Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Artykuły: Facebook

20.09.2016

Obiad w restauracji z klientem kosztem podatkowym?

Czy koszt poczęstunku w restauracji podczas spotkania z klientem może być kosztem uzyskania przychodu? Próba odpowiedzi na to pytanie niejednokrotnie powoduje wątpliwości u podatników. Organy podatkowe chciałyby traktować takie spotkanie jak reprezentację i wykluczają te wydatki z kosztów. Minister Finansów zmienił ostatnio jedną z wydanych w tym zakresie interpretacji.  

Interpretacja Ministra Finansów z 12 września 2016 r., nr DD6.8221.30.2016.MNX, zmienia z urzędu stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 listopada 2010 r. wyrażone w interpretacji indywidualnej nr IPPB5/423-591/10-2/JC.

Wyłączenie z kosztów

Minister Finansów przypomniał kilka dni temu, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2014 r., poz. 851, z późn. zm., dalej: ustawa o CIT) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Wyjaśnił, że za wydatki wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT należy uznać te, których wyłącznym bądź dominującym celem jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy czy działalności, wykreowanie pozytywnych relacji z uczestnikami takich spotkań.

Charakter poczęstunku bez znaczenia dla kosztów

Jak wskazał Minister Finansów, dla kwalifikacji danych wydatków jako wydatków na reprezentację wykluczonych z kosztów uzyskania przychodów nie jest istotne miejsce podawania poczęstunków, świadczenia usług gastronomicznych. Jego zdaniem nie bierze się także pod uwagę tego, czy poczęstunki odbywają się w siedzibie firmy, czy też poza nią. Dla oceny takich wydatków nie są też istotne takie cechy jak wystawność, wytworność, okazałość poczęstunków. Nie ma bowiem możliwości skonstruowania miernika dla określenia poziomu wystawności, wytworności, okazałości czy przepychu jednakowego dla wszystkich podmiotów gospodarczych.

Co ważne, wydatki na zakup artykułów spożywczych, w szczególności: kawy, herbaty, napojów bezalkoholowych, słodyczy itp., na poczęstunki dla kontrahentów w siedzibie spółki oraz wydatki na zakup usług gastronomicznych podczas spotkań z kontrahentami poza siedzibą podatnika, o ile nie służą budowaniu korzystnego jej wizerunku, stanowią koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

W konsekwencji zdaniem Ministra Finansów za prawidłowe należało uznać stanowisko spółki, zgodnie z którym poniesione wydatki na spotkania biznesowe z kontrahentami w wynajętych salach konferencyjnych czy też w restauracji mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i nie stanowią wydatków na reprezentację.

Końcowo Minister Finansów przypomniał, że podobne stanowisko w zakresie wydatków ponoszonych na poczęstunki podawane podczas spotkań z kontrahentami zarówno w siedzibie firmy, jak i poza nią wynika z interpretacji ogólnej z 25 listopada 2013 r., nr DD6/033/127/SOH/2013/RD-120521 (Dz.Urz. Min. Fin. 45), wydanej przez Ministra Finansów na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

Krzysztof Koślicki 

 

Ostatnie artykuły z tego działu

Wszystkie artykuły z tego działu »

rozwiń wszystkie »Wasze komentarze

skomentuj

dodaj nowy komentarz

komentarz:
podpis:
 

Drodzy Użytkownicy podatki.biz. Choć czytamy uważnie Wasze komentarze, nie odpowiadamy na pytania w kwestiach szczegółowych. Zadając je, kierujecie je nie do nas, a do innych Użytkowników podatki.biz. Jeżeli chcecie wyjaśnić lub rozwiązać jakiś problem, zachęcamy do skorzystania z naszego forum dyskusyjnego - www.podatki.biz/forum

Zespół podatki.biz