Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

jakie obroty kasy fiskalnej

  • 28.05.2019Organy podatkowe nie mogą dokonywać wybiórczej oceny materiału dowodowego
    Gdy organ podatkowy nie dysponuje danymi niezbędnymi do określenia podstawy opodatkowania, może ją określić w drodze oszacowania. Nie posiada jednak w tej kwestii dowolności. Powinien stosować metody oszacowania, które wskazuje mu Ordynacja podatkowa, a nie metodę opartą na fragmentarycznych wyliczeniach. „...oparcie wyliczeń tylko na wybranych dokumentach oznacza brak wszechstronnego i wyczerpującego rozpatrzenia materiału dowodowego” (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 29 marca 2019 r., sygn. akt I SA/Łd 124/19).
    • 25.10.2018Co oznacza rezygnacja ze stosowania kasy fiskalnej?
      Na podstawie art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług większość podatników sprzedających towary i usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych ma obowiązek ewidencjonować osiągnięte z tego tytułu obroty za pomocą kasy rejestrującej.
      • 24.10.2018Co oznacza rezygnacja ze stosowania kasy fiskalnej?
        Na podstawie art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług większość podatników sprzedających towary i usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych ma obowiązek ewidencjonować osiągnięte z tego tytułu obroty za pomocą kasy rejestrującej.
        • 16.09.2016Zwolnienia z kas. Jakie zmiany planuje MF?
          Interpelacja nr 5239 do ministra finansów w sprawie zwolnień od stosowania kas fiskalnych
          • 18.09.2015Czynny podatnik VAT a najem prywatny mieszkania
            Pytanie podatnika: Wnioskodawca jest posiadaczem spółdzielczego własnościowego mieszkania. Jest to jego własność odrębna, zakupiona wiele lat przed zawarciem małżeństwa. Mieszkanie to wynajmuje osobie prywatnej na cele wyłącznie mieszkaniowe. Czy w związku, z tym, że Wnioskodawca jest czynnym płatnikiem VAT musi wystawiać co miesiąc faktury za najem? Czy musi ten przychód na deklaracji VAT-7K? Czy musi prowadzić ewidencji za pomocą kasy fiskalnej?
            • 25.08.2015Ulga przy zakupie zapasowej kasy fiskalnej
              Podatnik nie traci prawa do ulgi z tytułu zakupu kasy rejestrującej użytkowanej jako zapasowa, jeżeli od daty rozpoczęcia jej użytkowania do zakończenia przez podatnika działalności minął okres dłuższy niż 3 lata. Tak wynika z niedawno wydanej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi.
              • 29.07.2015Ulga na zakup rezerwowej kasy rejestrującej
                Pytanie podatnika: Wnioskodawca zakupił dwie kasy fiskalne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Wnioskodawca otrzymał ulgę w wysokości 1400 zł (2 x 700 zł). Począwszy do maja 2011 r. Wnioskodawca rozpoczął ewidencję sprzedaży na obu kasach fiskalnych. Od maja 2012 r. w związku z likwidacją jednego z gabinetów ewidencja sprzedaży była prowadzona na jednej kasie. Druga została zgłoszona do urzędu skarbowego jako kasa rezerwowa. Czy Wnioskodawca jest zobowiązany do zwrotu ulgi za kasę rejestrującą?
                • 03.11.2014Obowiązek dokonania odczytu pamięci kasy rejestrującej
                  Pytanie podatnika: Czy w związku z rezygnacją działalności pod względem podatku VAT powinien Pan dokonać odczytu modułu pamięci kasy fiskalnej?
                  • 23.09.2014Kasy fiskalne 2015: Będzie wyższy limit zwolnienia?
                    Projekt rozporządzenia określający zakres zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących na lata 2015-2016 został skierowany w dniu 31 lipca 2014 r. do uzgodnień oraz konsultacji publicznych. Projekt rozporządzenia przewiduje racjonalizację zwolnień oraz objęcie niektórych działalności obowiązkiem stosowania kas bez względu na osiągane obroty. Obligatoryjne stosowanie kas objęłoby te rodzaje działalności, w których wykonuje się usługi w przeważającej części na rzecz konsumentów, często o dużej wartości - wyjaśniło MF w odpowiedzi na interpelacje poselską.
                    • 22.09.2014Kasy fiskalne 2015: Będzie wyższy limit zwolnienia?
                      Interpelacja nr 27593 do ministra finansów w sprawie konieczności zwiększenia kwoty obrotu uprawniającej do uzyskania zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy fiskalnej
                      • 09.09.2014Przychody z wynajmu a limit obrotów do wprowadzenia kasy rejestrującej
                        Pytanie podatnika: Czy wystawiając faktury z VAT-em zwolnionym osobom fizycznym i prowadzącym działalność gospodarczą za wynajem lokalu do celów mieszkaniowych i prowadząc jednocześnie jednoosobową działalność gospodarczą (podatnik VAT czynny) przychody z wynajmu i działalności osiągane od osób fizycznych należy zsumować do limitu posiadania kasy fiskalnej do kwoty 20.000zł (lub proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności gospodarczej jeżeli działalność rozpoczęta jest w trakcie roku)?
