Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

alimenty męża

  • 27.05.2019PIT od świadczeń na zaspokajanie potrzeb rodziny
    Pytanie: Czy po ustanowieniu rozdzielności majątkowej, znoszącej ustawową wspólność majątkową małżeńską, tj. od grudnia 2018 r. środki na zaspokojenie potrzeb rodziny w kwocie 1300 zł miesięcznie a pochodzące z majątku wspólnego i opodatkowane podatkiem ryczałtowym, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym jako dochód z „innego źródła” do czego odnosi się art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w związku z tym wykazaniu w PIT-36?
    • 13.03.2019PIT za 2018: Ulga na dorosłe dzieci
      Pytanie: Córka E., urodzona w 1994 r., w czerwcu 2018 r. obroniła dwie prace magisterskie i tym samym ukończyła studia dzienne. W 2018 r. córka uzyskała przychód w wysokości 1178,20 zł z tytułu umowy zlecenie. Druga córka P. w grudniu ukończyła 21 lat i jest studentką III roku studiów w systemie dziennym. W roku 2018 córka uzyskała przychód w wysokości 2383,80 zł z tytułu umowy zlecenie. Czy Wnioskodawczyni przysługuje prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej na córki?
      • 26.09.2018Kiedy alimenty od męża są zwolnione z PIT?
        Pytanie: Wnioskodawczyni ma 72 lata, nie jest z mężem po rozwodzie. Między Wnioskodawczynią a Jej mężem nie została orzeczona separacja małżeńska, ani też nie została ustanowiona rozdzielność majątkowa. Zamieszkuje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. W 2015 r. Sąd przyznał Wnioskodawczyni świadczenie w kwocie 1600 zł, które Wnioskodawczyni przeznacza na opłaty, opał, remonty i utrzymanie samochodu. Czy Wnioskodawczyni powinna płacić podatek od ww. alimentów?
        • 30.09.2016WSA. Wypłata z tytułu wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu a zwolnienie z PIT
          Uzyskanie przez uprawnionych (byłych członków spółdzielni mieszkaniowych) przychodu z tytułu wypłaty wartości rynkowej lokalu, który został zwolniony przez uprawnionego w związku z wygaszeniem lokatorskiego prawa do lokalu nie stanowi przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c ustawy o PIT, lecz przychód z innego źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy, a to oznacza, że przychód ten nie korzysta ze zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy. Do tak uzyskanego przychodu stosuje się natomiast ulgę przewidzianą w art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy podatkowej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
          • 14.09.2016NSA. Ulga na dzieci. Fiskus nie jest od rozwiązywania rodzinnych konfliktów
            Wykładnia przepisu art. 27f ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT sprowadza się do konstatacji, w myśl której ulga na dzieci przysługuje temu podatnikowi, który w danym roku podatkowym nie tylko posiadał, ale także wykonywał władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem. Jeżeli rodzice dziecka nie osiągnęli porozumienia, co do proporcji odliczenia kwoty ulgi, organy podatkowe nie są zobligowane do stosowania per analogiam art. 27f ust. 3 tej ustawy i ustalenia ile dni w danym roku dziecko przebywało z danym rodzicem, bowiem odliczenie to może nastąpić jedynie w częściach równych (art. 27f ust. 4 zdanie drugie) - Naczelny Sąd Administracyjny.
            • 13.05.2016Alimenty od byłego męża. Skutki podatkowe w PIT
              Aby skorzystać ze zwolnienia, wysokość zasądzonych alimentów przez sąd nie może być wyższa niż 700 zł na miesiąc. Należy zaznaczyć, że zwolnienie obowiązuje także wówczas, gdy alimenty wypłacane są jednorazowo za kilka miesięcy bądź lat. Bez znaczenia dla celów podatkowych jest fakt skumulowania ich wypłaty, bowiem podstawę opodatkowania dochodu z tego tytułu stanowi nadwyżka należnych za każdy miesiąc alimentów ponad kwotę 700 zł - wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 19 kwietnia 2016 r., nr ILPB2/4511-1-434/16-2/DJ.
              • 12.05.2016Alimenty od byłego męża. Skutki podatkowe w PIT
                Pytanie podatnika: Czy należny jest podatek dochodowy od jednorazowej spłaty zadłużenia alimentacyjnego od byłego męża na rzecz Wnioskodawczyni za okres 2002-2015 r., jeśli zasądzona kwota alimentów wynosiła 700 i 550 zł miesięcznie.
                • 26.02.2016Opodatkowanie PIT zabezpieczenia alimentów na czas procesu rozwodowego
                  Pytanie podatnika: Czy kwoty 1200 zł miesięcznie otrzymywane przez Wnioskodawczynię od męża na Jej rzecz od dnia 13 lutego 2013 r. w sytuacji, kiedy cały czas są małżeństwem, a rozwód nie został jeszcze orzeczony, są świadczeniami na zaspokojenie potrzeb rodziny, o których mowa w art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, objętych wspólnością majątkową małżeńską i w związku z tym wyłączonych z zakresu stosowania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w myśl art. 2 ust. 1 pkt 7 ustawy, a więc nieopodatkowane?
