Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

archiwum podatków

  • 04.09.2020E-faktura od kontrahenta zagranicznego
    Prawdopodobieństwo otrzymania faktury w formie elektronicznej od kontrahenta zagranicznego jest bardzo duże. Co o tym decyduje? Cały szereg czynników, które ukazują duże zalety faktur elektronicznych. Korzyści ze stosowania e-faktur zawrzeć można w jednym słowie „koszty”, a ściślej ich minimalizacja, która przejawia się jednak w wielu aspektach. Aby to sobie uzmysłowić warto prześledzić drogę faktury od wystawcy do zaksięgowania przez nabywcę.
    • 08.10.2018WSA. Pierwsze zasiedlenie nie tylko w ramach czynności opodatkowanej VAT
      Z uzasadnienia: Definicja "pierwszego zasiedlenia" powinna brzmieć następująco: pod pojęciem pierwszego zasiedlenia rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich: a) wybudowaniu lub b) ulepszeniu (rozumianego jako synonim przebudowy), jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie (przebudowę), w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej. Z tych też względów wykładnia przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT uznająca, że aby nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynku musi dojść do oddania go po ulepszeniu do użytkowania w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu (np. w najem) jest sprzeczna z art. 12 ust. 2 dyrektywy 112 oraz art. 135 ust. 1 lit. j) dyrektywy 112.
      • 13.07.2016Odliczenie VAT z faktur, których papierowa forma zostanie zniszczona
        Pytanie podatnika: Czy dopuszczalne jest przechowywanie otrzymywanych i wystawianych przez Spółkę dokumentów (w szczególności faktur zakupu i sprzedaży, faktur korygujących, not obciążeniowych oraz rachunków) wyłącznie w formie elektronicznej i niszczenie papierowych oryginałów tych dokumentów? Czy Spółka zachowa prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w wystawionych fakturach, jeżeli będą one przechowywane wyłącznie w formie elektronicznej?
        • 20.08.2012Śmierć wspólnika spółki cywilnej a VAT
          Pytanie podatnika: Czy w przypadku śmierci jednego z dwóch wspólników spółki cywilnej i wejścia spadkobierców na jego miejsce, nie dojdzie do rozwiązania spółki w rozumieniu przepisu art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług? Czy powstanie obowiązek opodatkowania towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów?
          • 27.04.2010Orzecznictwo: Ustalenie podatku od dochodów z nieujawnionych źródeł
            Tezy: 1. Zadaniem organu podatkowego - w ramach postępowania prowadzonego na podstawie art. 20 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) - jest porównanie dwóch, ustalonych w toku tego postępowania wartości: wielkości poniesionych w roku podatkowym wydatków (zgromadzonego w tym okresie mienia) z mieniem zgromadzonym w roku podatkowym oraz latach poprzednich. Przepis art. 20 ust. 3 updof wyraźnie natomiast wskazuje, że przez mienie zgromadzone w roku podatkowym oraz latach poprzednich należy rozumieć nie każde składniki majątkowe, jakimi dysponował faktycznie podatnik, ale tylko takie, które pochodzą z przychodów opodatkowanych lub wolnych od podatku.
            • 03.11.2008Fundusze unijne: Czat o podatkach
              5 listopada odbędzie się internetowy czat na temat podatków w dotacjach z Unii Europejskiej. Doradca podatkowy Hanna Kozłowska będzie odpowiadała na pytania dotyczące VAT i podatków dochodowych od osób fizycznych i prawnych w projektach współfinansowanych z funduszy strukturalnych. Spotkanie jest adresowane do przedsiębiorców ubiegających się o wsparcie z UE.
              • 08.10.2006Zapewnienie organom podatkowym dostępu drogą elektroniczną do faktur wystawianych w formie elektronicznej
                Pytanie podatnika: Czy należy zapewnić organom podatkowym dostęp drogą elektroniczną do faktur wystawionych w formie elektronicznej?
                • 29.01.2006Ministerstwo Finansów wprowadziło podatników w błąd
                  Przez ostatni miesiąc wielu podatników (a w szczególności zainteresowani) zadawali sobie pytanie, czy od 1 stycznia 2006 r. przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli sprzedaż w 2005 r. i prowadzili ją również osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, mają obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej bez względu na wysokość przychodów ze sprzedaży w 2005 r (rzecz dotyczy wykonujących działalność nie wymienioną w załączniku do rozporządzenia, normującym zwolnienia przedmiotowe). Wątpliwości wynikały z odmiennych interpretacji zapisów znowelizowanego 27.12.2005 r. Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących. Część ekspertów podkreślała, że literalne brzmienie przepisów wskazuje na obowiązek wprowadzenia kas już od 1 stycznia, część zaś twierdziła, że zwolnienie obowiązuje do końca marca, jeśli tylko wartość przychodów na rzecz osób wymienionych w art. 111 ust. 1 ustawy o ptu nie przekroczyła w 2005 r. 20 000 zł. W sprawie zabrało głos biuro prasowe Ministerstwa Finansów informując, że prawidłowa jest ta druga interpretacja. Okazało się, że ministerstwo wprowadziło podatników błąd.