Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

bon

  • 01.01.2007ZFŚS w pytaniach i odpowiedziach (8)
    Pytanie: Z własnych środków obrotowych zakład pracy sfinansował wycieczkę zakładową dla pracowników. Czy wydatek ten stanowi dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu?
    • 20.12.2006Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów
      Pytanie podatnika: Czy przyjęty w Spółce sposób dokumentowania zdarzeń mających wpływ na wysokość podstawy opodatkowania z tytułu WNT, polegający na wystawieniu przez Spółkę not korygujących, może być uznany za prawidłowy i wystarczający dla celów rozliczania podatku od towarów i usług, to jest czy tego rodzaju dokumenty stanowią wystarczającą podstawę do obniżenia lub podwyższenia podstawy opodatkowania i podatku należnego oraz w konsekwencji do obniżenia lub podwyższenia kwot podatku naliczonego?
      • 19.12.2006Odpracowanie zaległego czynszu a przychód osoby fizycznej
        Pytanie podatnika: Czy u najemców lokali komunalnych powstanie przychód podlegający opodatkowaniu w związku z odpracowaniem przez nich zobowiązań z tytułu zaległych czynszów?
        • 06.12.2006ZFŚS w pytaniach i odpowiedziach (6)
          Pytanie: W jaki sposób należy opodatkować ekwiwalent pieniężny za paczkę świąteczną wypłacony z funduszu świadczeń socjalnych osobie będącej pracownikiem, która równocześnie pobiera emeryturę?
          • 20.11.2006Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w pytaniach i odpowiedziach (1)
            Przedstawiamy pierwszą część odpowiedzi na pytania dotyczące Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
            • 12.11.2006Nagroda uzyskana w konkursie dla sprzedawców
              Pytanie: Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego. Od kilku lat współpracuje z firmą X na podstawie umowy agencyjnej. W tym roku został przeprowadzony konkurs dla sprzedawców X, w wyniku którego wygrałem nagrodę w formie bonów towarowych na kwotę 5.000 zł. W jaki sposób powinienem opodatkować powyższą nagrodę? Czy podlega ona opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
              • 03.10.2006Pełna księgowość (5) - Plan kont i jego rola
                Kolejnym zagadnieniem istotnym w praktyce księgowych prowadzących księgi handlowe jest plan kont. Celem dzisiejszego artykułu jest przedstawienie państwu problemów z tym tematem związanych. A w szczególności odpowiedź na następujące pytania: czym jest zakładowy plan kont, jakie jest jego zadanie, na kim ciąży obowiązek jego opracowania , jakie elementy winien zawierać?
                • 26.09.2006Interpelacja nr 3397 do ministra finansów w sprawie obiegu w gospodarce bonów ˝Sodexho Pass˝
                  Szanowna Pani Minister! W dniu 10 maja na zapytanie w sprawach bieżących dotyczące tej samej sprawy odpowiedzi udzielił mi sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Pietras. Nie mogę uznać tej wypowiedzi za zadowalającą. Dlaczego?
                  • 27.06.2006Wynajmowanie nieruchomości – opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych
                    Pojęcie najmu zostało zdefiniowane w art. 659 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z nim przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz (w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju). Wynajem (najem) nieruchomości może być uznany i za działalność gospodarczą, i za tzw. pobieranie pożytków cywilnych z rzeczy, które w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią odrębne źródła przychodów.
                    • 20.06.2006Wierzytelności nieściągalne w podatku dochodowym od osób prawnych
                      Do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się m.in. wymagalne wierzytelności, choćby nieotrzymane. Generalną zasadą jest, że do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczać wierzytelności odpisanych jako nieściągalne. Od tej reguły są pewne wyjątki (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 25 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych; Dz. U. 00.54.654).
                      • 08.06.2006Wystawianie faktur korygujących dotyczących więcej niż jednej faktury sprzedaży dla tego samego odbiorcy
                        Pytanie podatnika: Czy w przypadku przyznania swoim kontrahentom rabatu, Spółka ma prawo do wystawienia jednej zbiorczej faktury korygującej do wielu faktur wystawionych na rzecz jednego klienta w okresie obejmującym kilka miesięcy? Czy potwierdzenie odbioru takiej zbiorczej faktury korygującej przez nabywcę uprawnia Spółkę do obniżenia kwoty podatku należnego w miesiącu, w którym otrzymała ona to potwierdzenie (w przypadku dostaw krajowych)?
                        • 24.04.2006Sprzedaż z rabatem dla zamkniętej grupy osób
                          Pytanie: Prowadzę sklep spożywczy. Obecnie prowadzę negocjacje z dużym zakładem pracy, w pobliżu którego mam sklep, który proponuje, abym „wypuścił” imienne karty, uprawniające pracowników tego zakładu do zakupu z 5% rabatem większości artykułów. Zakład zobowiązuje się do rozprowadzenia tych kart wśród pracowników, ale jednocześnie chce, abym zobowiązał się do odprowadzania na rzecz zakładu opłaty za dystrybucję i ewidencję kart w wysokości 1% zrealizowanego na nich obrotu. Nie ukrywam, że propozycja mi odpowiada. Czy takie rozwiązanie nie narazi mnie na jakieś problemy z podatkiem VAT i podatkiem dochodowym?
                          • 12.04.2006Skutki zwrotu towarów w podatku VAT
                            Pytanie: Jakie skutki podatkowe u sprzedawcy i nabywcy wywołuje zwrot zakupionych towarów? Jak należy prawidłowo udokumentować zwrot towarów?
                            • 09.04.2006RPO - rabat nie musi być dokumentowany fakturą korygującą
                              W wystąpieniu do Ministra Finansów (sygn. RPO/528692/06/VI) Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę, że przepis § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom został wydany z przekroczeniem upoważnienia ustawowego. Z przepisu wynika, iż w przypadku, gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. Przepis ten stosuje się także w przypadku zwrotu sprzedawcy towarów, zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat zadatków lub rat podlegających opodatkowaniu.
                              • 22.03.2006Płynność finansowa - klucz do sukcesu firmy
                                Finansowanie swojej działalności i rozwoju firmy to problem, o który potyka się wielu przedsiębiorców. Utrzymanie pozycji na coraz bardziej konkurencyjnym rynku wymaga od większości dostawców udzielania swoim kontrahentom kredytów kupieckich. Zależność jest prosta – im dłuższy kredyt, tym łatwiej pozyskać odbiorców. Jednak sprzedaż z przedłużonym terminem płatności niesie ze sobą wiele ryzyk. Największym jest ryzyko utraty płynności i braku możliwości finansowania zakupów.