Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

ewidencja za pomocą kasy fiskalnej zmiany

  • 02.10.2019Błędnie zaprogramowana stawka VAT w kasie fiskalnej
    Pytanie: Wnioskodawca prowadzi sklep internetowy i korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT. W wyniku pomyłki serwisanta cała sprzedaż zwolniona z VAT opodatkowana była 23% stawką. W czerwcu br. pracownik US poinformował Wnioskodawcę, że kasa jest błędnie ustawiona i nie powinna wykazywać podatku VAT za towary. W tym samym dniu zgłosił się do serwisu który ustawiał na początku kasę, aby ją przefiskalizowano prawidłowo. W jaki sposób należy dokonać sprostowania zaistniałej pomyłki? Czy Wnioskodawca musi rozliczyć omyłkowo naliczony podatek?
    • 30.07.2018JPK: Jak wykazywać fakturę dokumentującą sprzedaż zaewidencjonowaną w kasie fiskalnej
      Obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (określony w art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług) dotyczy wyłącznie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Sprzedaż podmiotom gospodarczym – co do zasady – powinna być dokumentowana fakturą i zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy VAT ujęta w stosownej ewidencji.
      • 27.07.2018JPK: Jak wykazywać fakturę dokumentującą sprzedaż zaewidencjonowaną w kasie fiskalnej
        Obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (określony w art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług) dotyczy wyłącznie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Sprzedaż podmiotom gospodarczym – co do zasady – powinna być dokumentowana fakturą i zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy VAT ujęta w stosownej ewidencji.
        • 29.08.2017Nie trzeba ewidencjonować faktur wystawianych do paragonów
          Czy spółka postępuje prawidłowo, że rozlicza VAT należny w deklaracji VAT-7 tylko według raportu fiskalnego z pominięciem faktur wystawionych na życzenie klienta zarówno w sytuacji gdy klient zwraca oryginał paragonu jak również w przypadku braku zwrotu paragonu?
          • 28.08.2017Nie trzeba ewidencjonować faktur wystawianych do paragonów
            Czy spółka postępuje prawidłowo, że rozlicza VAT należny w deklaracji VAT-7 tylko według raportu fiskalnego z pominięciem faktur wystawionych na życzenie klienta zarówno w sytuacji gdy klient zwraca oryginał paragonu jak również w przypadku braku zwrotu paragonu?
            • 10.11.2016VAT. Przekazanie prezentów o małej wartości na rzecz pracowników jako dostawa towarów
              Pytanie podatnika: Czy nieodpłatne przekazania na rzecz pracowników napojów, jako przekazanie prezentów o małej wartości, nie będzie stanowić odpłatnej dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu VAT i w konsekwencji, nie będzie podlegać obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej?
              • 10.12.2015Pomyłki na paragonie i korekta ewidencji na kasie
                Pytanie: Prowadzę działalność polegającą na m.in. organizacji turnusów rehabilitacyjnych/rehabilitacyjno-wypoczynkowych. Czasami dochodzi do pomyłek związanych z błędnie wskazanym na paragonie miejscem i terminem turnusu wpływającym na kwotę należną od nabywcy na skutek samokontroli ewidencji na kasie dokonanej przeze mnie. Czy mam obowiązek ująć w odrębnej ewidencji kasy rejestrującej ww. pomyłki? Czy mam obowiązek podłączyć oryginał paragonu wydanego klientowi czy wystarczającym jest oryginał paragonu będący w moim posiadaniu (zapisany w pamięci systemu rejestracyjnego kasy rejestrującej lub na rolce kasy rejestrującej)?
                • 09.12.2015Pomyłki na paragonie i korekta ewidencji na kasie
                  Pytanie: Prowadzę działalność polegającą na m.in. organizacji turnusów rehabilitacyjnych/rehabilitacyjno-wypoczynkowych. Czasami dochodzi do pomyłek związanych z błędnie wskazanym na paragonie miejscem i terminem turnusu wpływającym na kwotę należną od nabywcy na skutek samokontroli ewidencji na kasie dokonanej przeze mnie. Czy mam obowiązek ująć w odrębnej ewidencji kasy rejestrującej ww. pomyłki? Czy mam obowiązek podłączyć oryginał paragonu wydanego klientowi czy wystarczającym jest oryginał paragonu będący w moim posiadaniu (zapisany w pamięci systemu rejestracyjnego kasy rejestrującej lub na rolce kasy rejestrującej)?
                  • 29.07.2015Ulga na zakup rezerwowej kasy rejestrującej
                    Pytanie podatnika: Wnioskodawca zakupił dwie kasy fiskalne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Wnioskodawca otrzymał ulgę w wysokości 1400 zł (2 x 700 zł). Począwszy do maja 2011 r. Wnioskodawca rozpoczął ewidencję sprzedaży na obu kasach fiskalnych. Od maja 2012 r. w związku z likwidacją jednego z gabinetów ewidencja sprzedaży była prowadzona na jednej kasie. Druga została zgłoszona do urzędu skarbowego jako kasa rezerwowa. Czy Wnioskodawca jest zobowiązany do zwrotu ulgi za kasę rejestrującą?
