Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku

Najbliższe szkolenia podatki.biz:

REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Artykuły: Facebook

10.09.2015

Rekompensata za nadgodziny. Polskie prawo sprzeczne z EKS?

Trybunał Konstytucyjny zajmie się kwestią zgodności przepisów Kodeksu pracy z art. 4. ust. 2 Europejskiej Karty Społecznej (EKS). Wniosek w tej sprawie złożyło biuro rzecznika praw obywatelskich. W piśmie wskazano na to, że w polskim prawie nie ma przewidzianego prawa pracowników do zwiększonej płacy albo zwiększonego wymiaru czasu wolnego za pracę wykonywaną - na polecenie przełożonego - poza normalnymi godzinami pracy.

„Ratyfikowana przez Polskę Europejska Karta Społeczna zobowiązuje do uznania prawa pracowników do zwiększonej stawki wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, z zastrzeżeniem wyjątków w przypadkach szczególnych. Organ kontrolny Rady Europy, Komitet Niezależnych Ekspertów, uznał, że rekompensatą za pracę w godzinach nadliczbowych zamiast zwiększonego wynagrodzenia może być czas wolny, ale również jego wymiar powinien być wyższy od liczby przepracowanych godzin nadliczbowych” – wskazuje RPO.

Jak zaznacza we wniosku do TK rzecznik, organ kontrolny Rady Europy uznał za zgodne z EKS także pozbawienie prawa do dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych w odniesieniu do pracowników, którzy zajmują kierownicze stanowiska, oraz wysokich funkcjonariuszy publicznych.

Zdaniem RPO, niezgodność z EKS dotyczy nie tylko Kodeksu pracy, ale również innych ustaw, w tym ustawy o służbie cywilnej, ustawy o pracownikach samorządowych, ustawy o NIK oraz ustawy o PIP.

Na istnienie problemu zgodności polskiego prawa z Europejska Kartą Społeczną RPO zwracał już uwagę wcześniej – odpowiednie wnioski do rządu były kierowane np. jeszcze w 2009 r.

mp

 

Ostatnie artykuły z tego działu

Wszystkie artykuły z tego działu »

rozwiń wszystkie »Wasze komentarze

skomentuj

dodaj nowy komentarz

komentarz:
podpis:
 

Drodzy Użytkownicy podatki.biz. Choć czytamy uważnie Wasze komentarze, nie odpowiadamy na pytania w kwestiach szczegółowych. Zadając je, kierujecie je nie do nas, a do innych Użytkowników podatki.biz. Jeżeli chcecie wyjaśnić lub rozwiązać jakiś problem, zachęcamy do skorzystania z naszego forum dyskusyjnego - www.podatki.biz/forum

Zespół podatki.biz