Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

kto obowiązek ewidencjonowania pomocą kasy fiskalne

  • 15.02.2019Ulga z tytułu zakupu kasy fiskalnej
    Podatnicy, którzy rozpoczynają ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.
    • 02.01.2019NSA. Możliwość skorygowania sprzedaży paragonowej
      Z uzasadnienia: Podatnik ma możliwość dokonania korekty w sytuacji zawyżonej stawki VAT, w przypadku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej – z tym, że powstały wskutek tego przychód opodatkowany będzie podatkiem dochodowym. Nie można bowiem odmówić stronie prawa do korekty wówczas, gdy rozliczenie podatku jest niezgodne z obowiązującymi przepisami ustawy o VAT.
      • 24.09.2018Kasa fiskalna w biurze rachunkowym
        Pytanie: Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą biuro rachunkowe i świadczy kompleksowe usługi księgowe, kadrowo-płacowe oraz sporządza deklaracje do ZUS. W ramach świadczonych usług Wnioskodawca udziela podatnikom i płatnikom wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych, nie udziela natomiast na ich zlecenie lub na ich rzecz porad ani opinii. Czy Wnioskodawca może zrezygnować z prowadzenia ewidencji z zastosowaniem kas fiskalnych?
        • 02.06.2017Obowiązek ewidencjonowania na kasie sprzedaży towarów za granicę
          Pytanie podatnika: Czy dokonując sprzedaży towarów za granicę na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej po przekroczeniu limitu obrotu w wysokości 20.000 zł Wnioskodawca ma obowiązek ewidencjonować taką sprzedaż na kasie fiskalnej przy jednoczesnym wystawianiu faktur?
          • 13.05.2016Korekta sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie z błędną stawką VAT
            Pytanie podatnika: Czy Spółka może skorygować stawkę i kwotę podatku VAT z 23% na 8% dla sprzedaży biletów ewidencjonowanych przy użyciu drukarek fiskalnych, uprawniających klientów indywidualnych do korzystania z saun, basenów sportowych i Aquaparku - w oparciu o miesięczne wydruki z systemu ESOK (Elektroniczny System Obsługi Klienta), poprzez który Spółka sprzedaje klientom bilety wstępu w porównaniu z ewidencją wynikającą z drukarek fiskalnych?
            • 14.09.2015Zapłata przelewem a limit obrotów na kasę fiskalną
              Nie tylko taki obrót gdzie płatność następuje gotówką w siedzibie firmy lub częściowo na rachunek bankowy, a częściowo gotówką, jest obrotem, który podlega zaliczeniu go do limitu 20 000 zł, przekroczenie którego zobowiązuje podatnika do zainstalowania kasy fiskalnej. Do limitu należy uwzględnić każdą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, bez względu na to, czy sprzedaż ta jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania czy też nie.
              • 11.09.2015Zapłata przelewem a limit obrotów na kasę fiskalną
                Nie tylko taki obrót gdzie płatność następuje gotówką w siedzibie firmy lub częściowo na rachunek bankowy, a częściowo gotówką, jest obrotem, który podlega zaliczeniu go do limitu 20 000 zł, przekroczenie którego zobowiązuje podatnika do zainstalowania kasy fiskalnej. Do limitu należy uwzględnić każdą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, bez względu na to, czy sprzedaż ta jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania czy też nie.
                • 23.04.2015Usługi elektroniczne a wystawianie paragonów fiskalnych
                  Pytanie podatnika: Czy usługa świadczona przez Wnioskodawcę jest usługą elektroniczną w rozumieniu art. 2 pkt 26 ustawy o podatku VAT? Czy Wnioskodawca ma obowiązek rejestrować sprzedaż swych usług dokonywaną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej na kasie fiskalnej?
                  • 14.04.2015Biura rachunkowe a zwolnienie z VAT i kasy fiskalne - jest już interpretacja ogólna MF
                    9 kwietnia 2015 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną w zakresie stosowania tzw. zwolnienia podmiotowego z VAT oraz obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, wobec podmiotów wykonujących m.in. usługi związane z obsługą rachunkowo-księgową. Interpretacja ta została wydana w związku z wątpliwościami oraz rozbieżnościami interpretacyjnymi jakie pojawiły się po nowelizacji przepisów ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym dokonanej ustawą z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych.
