Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

czynsz kasy fiskalne

  • 29.06.2017Wydatki bez faktury w PKPiR
    Pytanie podatnika: Czy pomimo braku faktur dokumentujących zakup towarów handlowych, dokonane zakupy, udokumentowane opisami, sporządzonymi zgodnie z zapisem § 16 ust. 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, wraz z dołączonymi do nich paragonami winny zostać zaewidencjonowane w kolumnie 10 PKPiR oraz mogą stanowić koszt  przez co prowadzona księga nie będzie uznana za nierzetelną?
    • 01.03.2017Przychody pracownika: Zabezpieczenie przed grypą z PIT
      Pytanie podatnika: Czy pokrywane przez spółkę koszty szczepień na grypę dla pracowników stanowią dla nich przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
      • 17.11.2016PKPiR. Paragon jako dowód księgowy
        Pytanie: Prowadzę działalność w zakresie sprzedaży detalicznej towarów m.in. kosmetyków, środków czystości, słodyczy. Zakupu towarów dokonuję w centrach handlowych na terenie Niemiec i Czech, jednak, jako dowód zakupu kontrahenci wystawiają mi wyłącznie paragony. Mimo podejmowanych starań z mojej strony, kontrahenci nie chcą wystawiać faktur i rachunków. Czy paragon spełnia wymogi dowodu księgowego i czy tym samym stanowi podstawę księgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, jako koszt uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
        • 11.05.2016Zakończenie działalności gospodarczej a konieczność wyrejestrowania kas
          Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni w związku z zakończeniem prowadzenia działalności gospodarczej otrzymała pismo wzywające do wyrejestrowania posiadanych kas fiskalnych. Strona prowadziła działalność polegającą na wynajmie nieruchomości innemu przedsiębiorcy. Obecnie Wnioskodawczyni nadal wynajmuje nieruchomość podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą. Czy Wnioskodawczyni ma obowiązek wyrejestrować w urzędzie skarbowym posiadane kasy rejestrujące?
          • 18.09.2015Czynny podatnik VAT a najem prywatny mieszkania
            Pytanie podatnika: Wnioskodawca jest posiadaczem spółdzielczego własnościowego mieszkania. Jest to jego własność odrębna, zakupiona wiele lat przed zawarciem małżeństwa. Mieszkanie to wynajmuje osobie prywatnej na cele wyłącznie mieszkaniowe. Czy w związku, z tym, że Wnioskodawca jest czynnym płatnikiem VAT musi wystawiać co miesiąc faktury za najem? Czy musi ten przychód na deklaracji VAT-7K? Czy musi prowadzić ewidencji za pomocą kasy fiskalnej?
            • 08.09.2015Stara kasa fiskalna w nowej działalności
              Pytanie podatnika: Czy w przypadku ponownego rozpoczęcia tego samego typu działalności gospodarczej i w tym samym miejscu Wnioskodawca może używać tej samej kasy fiskalnej, o tym samym numerze unikatowym?
              • 04.03.2014VAT 2014: Parametry, wskaźniki, limity
                Podatek od towarów i usług (VAT), czyli podatek od wartości dodanej, jest, przynajmniej z założenia, neutralny dla przedsiębiorców i ostatecznie płacony przez końcowego nabywcę – konsumenta. Jego konstrukcja jest bardzo prosta: firma dolicza podatek do ceny towarów, a następnie przekazuje go, po uprzednim odliczeniu VAT od zakupów, fiskusowi. Jednak w praktyce podatek ten stwarza przedsiębiorcom duże problemy. Osoby rozliczające VAT muszą bowiem pamiętać m.in. o obowiązujących limitach. Aby choć trochę ułatwić życie podatnikom i płatnikom, przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych aktualnych parametrów i wskaźników podatku od towarów i usług.
                • 16.09.2013Obowiązek stosowania kas rejestrujących
                  Pytanie podatnika: Czy w roku 2013 przedsiębiorca ma obowiązek ewidencjonować obrót za pomocą kasy fiskalnej czy jest z tego obowiązku zwolniony oraz czy wyłącznie wystawianie faktur za świadczone usługi najmu jest warunkiem zwolnienia z obowiązku ewidencji przy pomocy kasy rejestrującej?
                  • 30.06.2011WSA: Zła faktura nie wyklucza wydatku z kosztów
                    Z uzasadnienia: Za koszt uzyskania przychodu można uznać również wydatek, który został udokumentowany nierzetelnym lub wadliwym dowodem księgowym, jeżeli w toku postępowania podatkowego podatnik wykaże, że operacja gospodarcza opisana w tym dowodzie faktycznie wystąpiła oraz, że poniósł jej koszt.
                    • 12.01.2010PKPiR krok po kroku – odcinek 15
                      Omawiając dokumenty księgowe stanowiące podstawę zapisu operacji w PKPiR, chciałbym zwrócić uwagę na dowód wewnętrzny – dokument, wokół którego narosło wiele nieporozumień co do zakresu jego stosowania i możliwości dokumentowania operacji gospodarczych z jego wykorzystaniem. Pragnę zaznaczyć, że określenie „dowód wewnętrzny” w kontekście rozporządzenia w sprawie prowadzenia PKPiR oznacza konkretny typ dokumentu służącego do dokumentowania wymienionych w rozporządzeniu operacji. Nie należy go mylić z dokumentem określanym np. jako „dokument księgowy wewnętrzny” – określenie to odnosi się bowiem do każdego dokumentu księgowego, którego wystawcą jest przedsiębiorca, który następnie używa go w swojej księgowości.
                      • 09.04.2009Paragon zamiast faktury
                        Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży detalicznej artykułów gospodarstwa domowego. Mam możliwość dokonywania zakupu towarów handlowych po okazyjnej cenie na aukcjach internetowych. Zdarza się, że sprzedawcy nie chcą wystawiać faktur zakupu, a jedynie paragony z kasy fiskalnej. Czy w przypadku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów będę mógł ująć te zakupy w księdze?
                        • 25.06.2007Dokumentowanie wydatków w pytaniach i odpowiedziach – część I
                          Dokumentowanie wydatków w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Rodzaj poniesionego wydatku ma znaczenie dla powinności jego udokumentowania w sensie odzwierciedlenia zaistniałych zdarzeń, skutkujących określonym rodzajem wydatku. Jednak nie wystarczy samo przedstawienie dowodu poniesienia wydatku, lecz konieczne jest, aby wydatek mieścił się w definicji kosztów uzyskania przychodów zapisanej w art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), z uwzględnieniem art. 23 ustawy.