Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja elektrowni

  • 01.07.2014Skutki podatkowe wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do korekty kosztów o opłaty leasingowe dokonane do czasu rozwiązania umowy?
    • 21.01.2009Orzecznictwo podatkowe: O opodatkowaniu decydują kwestie techniczne
      1. Wykazanie istnienia związku techniczno-użytkowego pozwala na opodatkowanie podatkiem od nieruchomości, jako budowli w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych obiektu budowlanego składającego się z części o charakterze stricte budowlanym (np. fundament) oraz nie mających takiego charakteru (np. urządzenia techniczne). Jeżeli takiego związku nie można wykazać, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości będą podlegały jedynie części budowlane obiektu. 2. Jeżeli w budynku usytuowana została budowla, która stanowi odrębny od budynku, samodzielny obiekt budowlany lub urządzenie budowlane, budowla ta stanowi wówczas odrębny od budynku przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
      • 04.06.2006Spółka w upadłości i opodatkowanie podatkiem od nieruchomości gruntów, budynków i budowli
        Pytanie podatnika: 1. Czy Spółka, która znajduje się w upadłości z możliwością zawarcia układu obowiązana jest stosować do celów przedmiotowego podatku stawki takie, jak przy prowadzeniu normalnej działalności gospodarczej? 2. Czy w świetle przepisów ustawy - budynek administracyjno-biurowy, będący siedzibą Spółki jest budynkiem służącym działalności gospodarczej? 3. Czy w aspekcie art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy - podstawą opodatkowania budowli jest zawsze jej tzw. wartość początkowa, stanowiąca podstawę naliczania amortyzacji, nawet po dokonaniu ostatniego odpisu amortyzacyjnego, czy też w przypadku jej pełnego zamortyzowania stosuje się przepisy art. 4 ust. 5 i 6? 4. Czy w przypadku możliwości zastosowania art. 4 ust. 5 i 6 Spółka ma prawo samodzielnie ustalić wartość rynkową budowli, czy też zobligowana jest do powołania rzeczoznawcy?