Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Artykuły: Facebook

16.05.2019

Przerwa śniadaniowa

Pytanie: W jakiej porze dnia powinna zostać udzielona 15-minutowa przerwa (śniadaniowa)?

Przerwa ta ma umożliwić pracownikowi wypoczynek, zjedzenie posiłku itp., przedzielając dwie części dnia pracy. Ustalona pora jej udzielania powinna umożliwiać realizację tego celu.

Pracodawca zobowiązany jest do udzielenia każdemu pracownikowi, którego dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin, co najmniej 15-minutowej przerwy wliczonej do czasu pracy (tzw. przerwa śniadaniowa). Przepisy nie określają precyzyjnie zasad udzielania tej przerwy, ustalenie terminu przerwy należy do pracodawcy, w wielu przypadkach – przy nieco większej swobodzie pracowników, wykonywaniu bardziej zindywidualizowanej pracy – o porze wykorzystywania przerwy decyduje sam pracownik.

Uwaga! Ponieważ przepisy precyzują, że czas tzw. przerwy śniadaniowej to minimum 15 minut, przerwa ta nie może być rozbijana np. na dwie po 5 i 10 minut.

Pośrednio na termin udzielenia przerwy śniadaniowej wskazują przepisy BHP. Chodzi tutaj o postanowienia dotyczące posiłków i napojów regeneracyjnych (§ 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów), według których posiłki regeneracyjne powinny być przekazywane pracownikom w czasie regulaminowej przerwy w pracy, po 3–4 godzinach pracy (zaznaczmy, że nie jest to jednak bezwzględne wskazanie czasu, w jakim posiłek regeneracyjny ma zostać wydany, ale raczej sugestia w tej kwestii). Regulacją tą można kierować się posiłkowo w zakresie terminu udzielenia przerwy 15-minutowej z art. 134 Kodeksu pracy.

Nie powinno mieć miejsca ustanawianie tej przerwy na samym początku pracy. Ma ona bowiem na celu umożliwienie krótkiego wypoczynku pracownika, zjedzenie posiłku itp., z czego wynika, że powinna przypadać po przepracowaniu pewnej (znacznej nawet) części dobowego wymiaru czasu pracy (np. połowy, ale także 1/3). Podkreślmy, że niedopuszczalne jest skracanie o tę przerwę czasu pracy w danym dniu (pracownik przychodzi o 15 minut później do pracy lub wcześniej z niej wychodzi).

Podstawa prawna:

  • art. 134 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917, z późn. zm.),
  • § 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. Nr 60, poz. 279).

Marek Rotkiewicz

 

 

Ostatnie artykuły z tego działu

Wszystkie artykuły z tego działu »

rozwiń wszystkie »Wasze komentarze

skomentuj

dodaj nowy komentarz

komentarz:
podpis:
 

Drodzy Użytkownicy podatki.biz. Choć czytamy uważnie Wasze komentarze, nie odpowiadamy na pytania w kwestiach szczegółowych. Zadając je, kierujecie je nie do nas, a do innych Użytkowników podatki.biz. Jeżeli chcecie wyjaśnić lub rozwiązać jakiś problem, zachęcamy do skorzystania z naszego forum dyskusyjnego - www.podatki.biz/forum

Zespół podatki.biz