                    • 13.04.2015Biura rachunkowe a zwolnienie z VAT i kasy fiskalne - jest już interpretacja ogólna MF
                      W dniu 9 kwietnia 2015 r., Minister Finansów wydał na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa interpretację ogólną w zakresie stosowania tzw. zwolnienia podmiotowego z VAT oraz obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, wobec podmiotów wykonujących m.in. usługi związane z obsługą rachunkowo-księgową.
                      • 05.03.2015Kiedy księgowy i doradca podatkowy muszą mieć kasę fiskalną?
                        Pytanie podatnika: Czy w świetle powyżej przedstawionego stanu faktycznego, prawidłowym będzie korzystanie przez Wnioskodawcę ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego w danym roku podatkowym nie dłużej niż do 31 grudnia 2016 r. przy zastosowaniu kas rejestrujących?
                        • 27.06.2014Prawo do zwolnienia z prowadzenia ewidencji po wyrejestrowaniu kasy fiskalnej
                          Pytanie podatnika: Wnioskodawca zakupił drukarkę fiskalną. Przysługiwało mu wówczas zwolnienie z posiadania kasy fiskalnej - ponieważ sprzedaż na rzecz osób indywidualnych, prowadzi wyłącznie przez internet i wszystkie transakcje mają odzwierciedlenie w aukcjach oraz przelewach bankowych. Kupując i rejestrując kasę fiskalną Wnioskodawca nie skorzystał z tego zwolnienia. W tym roku chciałby wyrejestrować kasę i zaprzestać z jej korzystania. Czy po wyrejestrowaniu kasy fiskalnej Wnioskodawca będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z jej posiadania i fiskalnego ewidencjonowania?
                          • 07.09.2012Podatki 2013: Kasy fiskalne. Niższy limit obrotów sposobem na nadużycia?
                            Interpelacja nr 7681 do ministra finansów w sprawie prac nad rozporządzeniem obniżającym limit obrotów przy wprowadzaniu kas fiskalnych do 20 tys. zł
                            • 30.01.2006Kasy fiskalne – sprawa nie zakończona?
                              Pisaliśmy wczoraj o kontrowersjach wokół obowiązku wprowadzenia kas fiskalnych przez przedsiębiorców, którzy rozpoczęli działalność w 2005 r. Ministerstwo finansów wycofało się chyłkiem ze swoich poprzednich twierdzeń i obecnie utrzymuje, że obowiązek wprowadzenia kas dla podatników, którzy rozpoczęli działalność w 2005 r. a nie są zwolnieni przedmiotowo powstał od dnia 1 stycznia 2006r. Czy jednak na pewno?
                              • 29.01.2006Ministerstwo Finansów wprowadziło podatników w błąd
                                Przez ostatni miesiąc wielu podatników (a w szczególności zainteresowani) zadawali sobie pytanie, czy od 1 stycznia 2006 r. przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli sprzedaż w 2005 r. i prowadzili ją również osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, mają obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej bez względu na wysokość przychodów ze sprzedaży w 2005 r (rzecz dotyczy wykonujących działalność nie wymienioną w załączniku do rozporządzenia, normującym zwolnienia przedmiotowe). Wątpliwości wynikały z odmiennych interpretacji zapisów znowelizowanego 27.12.2005 r. Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących. Część ekspertów podkreślała, że literalne brzmienie przepisów wskazuje na obowiązek wprowadzenia kas już od 1 stycznia, część zaś twierdziła, że zwolnienie obowiązuje do końca marca, jeśli tylko wartość przychodów na rzecz osób wymienionych w art. 111 ust. 1 ustawy o ptu nie przekroczyła w 2005 r. 20 000 zł. W sprawie zabrało głos biuro prasowe Ministerstwa Finansów informując, że prawidłowa jest ta druga interpretacja. Okazało się, że ministerstwo wprowadziło podatników błąd.