Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

ewidencjonowanie obrotów pomocą kasy fiskalnej

  • 18.05.2009Ewidencja obrotów i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących
    Pytane podatnika: Czy w sytuacji, gdy Przedsiębiorstwo w wybranych punktach będzie prowadziło ewidencję obrotów i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących w szerszym niż wskazany w § 4 Rozporządzenia MF zakresie, nie spowoduje to utraty zwolnienia podmiotowego, z którego obecnie korzysta Przedsiębiorstwo?
    • 16.07.2008Rozpoczęcie ewidencji przy pomocy kasy fiskalnej
      Podatnik, który ma zamiar rozpocząć ewidencję kwot osiąganych przychodów oraz kwot należnego podatku od towarów i usług za pomocą kasy rejestrującej powinien mieć na uwadze konieczność powiadomienia o tym fakcie Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego. Powinien go także zawiadomić o fiskalizacji kasy. Są to także warunki konieczne do uzyskania ulgi wynikającej z zakupu kasy.
      • 29.01.2006Ministerstwo Finansów wprowadziło podatników w błąd
        Przez ostatni miesiąc wielu podatników (a w szczególności zainteresowani) zadawali sobie pytanie, czy od 1 stycznia 2006 r. przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli sprzedaż w 2005 r. i prowadzili ją również osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, mają obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej bez względu na wysokość przychodów ze sprzedaży w 2005 r (rzecz dotyczy wykonujących działalność nie wymienioną w załączniku do rozporządzenia, normującym zwolnienia przedmiotowe). Wątpliwości wynikały z odmiennych interpretacji zapisów znowelizowanego 27.12.2005 r. Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących. Część ekspertów podkreślała, że literalne brzmienie przepisów wskazuje na obowiązek wprowadzenia kas już od 1 stycznia, część zaś twierdziła, że zwolnienie obowiązuje do końca marca, jeśli tylko wartość przychodów na rzecz osób wymienionych w art. 111 ust. 1 ustawy o ptu nie przekroczyła w 2005 r. 20 000 zł. W sprawie zabrało głos biuro prasowe Ministerstwa Finansów informując, że prawidłowa jest ta druga interpretacja. Okazało się, że ministerstwo wprowadziło podatników błąd.