Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

jakim terminie ewidencjonować pomocą kasy fiskalnej

  • 12.06.2012Kasy fiskalne 2012: Czy w zakładzie fotograficznym musi być kasa?
    Zasadą zapisaną w art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) jest to, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
    • 11.04.2011WSA: Podatnik zwolniony z VAT również musi mieć kasę fiskalną
      Rezultatem wykładni gramatycznej, systemowej wewnętrznej, celowościowej i historycznej art. 111 ust. 1 i ust. 5 ustawy o VAT jest konstatacja, iż obowiązkiem prowadzenia ewidencji przy pomocy kasy rejestrującej obciążeni są nie tylko podatnicy czynni, ale także zwolnieni od podatku od towarów i usług ze względu na przedmiot transakcji lub podmiot dokonujący czynności (art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT).
      • 03.12.2010Zwolnienie podmiotowe nie wyklucza konieczności posiadania kasy
        Pytanie podatnika: Od dnia 23 lutego 2009 r. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego artykułami dla zwierząt. W roku 2009 nie przekroczyła obrotu 20.000 zł (zgodnie z art. 111 ustawy o VAT obrót dla osób nie prowadzących działalności wynosił 16.153,45 zł). Wnioskodawczyni nadal korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy - tzw. zwolnienie podmiotowe. Nie mając do tej pory obowiązku nie wprowadziła rejestracji sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Wnioskodawczyni chciała wiedzieć kiedy będzie miała taki obowiązek?
        • 16.07.2008Rozpoczęcie ewidencji przy pomocy kasy fiskalnej
          Podatnik, który ma zamiar rozpocząć ewidencję kwot osiąganych przychodów oraz kwot należnego podatku od towarów i usług za pomocą kasy rejestrującej powinien mieć na uwadze konieczność powiadomienia o tym fakcie Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego. Powinien go także zawiadomić o fiskalizacji kasy. Są to także warunki konieczne do uzyskania ulgi wynikającej z zakupu kasy.