Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja technologii

  • 04.02.2021Środek trwały do 10 tys. zł jednorazowo w koszty
    Przypomnijmy, że od początku 2018 r. obowiązuje przepis, zgodnie z którym limit wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych umożliwiający jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych środków lub wartości do kosztów uzyskania przychodów został podwyższony z 3500 zł do 10 000 zł. Stosowne zmiany w ustawie o PIT, a także w ustawie o CIT, wprowadziła tzw. duża nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych. Dodajmy, że nowy limit dotyczy składników majątku przyjętych do używania po dniu 31 grudnia 2017 r.
    • 07.10.2019Wydatki na wytworzenie programu komputerowego w kosztach podatkowych
      Pytanie: Czy poniesione przez Spółkę wydatki na wytworzenie programu komputerowego (wynagrodzenia pracowników Wnioskodawcy, zapłata za usługi specjalistów zewnętrznych (przedsiębiorców na podstawie umów o współpracy), wynagrodzenia wypłacane na podstawie umów cywilnoprawnych osobom fizycznym, koszty dzierżawy serwera, na którym program komputerowy jest tworzony, koszty koniecznych certyfikatów dla tworzonego programu komputerowego) mogą być ujęte w kosztach uzyskania przychodów po jego wytworzeniu jako wartości niematerialne i prawne, poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych oraz czy wydatki te można zaliczyć do kosztów w momencie ich poniesienia?
      • 14.05.2019Środek trwały do 10 tys. zł jednorazowo w koszty
        Przypomnijmy, że już kilkanaście miesięcy obowiązuje przepis, zgodnie z którym limit wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych umożliwiający jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych środków lub wartości do kosztów uzyskania przychodów został podwyższony z 3500 zł do 10 000 zł. Stosowne zmiany w ustawie o PIT, a także w ustawie o CIT, wprowadziła tzw. duża nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych. Dodajmy, że nowy limit dotyczy składników majątku przyjętych do używania po dniu 31 grudnia 2017 r.
        • 07.11.2018Jednorazowa amortyzacja hali namiotowej
          Pytanie: Na dzierżawionym gruncie została postawiona hala namiotowa w technologii stalowej. Słupy konstrukcyjne zostały przytwierdzone do podłoża kotwami na płytach betonowych, co pozwala taką halę rozebrać i przenieść w inne miejsce. Hala jest nowym środkiem trwałym, będzie wprowadzona do ewidencji środków trwałych w 2018 r. Zostanie ona zaliczona do grupy „8” wg KŚT (806 Kioski, budki, baraki, domki kampingowe). Czy halę namiotową można będzie amortyzować zgodnie z art. 22k ust. 14-21 ustawy o PIT do 100 000 zł?
          • 01.10.2018Podatki 2019: Status małego podatnika z wyższym progiem?
            W 2019 r. próg sprzedaży, który uprawnia do uzyskania statusu tzw. małego podatnika, ma zostać podniesiony z 1,2 do 2 mln euro – wynika z projektu nowelizacji, który trafił w tym tygodniu do Sejmu. Taki status daje m.in. prawo do ułatwień dotyczących amortyzacji oraz niższego opodatkowania podatkiem dochodowym CIT.
            • 28.09.2018Podatki 2019: Status małego podatnika z wyższym progiem?
              W 2019 r. próg sprzedaży, który uprawnia do uzyskania statusu tzw. małego podatnika, ma zostać podniesiony z 1,2 do 2 mln euro – wynika z projektu nowelizacji, który trafił w tym tygodniu do Sejmu. Taki status daje m.in. prawo do ułatwień dotyczących amortyzacji oraz niższego opodatkowania podatkiem dochodowym CIT.
              • 01.02.2018Podatki 2018: Środek trwały do 10 tys. zł jednorazowo w koszty
                Od początku roku limit wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych umożliwiający jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych środków lub wartości do kosztów uzyskania przychodów został podwyższony z dotychczasowych 3500 zł do 10 000 zł. Stosowne zmiany w ustawie o PIT, a także w ustawie o CIT, wprowadza tzw. duża nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych (Dz.U. poz. 2175). Nowy limit ma zastosowanie do składników majątku przyjętych do używania po dniu 31 grudnia 2017 r.
