolnie kształtować obowiązki podatkowe, w tym w szczególności dotyczące amortyzacji środków trwałych. Zatem, podatnik nie będzie mógł ustalić wartości początkowej budynków mieszkalnych według jej wartości rynkowej, ponieważ wybrana już wcześniej przez niego metoda amortyzacji w ramach źródła przychodów jakim był najem nieruchomości w sposób "uproszczony", nie ulega zmianie poprzez wyłączenie (przeniesienie) tych budynków do innego źródła przychodów, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej, gdyż ten sposób amortyzacji może być stosowany zarówno w ramach tzw. wynajmu prywatnego, jak i w ramach działalności.
      • 09.06.2017Amortyzacja wynajmowanej części budynku
        Pytanie podatnika: Czy można, w ramach działalności gospodarczej, dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wynajmowanej części budynku na podstawie art. 22g ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
        • 27.06.2011Amortyzacja części budynku
          Pytanie podatnika: W roku 1989 wraz z żoną ukończył Pan budowę domu mieszkalnego, w którym jedno z pomieszczeń na parterze zostało już na etapie budowy zaprojektowane i wybudowane jako lokal użytkowy. Lokal ten nigdy nie został z budynku mieszkalnego wyodrębniony jako przedmiot odrębnej własności. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadził Pan w tym lokalu działalność gospodarczą a następnie lokal wynajmował. Czy przedmiotowy lokal może być wprowadzony do ewidencji środków trwałych i w związku z tym można naliczać odpisy amortyzacyjne ujmowane w poczet kosztów uzyskania przychodów?
          • 02.02.2009Uproszczona amortyzacja nieruchomości
            Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni prawidłowo dokonuje odpisów amortyzacyjnych budynku mieszkalnego (kamienica), którego współwłaścicielami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, z tytułu najmu lokali, wyliczając miesięczny odpis amortyzacyjny w sposób: powierzchnia użytkowa budynku (zgodna z deklaracją podatku od nieruchomości) × kwota 988 zł × stawka 1,5% : 12 miesięcy?