Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Artykuły: Facebook

14.01.2019

Raportowanie schematów MDR – kto musi posiadać procedury wewnętrzne?

Z początkiem 2019 r. w życie weszły nowe regulacje dotyczące raportowania schematów podatkowych (MDR). Resort finansów pracuje obecnie nad szczegółowymi objaśnieniami ws. tych przepisów. Spore wątpliwości budzi kwestia obowiązku posiadania procedury wewnętrznej. Okazuje się, że obowiązek ten nie będzie dotyczyć tylko spółek doradztwa podatkowego.

Przepisy odnoszące się do raportowania MDR wprowadzono w związku z unijnymi wymogami. Raportowanie schematów pozwoli administracji skarbowej na większy dostęp do danych nt. potencjalnie agresywnego planowania podatkowego czy też związanych z nim nadużyć. Ministerstwo Finansów liczy, że zmiany w prawie zniechęcą też podatników do wdrażania uzgodnień mogących stanowić unikanie opodatkowania.

W projekcie objaśnień Ministerstwo Finansów odnosi się m.in. do budzącego wątpliwości obowiązku posiadania procedury wewnętrznej (zgodnie z art. 86l Ordynacji podatkowej). W dokumencie wskazano, że obowiązek ten będzie dotyczył nie tylko spółek doradztwa podatkowego.

„Ministerstwo Finansów potwierdziło w projekcie objaśnień, że obowiązkiem posiadania procedury wewnętrznej może zostać objęty podmiot zatrudniający doradców wewnętrznych tzw. in-house w przypadku, gdy doradca wewnętrzny (np. dyrektor finansowy) działa w charakterze promotora w stosunku do innych podmiotów z grupy kapitałowej bądź to w przypadku gdy uzgodnienie opracowane przez doradcę wewnętrznego zostanie udostępnione innym podmiotom” – tłumaczą eksperci firmy doradczej PwC.

Jak zapowiedział resort finansów, ostateczna wersja objaśnień zostanie opublikowana w połowie stycznia br.

mp

 

Ostatnie artykuły z tego działu

Wszystkie artykuły z tego działu »

rozwiń wszystkie »Wasze komentarze

skomentuj

dodaj nowy komentarz

komentarz:
podpis:
 

Drodzy Użytkownicy podatki.biz. Choć czytamy uważnie Wasze komentarze, nie odpowiadamy na pytania w kwestiach szczegółowych. Zadając je, kierujecie je nie do nas, a do innych Użytkowników podatki.biz. Jeżeli chcecie wyjaśnić lub rozwiązać jakiś problem, zachęcamy do skorzystania z naszego forum dyskusyjnego - www.podatki.biz/forum

Zespół podatki.biz