                • 01.12.2017Podatki 2018: Środek trwały do 10 tys. zł jednorazowo w koszty
                  Od nowego roku limit wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych umożliwiający jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych środków lub wartości do kosztów uzyskania przychodów zostanie podwyższony z obecnych 3500 zł do 10 000 zł. Stosowne zmiany w ustawie o PIT, a także w ustawie o CIT, wprowadza tzw. duża nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych (Dz.U. poz. 2175). Nowy limit będzie mieć zastosowanie do składników majątku przyjętych do używania po dniu 31 grudnia 2017 r.
                  • 20.04.2016Amortyzacja ekspresu do kawy i mebli
                    Pytanie: Czy Spółka ma prawo stosować przy amortyzacji automatycznych ekspresów do kawy, które są technologicznie zaawansowane, i sterowanie których opiera się na układach mikroprocesorowych, stawki amortyzacji podwyższonej do 25% w oparciu o przepisy uprawniające do podwyższenia stawki amortyzacji przy zastosowaniu maksymalnego współczynnika 2, który może mieć zastosowanie przy identyfikacji stawki amortyzacji dla urządzeń poddanych szybkiemu postępowi technicznemu? Czy Spółka ma prawo stosować przy amortyzacji środków trwałych - mebli, których wartość początkowa nie przekracza 3500 zł i mogłyby być jednorazowo zamortyzowane, stawkę roczną 25%?
                    • 03.01.2014Amortyzacja kosztów prac rozwojowych
                      Należy podkreślić, że w przypadku wydatków dotyczących prac rozwojowych, podatnik ma wybór sposobu rozliczenia poniesionych wydatków a rozliczenie wydatków poprzez odpisy amortyzacyjne jest tylko jednym ze sposobów. Bowiem zgodnie z art. 15 ust. 4a ustawy o CIT koszty prac rozwojowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów również w miesiącu, w którym zostały poniesione a także począwszy od tego miesiąca w częściach w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy bądź też jednorazowo w roku podatkowym, w którym zostały zakończone.
                      • 12.12.2013Okres amortyzacji bilansowej środków trwałych. Ekonomiczna użyteczność
                        Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się poprzez rozłożenie wartości początkowej na ustalony okres amortyzacji. Istotne znaczenie ma zatem okres przewidywanej ekonomicznej użyteczności. Sprawdźmy, czy jednostka powołana do istnienia jedynie na oznaczony okres powinna wyznaczyć okresy amortyzacji środków trwałych w oparciu o okres ich ekonomicznej użyteczności?
                        • 06.07.2012Rozliczenie przychodów i kosztów przy podziale spółki
                          Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca prawidłowo w rozliczeniu za rok, w którym nastąpił podział przez wydzielenie, tj. 2012 r., może ująć w przychodach i kosztach Wnioskodawcy przychody i koszty (bezpośrednie i pośrednie) przypisane do Spółki dzielonej dotyczące okresu od początku roku podatkowego spółki dzielonej do dnia podziału?
                          • 30.11.2011Amortyzacja czasowo nieużywanego środka trwałego
                            Zgodnie z art. 16c pkt 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych tylko całkowite zaprzestanie danego rodzaju działalności, w której używano dany środek trwały (składnik majątku) uzasadnia zaprzestanie jego amortyzacji na zasadach określonych w tym przepisie - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
                            • 26.10.2010Jak dokonywać odpisów amortyzacyjnych dla potrzeb rachunkowości?
                              Warto przyjrzeć się zasadom dokonywania odpisów amortyzacyjnych określonym w ustawie o rachunkowości. Trzeba bowiem pamiętać, że nieco się one różnią od reguł właściwych dla rozliczeń podatkowych.
                              • 14.10.2010W 2011 r. zmaleją korzyści z jednorazowej amortyzacji
                                Maksymalna wysokość jednorazowego odpisu wynosi w 2010 r. 422 000 zł, jednak w przyszłym roku będzie ona o wiele mniejsza i będzie wynosić tylko 197 000 zł. Ma to związek z końcem okresu obowiązywania przepisów przejściowych, wprowadzonych ustawą z 5 marca 2009 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 69, poz. 587). Zgodnie z ich brzmieniem w latach podatkowych rozpoczynających się w 2009 i 2010 r. obowiązuje wyższa kwota limitu jednorazowego odpisu amortyzacyjnego wynosząca 100 000 euro. Zatem od 1 stycznia 2011 r. limit ten, zgodnie z art. 22k ust. 1 ustawy o PIT (odpowiednio art. 16k ust. 7 ustawy o CIT) ponownie wyniesie 50 000 euro.