                        • 27.08.2013Sprzedaż wysyłkowa a kasy rejestrujące
                          Pytanie podatnika: Czy w związku z zaistniałym stanem faktycznym Wnioskodawcy przysługuje zwolnienie z ewidencjonowania za pomocą kasy realizowanej sprzedaży wysyłkowej?
                          • 20.08.2013Kasy rejestrujące: Oznaczanie towarów na paragonach fiskalnych
                            Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni postępuje zgodnie z przepisami, stosując nazwy na paragonach wg rodzaju (kategorii)?
                            • 26.07.2013Dokumentowanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników
                              Pytanie podatnika: Czy prawidłowy jest sposób dokumentowania sprzedaży dla indywidualnego klienta - wystawiając mu tylko fakturę bez paragonu? Czy konieczne jest wystawianie paragonu do faktury pobraniowej jeżeli gotówka w kasie nie istnieje? W którym momencie należy wystawić paragon dla klienta indywidualnego, który otrzymał fakturę za pobraniem, jednak gotówka za ten towar znajdzie się w kasie dopiero po kilku dniach? Czy konieczne jest wystawianie paragonu również dla klientów, którzy zrobili przedpłatę na konto bankowe?
                              • 12.06.2012Kasy fiskalne 2012: Czy w zakładzie fotograficznym musi być kasa?
                                Zasadą zapisaną w art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) jest to, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
                                • 11.04.2011WSA: Podatnik zwolniony z VAT również musi mieć kasę fiskalną
                                  Rezultatem wykładni gramatycznej, systemowej wewnętrznej, celowościowej i historycznej art. 111 ust. 1 i ust. 5 ustawy o VAT jest konstatacja, iż obowiązkiem prowadzenia ewidencji przy pomocy kasy rejestrującej obciążeni są nie tylko podatnicy czynni, ale także zwolnieni od podatku od towarów i usług ze względu na przedmiot transakcji lub podmiot dokonujący czynności (art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT).
                                  • 04.01.2011Kasa fiskalna przy sprzedaży wysyłkowej
                                    Pytanie podatnika: 1. Czy do limitu obrotów 40 000 zł należy wliczyć sprzedaż dokonywaną w systemie wysyłkowym jako zwolnienie przedmiotowe z ewidencjonowania na kasie fiskalnej wynikające z załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2009 r. poz. 37? 2. Czy w przypadku przekroczenia obrotów 40 000 zł z powodu włączenia do limitu sprzedaży w systemie wysyłkowym, sprzedaż na rzecz rolników ryczałtowych i sprzedaż usług dostawy towarów winny być ewidencjonowane na kasie fiskalnej a sprzedaż w systemie wysyłkowym zwolniona z tej ewidencji? 3. Czy w przypadku przekroczenia obrotów 40 000 zł z powodu włączenia do limitu sprzedaży w systemie wysyłkowym, sprzedaż na rzecz rolników ryczałtowych, sprzedaż usług dostawy towarów i sprzedaż towarów w systemie wysyłkowym winny być ewidencjonowane przy użyciu kas fiskalnych?
                                    • 03.12.2010Zwolnienie podmiotowe nie wyklucza konieczności posiadania kasy
                                      Pytanie podatnika: Od dnia 23 lutego 2009 r. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego artykułami dla zwierząt. W roku 2009 nie przekroczyła obrotu 20.000 zł (zgodnie z art. 111 ustawy o VAT obrót dla osób nie prowadzących działalności wynosił 16.153,45 zł). Wnioskodawczyni nadal korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy - tzw. zwolnienie podmiotowe. Nie mając do tej pory obowiązku nie wprowadziła rejestracji sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Wnioskodawczyni chciała wiedzieć kiedy będzie miała taki obowiązek?
                                      • 16.07.2008Rozpoczęcie ewidencji przy pomocy kasy fiskalnej
                                        Podatnik, który ma zamiar rozpocząć ewidencję kwot osiąganych przychodów oraz kwot należnego podatku od towarów i usług za pomocą kasy rejestrującej powinien mieć na uwadze konieczność powiadomienia o tym fakcie Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego. Powinien go także zawiadomić o fiskalizacji kasy. Są to także warunki konieczne do uzyskania ulgi wynikającej z zakupu kasy.
                                        • 19.06.2008VAT i podróżni
                                          Osoby fizyczne niemające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Wspólnoty, nazywane "podróżnymi", mają prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju, które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez nie poza terytorium Wspólnoty w ich bagażu osobistym. Zwrot turystyczny przysługuje tylko wtedy, gdy towary zostaną wywiezione z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty. Wywóz towarów do innego kraju członkowskiego uniemożliwia ubieganie się o zwrot zapłaconego podatku.
                                          • 27.02.2006Zwrot podróżnym podatku VAT
                                            Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej VAT), zgodnie z art. 15 (2) VI Dyrektywy VAT Rady UE (77/388/EEC), przewiduje dla osób fizycznych, określanych jako „podróżni”, prawo do otrzymania zwrotu podatku, który zapłacili za towary nabyte i wywiezione z terytorium Wspólnoty. Według przepisu art. 126 ust. 1 VAT „podróżny” to osoba niemająca stałego miejsca zamieszkania na terytorium Wspólnoty, co ustala się na podstawie paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość.