Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

ewidencjonowanie sprzedaży bez kasy fiskalnej

  • 04.01.2011Kasa fiskalna przy sprzedaży wysyłkowej
    Pytanie podatnika: 1. Czy do limitu obrotów 40 000 zł należy wliczyć sprzedaż dokonywaną w systemie wysyłkowym jako zwolnienie przedmiotowe z ewidencjonowania na kasie fiskalnej wynikające z załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2009 r. poz. 37? 2. Czy w przypadku przekroczenia obrotów 40 000 zł z powodu włączenia do limitu sprzedaży w systemie wysyłkowym, sprzedaż na rzecz rolników ryczałtowych i sprzedaż usług dostawy towarów winny być ewidencjonowane na kasie fiskalnej a sprzedaż w systemie wysyłkowym zwolniona z tej ewidencji? 3. Czy w przypadku przekroczenia obrotów 40 000 zł z powodu włączenia do limitu sprzedaży w systemie wysyłkowym, sprzedaż na rzecz rolników ryczałtowych, sprzedaż usług dostawy towarów i sprzedaż towarów w systemie wysyłkowym winny być ewidencjonowane przy użyciu kas fiskalnych?
    • 03.12.2010Zwolnienie podmiotowe nie wyklucza konieczności posiadania kasy
      Pytanie podatnika: Od dnia 23 lutego 2009 r. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego artykułami dla zwierząt. W roku 2009 nie przekroczyła obrotu 20.000 zł (zgodnie z art. 111 ustawy o VAT obrót dla osób nie prowadzących działalności wynosił 16.153,45 zł). Wnioskodawczyni nadal korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy - tzw. zwolnienie podmiotowe. Nie mając do tej pory obowiązku nie wprowadziła rejestracji sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Wnioskodawczyni chciała wiedzieć kiedy będzie miała taki obowiązek?
      • 02.12.2010Kasy fiskalne 2011: zmiana przepisów od 1.01.2011 r.
        Od nowego roku zmienią się przepisy rozporządzenia Ministra Finansów dotyczące obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Rozszerzy się katalog podmiotów zobowiązanych do zainstalowania kas fiskalnych.
        • 29.11.2010Kasy fiskalne: Sprzedaż towarów przez pośrednika
          Pytanie podatnika: Wnioskodawca podpisał umowę agencyjną z firmą, która zobowiązała się do sprzedaży towaru Wnioskodawcy, w Jego imieniu i na Jego rzecz. Agent sprzedaje ten towar na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej i ewidencjonuje cały obrót (włącznie ze swoją prowizją) na swojej kasie fiskalnej. Czy sprzedaż towarów należących do Wnioskodawcy, dokonywana przez pośrednika na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej jest brana pod uwagę przy liczeniu limitu zobowiązującego Wnioskodawcę do zainstalowania kasy fiskalnej?
          • 27.09.2010Obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej
            Pytanie podatnika: Wnioskodawczynie prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której podpisała umowę outsourcingową o świadczenie usług na rzecz spółki z o.o. w zakresie prowadzenia baru wegetariańskiego. Wynagrodzenie ustalane jest procentowo w wysokości miesięcznego obrotu, uzyskanego przez zleceniodawcę. Czy ma Pani obowiązek posiadać kasę fiskalną i ewidencjonować swoje wynagrodzenie na tej kasie, zgodnie z § 7 ust. 7 rozporządzenia MF w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich zastosowania?
            • 21.06.2010Ewidencja sprzedaży na rzecz pracowników przy zastosowaniu kasy rejestrującej
              Pytanie podatnika: Czy Spółka może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na rzecz swoich pracowników na kasie rejestrującej na podstawie rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2009 r.?
              • 07.06.2010Ulga na zakup kolejnej kasy fiskalnej
                Pytanie podatnika: Wnioskodawca prowadzi na terenie kraju działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży hurtowej i detalicznej materiałów budowlanych. Jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zainteresowany, rozpoczynając w 2004 r. działalność gospodarczą, skorzystał z ulgi na zakup kasy rejestrującej. W 2009 r. Wnioskodawca otworzył nowy punkt handlowy, do którego zakupił kolejną kasę rejestrującą. Czy Wnioskodawca zasadnie uznał, że przysługuje mu możliwość odliczenia od kwoty podatku należnego kwoty ulgi na zakup kasy rejestrującej?
                • 13.11.2009MF o oszustwach fiskalnych
                  Interpelacja nr 11610 do ministra finansów w sprawie nadużyć finansowych dokonywanych przy stosowaniu kas fiskalnych
                  • 21.07.2009Rezerwowa kasa fiskalna
                    Artykuł 111 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług nakłada na podatników zobowiązanych do prowadzenia ewidencji obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązek stosowania kasy rezerwowej, jeśli z przyczyn niezależnych od podatnika nie może być prowadzona ewidencja na kasie podstawowej. Zauważmy, że przepis ten nie zobowiązuje bezwzględnie podatników do zakupu kasy rezerwowej. Dopuszcza on bowiem jej brak, nakazując jednak w takim przypadku zaprzestanie sprzedaży w przypadkach, w których ewidencjonowanie na kasie podstawowej nie jest możliwe.