                  • 29.12.2015Uprawnienia do zastosowania ulgi prorodzinnej za cały rok
                    Pytanie podatnika: Czy art. 27f ust. 2 ustawy o PIT uprawnia Wnioskodawczynię do odliczenia ulgi podatkowej na dzieci za cały rok – kiedy to dzieci faktycznie są pod opieką Wnioskodawczyni, czy za połowę roku kalendarzowego, czy też proporcjonalnie, sumując dni w których ojciec dzieci sprawował faktyczną opiekę?
                    • 06.08.2015Ulga prorodzinna dla dorosłego, niepełnosprawnego dziecka
                      Pytanie podatnika: Czy z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać rodzice niepełnosprawnego, dorosłego dziecka, gdy otrzymuje ono rentę?
                      • 15.09.2014Odsetki za zwłokę jako przychód podatkowy?
                        Pytanie podatnika: Czy zasądzone przez sąd powszechny ustawowe odsetki za zwłokę w spełnieniu przez zobowiązanego świadczenia, stanowiącego odszkodowanie przyznane na podstawie art. 446 § 3 Kodeksu cywilnego, stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czy też nie?
                        • 06.08.2013Umorzone odsetki a przychód w PIT
                          Pytanie podatnika: Na jakiej podstawie umorzenie 50% odsetek karnych jest traktowane jako przychód?
                          • 09.01.2013Alimenty na czas trwania rozprawy rozwodowej a zwolnienie z PIT
                            Interpelacja nr 11792 do ministra finansów w sprawie luki prawnej dotyczącej alimentów
                            • 06.04.2012Opodatkowanie odsetek zasądzonych wyrokiem sądu
                              Pytanie podatnika: Mężowi Wnioskodawczyni wypłacono obniżoną premię. Skutkowało to uszczupleniem zasiłku chorobowego. Mąż założył sprawę w sądzie pracy, w którym wygrał i zakład pracy wypłacił mu zaległą premię oraz zasiłki chorobowe, ale nie wypłacono należnych odsetek od zasiłków chorobowych. Mąż założył następną sprawę, ale w trakcie tej sprawy zmarł. Wnioskodawczyni oraz Jej syn, jako spadkobiercy, prowadzili sprawę przez kilka lat. Ostatecznie, na podstawie wyroku, zakład pracy męża wypłacił należne odsetki, sporządzając druk PIT-8C. Czy otrzymane odsetki od zasiłku chorobowego, zasądzone wyrokiem sądu, nie powinny być zwolnione z opodatkowania?
                              • 19.07.2011Odsetki z tytułu podziału majątku wspólnego małżonków są opodatkowane
                                Wyłączeniu spod działania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają wyłącznie przychody z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania małżeńskiej wspólności majątkowej, tj. należność główna bez odsetek. Natomiast wypłacone przez komornika, wraz z należnością główną, odsetki, nie są związane z podziałem majątku wspólnego małżonków, ponieważ wynikają z faktu, że małżonek podatniczki nie wypełnił w terminie postanowień sądu. W konsekwencji odsetki te podlegają opodatkowaniu, jako przychód z tzw. innych źródeł.
                                • 15.10.2007Opodatkowanie dochodów ze źródeł nieujawnionych
                                  Wyrokiem z dnia 1 grudnia 2005 r., sygn. akt I SA/Sz 547/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę Eweliny P-L na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia 21 czerwca 2005 r., nr PB4.31-4117/823-49/2004/N, utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie z dnia 26 listopada 2004 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1998 r.
                                  • 07.09.2007Opodatkowanie zasądzonych przez sąd kwot na utrzymanie rodziny
                                    W związku z wystąpieniem Pana Posła (...) w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych od zasądzanych przez sąd kwot na utrzymanie rodziny uprzejmie informuję:
                                    • 20.02.2007Alimenty od byłego męża
                                      Pytanie podatnika: dotyczy obowiązku opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych alimentów od byłego męża na rzecz małżonki.
                                      • 17.10.2006Zwrot kosztów zastępstwa adwokackiego nie rodzi obowiązku podatkowego
                                        Pytanie podatnika: Które należności egzekwowane przez komornika i w jakiej kwocie winny podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
                                        • 18.05.2006Opodatkowania zasądzonych od męża kwot z tytułu przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny
                                          Pytanie: Na skutek nie spełniania przez małżonka ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspakajania potrzeb rodziny skierowałam sprawę do sądu, który wyrokiem zasądził na moją rzecz "alimenty". Następnie w wyniku wniesienia przez męża powództwa o rozwód, sąd postanowieniem zobowiązał męża do płacenia przez czas trwania procesu o rozwód na moją rzecz miesięczne kwoty z tytułu przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, a to w miejsce alimentów zasądzonych przez sąd. Czy zasądzone kwoty stanowią wyegzekwowanie obowiązku przyczyniania się do zaspakajania potrzeb rodziny zgodnie z art. 27 i art. 28 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i nie powinny podlegać powtórnemu opodatkowaniu (podatek od kwot został odprowadzony przez męża)?