Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Artykuły: 1000 PYTAŃ

04.08.2017

Odnaleziona faktura - możliwości odliczenia VAT

Pytanie: Podczas przeglądania swojej poczty elektronicznej odnalazłem krajową fakturę VAT, wystawioną i doręczoną mi kilkanaście miesięcy wcześniej. Nie odliczyłem z niej podatku, nie uwzględniłem jej w rejestrach. Czy jest jakaś szansa, aby odliczyć wykazany na niej podatek VAT?

REKLAMA

Faktury, które w niewyjaśniony sposób znikają, aby pojawić się kilka lub kilkanaście miesięcy później to zjawisko znane chyba wszystkim podatnikom. Ustawodawca przewidział, że coś takiego będzie się zdarzało i umożliwił podatnikom odliczenie podatku VAT - jeśli dokonają tego w oznaczonym okresie.

W zależności od czasu jaki minął od momentu powstania obowiązku podatkowego odliczenie to może być bardziej lub mniej skomplikowane. Przypomnijmy, co na ten temat mówi ustawa.

W art. 86 w ust. 10. znalazła się zasada generalna, stanowiąca, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. W ust. 10 e określono natomiast, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odniesieniu do nabytych przez małego podatnika towarów i usług, w okresie stosowania przez niego metody kasowej, powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonał zapłaty za te towary i usługi.

Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w określonych wyżej terminach, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (czyli w praktyce oznacza to kolejne dwa miesiące). Rozliczenie takie nie rodzi konieczności żadnych nadzwyczajnych działań (ust 11).

A co w przypadku, jeśli tak jak w pytaniu, okres do odnalezienia faktury jest dłuższy?

Wtedy należy skorzystać z regulacji art. 86 ust. 13 ustawy o VAT. Daje on podatnikom, którzy nie odliczyli podatku we wskazanych przed chwilą terminach możliwość odliczenia poprzez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Ale niestety to nie koniec niezbędnych działań, ponieważ w tym przypadku konieczne będzie jeszcze złożenie wniosku o stwierdzenie nadpłaty (aby móc odzyskać kwotę nieodliczonego wcześniej podatku).

Dlaczego i w jakim trybie składa się wniosek o stwierdzenie nadpłaty przeczytacie w nieco starszym, ale nadal aktualnym w interesujących nas kwestiach artykule: Korekta deklaracji VAT a wniosek o stwierdzenie nadpłaty

W cyklu 1000 pytań publikujemy odpowiedzi na pytania przesyłane nam przez Uczestników e-kursów, dostępnych w podatki.biz. Wykaz dostępnych e-kursów znajdziecie na stronie www.szkolenia.podatki.biz

RG

Hasła tematyczne: podatek od towarów i usług, faktura vat, prawo do odliczenia, odnaleziona faktura

 

Ostatnie artykuły z tego działu

Wszystkie artykuły z tego działu »

rozwiń wszystkie »Wasze komentarze

skomentuj

dodaj nowy komentarz

komentarz:
podpis:
 

Drodzy Użytkownicy podatki.biz. Choć czytamy uważnie Wasze komentarze, nie odpowiadamy na pytania w kwestiach szczegółowych. Zadając je, kierujecie je nie do nas, a do innych Użytkowników podatki.biz. Jeżeli chcecie wyjaśnić lub rozwiązać jakiś problem, zachęcamy do skorzystania z naszego forum dyskusyjnego - www.podatki.biz/forum

Zespół podatki.biz