                    • 07.03.2014Korekta sprzedaży zaewidencjonowanej na kasie i potwierdzonej fakturą
                      Pytanie podatnika: Zwrot towaru i reklamacje przyjmowane są przez Wnioskodawcę na podstawie telefonicznego, mailowego lub osobistego zgłoszenia. W związku z tym, że do paragonu została wystawiona faktura, korekta sprzedaży następuje poprzez wystawienie faktury korygującej. Czy przy sprzedaży zarejestrowanej na kasie fiskalnej, do której wystawiona jest faktura a paragon zostaje podłączony do egzemplarza faktury pozostającego u sprzedawcy, ma być prowadzona ewidencja oraz załączane protokoły z podpisem nabywcy i sprzedawcy dotyczące kas rejestrujących?
                      • 30.04.2013Ustalenie wysokości przychodu z działalności gospodarczej
                        Pytanie podatnika: Czy przychodem podatnika podlegającym opodatkowaniu powinna być cena sprzedaży uwidoczniona na paragonie fiskalnym (w części fiskalnej), czy też kwota faktycznie otrzymana przez podatnika, tj. po udzieleniu bonifikaty?
                        • 18.04.2013Kasy rejestrujące: Stary „zeszyt korekt” a nowa ewidencja zwrotów
                          Pytanie: Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT zobowiązanym do prowadzenia ewidencji obrotu za pomocą kasy rejestrującej. Czy prowadzony do tej pory „zeszyt korekt”, w którym ewidencjonowaliśmy zwroty towarów powodujące konieczność zmniejszenia sprzedaży, którą wcześniej zarejestrowaliśmy na kasie, może być również prowadzony po zmianie przepisów dotyczących kas rejestrujących?
                          • 02.04.2013Podatki 2013: Zmiany w zakresie kas rejestrujących od 1 kwietnia 2013 r.
                            Od 1 kwietnia 2013 r. obowiązuje rozporządzenie z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. poz. 363), zwane dalej rozporządzeniem. Rozporządzenie to było poprzedzone rozporządzeniem z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz.U. nr 212, poz. 1338, z późn. zm.), zwane dalej rozporządzeniem 2008.
                            • 07.02.2013Opóźniony raport dobowy kasy fiskalnej
                              Pytanie podatnika: Podatnik dokonuje ewidencji wpłat otrzymanych od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej przy pomocy kasy fiskalnej. Czasami zdarza się, że paragony (lub faktury do paragonów lub raporty kasy fiskalnej) zawierają błędne dane, lub pojawia się konieczność ich skorygowania z innego powodu. Jak podatnik powinien postąpić w przypadku nie wykonania raportu dobowego kasy fiskalnej w dniu, którego raport dotyczy i wykonania go w innym dniu?
                              • 19.07.2010Zmiana zamówienia a konieczność korekty sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie fiskalnej
                                Pytanie podatnika: Czy można nie anulować wystawionych paragonów fiskalnych, lecz gdy wartość zaliczki nie ulega zmianie zmienić specyfikację zamawianych towarów na wewnętrznym dokumencie zamówienia, bez korekty obrotu fiskalnego?
                                • 14.07.2009Korekta transakcji zarejestrowanych w kasie fiskalnej
                                  Może się zdarzyć, że programując kasę fiskalną, popełnimy błąd, który zauważymy dopiero po pewnym czasie. Może się również zdarzyć, że błąd taki powstanie z przyczyn przez nas niezawinionych. Często występują także przypadki błędnego wprowadzenia danych przez kasjera lub żądania zwrotu pieniędzy za towar przez osobę nieposiadającą paragonu fiskalnego. Co powinniśmy wtedy zrobić?
                                  • 16.07.2008Rozpoczęcie ewidencji przy pomocy kasy fiskalnej
                                    Podatnik, który ma zamiar rozpocząć ewidencję kwot osiąganych przychodów oraz kwot należnego podatku od towarów i usług za pomocą kasy rejestrującej powinien mieć na uwadze konieczność powiadomienia o tym fakcie Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego. Powinien go także zawiadomić o fiskalizacji kasy. Są to także warunki konieczne do uzyskania ulgi wynikającej z zakupu kasy.
                                    • 30.11.2007Orzecznictwo — Program lojalnościowy i VAT
                                      Pismem z dnia 25 sierpnia 2006 r. spółka P. S.A. (zwana dalej „Spółką” lub „Skarżącą”) wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 z późn. zm.), powoływanej dalej jako „u.p.t.u.”, oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, póz. 375 ze sprost.), powoływanego dalej jako „rozporządzenie” w zakresie dotyczącym obowiązku stosowania kas rejestrujących.