                    • 19.05.2009Zamierzasz zlikwidować działalność? – nie zapomnij o kasie fiskalnej
                      Kas fiskalnych nie lubimy. Wiemy, że są powszechnie stosowane we wszystkich krajach, które oparły swój system podatkowy na podatku VAT, wiemy, że służą ograniczeniu szarej strefy, wiemy też, że dzięki nim możemy kontrolować obrót gotówkowy w naszym punkcie handlowym. Nie zmienia to jednak naszego negatywnego nastawienia – kasa fiskalna to przecież swego rodzaju szpieg. Na dodatek szpieg, z którym należy obchodzić się jak z jajkiem i w sposób szczegółowo opisany w przepisach. I kiedy czasami myślimy o likwidacji działalności, myślimy również o uldze, z jaką pożegnamy nasze kasy. Ale brak należytej staranności w momencie likwidacji może uczynić to pożegnanie bolesnym.
                      • 18.05.2009Ewidencja obrotów i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących
                        Pytane podatnika: Czy w sytuacji, gdy Przedsiębiorstwo w wybranych punktach będzie prowadziło ewidencję obrotów i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących w szerszym niż wskazany w § 4 Rozporządzenia MF zakresie, nie spowoduje to utraty zwolnienia podmiotowego, z którego obecnie korzysta Przedsiębiorstwo?
                        • 02.03.2009Ewidencjonowanie obrotu przy zastosowaniu drukarki fiskalnej
                          Pytanie podatnika: Czy podatnik może prowadzić ewidencję obrotu przy zastosowaniu jednej drukarki fiskalnej podłączonej jednocześnie do dwóch komputerów?
                          • 16.12.2008Ewidencjonowanie w PKPiR transakcji w ramach autohandlu
                            Pytanie: Zamierzam poszerzyć działalność gospodarczą o handel samochodami nabytymi w kraju. Proszę o informacje, jakie są zasady ewidencjonowania tego typu transakcji w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
                            • 21.11.2008Czy ulga na zakup kasy fiskalnej przysługuje kilka razy?
                              Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kas rejestrujących powstaje dla podatnika tylko raz. Z uwagi na to ulga przewidziana przy zakupie kas rejestrujących, zgłoszonych na dzień powstania obowiązku ewidencjonowania, także przysługuje podatnikowi jednorazowo. W konsekwencji kolejne kasy nabywane po dniu powstania obowiązku ewidencjonowania nie są objęte prawem do ulgi — orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
                              • 16.07.2008Rozpoczęcie ewidencji przy pomocy kasy fiskalnej
                                Podatnik, który ma zamiar rozpocząć ewidencję kwot osiąganych przychodów oraz kwot należnego podatku od towarów i usług za pomocą kasy rejestrującej powinien mieć na uwadze konieczność powiadomienia o tym fakcie Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego. Powinien go także zawiadomić o fiskalizacji kasy. Są to także warunki konieczne do uzyskania ulgi wynikającej z zakupu kasy.
                                • 15.07.2008Nowe rozporządzenie MF w sprawie kas rejestrujących
                                  Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Na podstawie przepisów art. 111 ust. 7 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) Minister finansów wydaje rozporządzenie w którym określa:
                                  • 08.04.2008Ewidencjonowanie obrotu na kasie rejestrującej
                                    Pytanie podatnika: Czy rozliczanie podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług przez Wnioskodawcę jest prawidłowe i czy na zleceniobiorcy Wnioskodawcy nie ciąży inny obowiązek podatkowy, z wyjątkiem podatku dochodowego od osób fizycznych od wystawionej dla Spółki Cxxxx faktury za usługę?
                                    • 23.08.2006Skorzystaj ze zwrotu części kwoty wydatkowanej na zakup kasy fiskalnej
                                      Pytanie: Od 1 września będę zmuszony zainstalować kasę fiskalną. Korzystam ze zwolnienia w podatku VAT, więc ulgi na zakup kasy nie odliczę od podatku. Czy mogę skorzystać z ulgi w inny sposób?
                                      • 24.02.2006Transakcje dokonywane na aukcjach internetowych i podatek VAT
                                        Transakcje dokonywane na aukcjach internetowych poprzez rozliczne serwisy aukcyjne, takie chociażby jak Allegro, eBay lub Świstak, stały się aktualnie czymś zwyczajnym i normalnym nie tylko dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ale również dla firm, w tym podatników VAT. Niniejszy artykuł jest próbą analizy poszczególnych problemów, z którymi mogą zmierzyć się podatnicy VAT prowadzący transakcje poprzez aukcje internetowe.
                                        • 29.01.2006Ministerstwo Finansów wprowadziło podatników w błąd
                                          Przez ostatni miesiąc wielu podatników (a w szczególności zainteresowani) zadawali sobie pytanie, czy od 1 stycznia 2006 r. przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli sprzedaż w 2005 r. i prowadzili ją również osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, mają obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej bez względu na wysokość przychodów ze sprzedaży w 2005 r (rzecz dotyczy wykonujących działalność nie wymienioną w załączniku do rozporządzenia, normującym zwolnienia przedmiotowe). Wątpliwości wynikały z odmiennych interpretacji zapisów znowelizowanego 27.12.2005 r. Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących. Część ekspertów podkreślała, że literalne brzmienie przepisów wskazuje na obowiązek wprowadzenia kas już od 1 stycznia, część zaś twierdziła, że zwolnienie obowiązuje do końca marca, jeśli tylko wartość przychodów na rzecz osób wymienionych w art. 111 ust. 1 ustawy o ptu nie przekroczyła w 2005 r. 20 000 zł. W sprawie zabrało głos biuro prasowe Ministerstwa Finansów informując, że prawidłowa jest ta druga interpretacja. Okazało się, że ministerstwo wprowadziło podatników błąd.