Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Artykuły: Facebook

17.07.2014

Zmiana miejsca zamieszkania. Aktualizacja danych podatnika VAT

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny zmienił miejsce zamieszkania. W jaki sposób i w jakim terminie jest zobowiązany dokonać aktualizacji danych?

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jednolity: Dz. U. z 2 012 r., poz. 1314, z późn. zm.) przedsiębiorcy mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym nie później niż w terminie 7 dni licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zmianę adresu zamieszkania winien zaktualizować wyłącznie na formularzu CEIDG-1 (tzw. „jedno okienko”). Oznacza to, że aktualizację danych podatnik dla celów podatkowych składa równocześnie z wnioskiem o aktualizację wpisu do CEIDG we właściwym urzędzie gminy (druk CEIDG-1 może być złożony za pośrednictwem formularza elektronicznego, osobiście bądź wysłany listem poleconym).

Ponadto zgodnie z art. 96 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) jeśli zmianie uległy dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT–R objęte równie ż obowiązkiem aktualizacji na podstawie ustawy o identyfikacji i aktualizacji podatników i płatników (NIP), wówczas podatnik ten nie ma obowiązku dokonać aktualizacji związanej ze zmianą adresu zamieszkania dla celów podatku VAT.

Wyjątek stanowi zmiana danych powodująca zmianę właściwości naczelnika urzędu skarbowego, wówczas podatnik obowiązany jest dokonać aktualizacji danych równie ż w zgłoszeniu rejestracyjnym dla podatku od towarów i usług (VAT-R).

www.mf.gov.pl

 

Ostatnie artykuły z tego działu

Wszystkie artykuły z tego działu »

rozwiń wszystkie »Wasze komentarze

skomentuj

dodaj nowy komentarz

komentarz:
podpis:
 

Drodzy Użytkownicy podatki.biz. Choć czytamy uważnie Wasze komentarze, nie odpowiadamy na pytania w kwestiach szczegółowych. Zadając je, kierujecie je nie do nas, a do innych Użytkowników podatki.biz. Jeżeli chcecie wyjaśnić lub rozwiązać jakiś problem, zachęcamy do skorzystania z naszego forum dyskusyjnego - www.podatki.biz/forum

Zespół podatki.biz