Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Zwolnienie VAT

  • 25-10-2021Czy warto rejestrować się dla potrzeb VAT, czy lepiej wybrać zwolnienie?
    W przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą, nieplanujących sprzedaży w zakresie towarów lub usług, które obligatoryjnie powodują konieczność zarejestrowania się jako podatnik VAT, najczęściej pojawia się wątpliwość, czy zasadne jest dobrowolne dokonanie takiej rejestracji. Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, przede wszystkim należy poznać profil potencjalnych klientów przedsiębiorcy, to, czy będą nimi przede wszystkim podatnicy VAT, czy też podmioty nieposiadające takiego statusu. więcej »
  • 13-10-2021Opodatkowanie wynajmu nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe - interpretacja ogólna
    Usługa wynajmu bądź dzierżawy nieruchomości (lub jej części) o charakterze mieszkalnym (np. lokalu mieszkalnego), świadczona przez czynnego podatnika podatku od towarów i usług na rzecz podmiotu gospodarczego (innego niż społeczna agencja najmu), który wykorzystuje wynajmowaną nieruchomość na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, np. podnajmuje tę nieruchomość innym podmiotom na cele mieszkaniowe, podlega opodatkowaniu z zastosowaniem podstawowej stawki podatku VAT. więcej »
  • 29-09-2021Zwolnienie z VAT nie dla wszystkich korepetytorów
    Do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, nie wlicza się m.in. kwoty świadczonych usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy, tj. sprzedaż usług polegających na prowadzeniu korepetycji osobiście przez podatnika. Natomiast usługi prywatnego nauczania (udzielania korepetycji) świadczone przez zatrudnionych przez podatnika pracowników/zleceniobiorców nie korzystają z ww. zwolnienia i tym samym kwotę sprzedaży tych usług podatnik powinien wliczać do limitu określonego w art. 113 ust. 1 ustawy. Tak uznał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej. więcej »
  • 10-09-2021Powrót vatowca do zwolnienia podmiotowego
    Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub zrezygnował z niego, może, na podstawie art. 113 ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo lub zrezygnował ze zwolnienia, skorzystać z niego ponownie. więcej »
  • 07-09-2021Wynajem mieszkania firmie dla pracowników także bez VAT
    Usługa najmu nieruchomości korzysta ze zwolnienia na podstawie ww. art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług, pod warunkiem łącznego spełnienia przesłanek co do podmiotu, przedmiotu i celu takiej umowy. Podatnik podatku VAT będzie mógł zatem skorzystać ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług ww. usługi, jeśli umowa najmu w swojej treści zawiera m.in. postanowienia, z których w sposób niebudzący wątpliwości wynika, że dotyczy ona nieruchomości mieszkalnej i nieruchomość ta może być wykorzystana przez najemcę tylko w celach mieszkaniowych. więcej »
  • 03-08-2021Wyrok TSUE: Pomoc przy zarządzaniu specjalnymi funduszami inwestycyjnymi zwolniona z VAT
    W dniu 17 czerwca 2021 r. zapadł ważny dla przedsiębiorstw inwestycyjnych wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Unijna dyrektywa VAT zwalnia z podatku od towarów i usług „zarządzanie specjalnymi funduszami inwestycyjnymi”. Organy podatkowe odmówiły przyznania takiego zwolnienia spółkom inwestycyjnym, nabywającym zewnętrzne usługi wspierające realizację ich zadań podatkowych dla swoich klientów. Trybunał orzekł, że usługi te są objęte zwolnieniem z VAT, jeśli pozostają w nierozerwalnym związku z zarządzaniem specjalnymi funduszami inwestycyjnymi i są świadczone wyłącznie dla celów zarządzania takimi funduszami. więcej »
  • 27-07-2021Sprzedaż nieruchomości a zwolnienie z VAT: Oświadczenie w akcie notarialnym jest nieskuteczne
    Czy w związku z zawarciem oświadczenia w formie aktu notarialnego w dacie sprzedaży daje możliwość podatnikom biorącym udział w transakcji sprzedaży nieruchomości uznania tej sprzedaży za opodatkowaną podatkiem VAT i skutecznej rezygnacji z zwolnienia opodatkowania podatkiem VAT w świetle zasady neutralności podatku VAT, braku uszczuplenia podatku oraz w świetle utrwalonego orzecznictwa podatkowego? więcej »
  • 28-05-2021Kiedy sprzedaż nieruchomości korzysta ze zwolnienia z VAT
    Podatnik wraz z żoną kupił nieruchomość, zwolnioną z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Nieruchomość została zakupiona z przeznaczeniem do działalności gospodarczej. Żona podatnika zawiesiła jednak działalność, natomiast podatnik w ramach prowadzonej działalności wydzierżawił część gruntu, należącego do zakupionej nieruchomości. W chwili obecnej podatnik planuje sprzedaż zakupionej nieruchomości. Czy przy sprzedaży ww. nieruchomości podatnik będzie korzystał ze zwolnienia wynikającego z treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT? więcej »
  • 07-05-2021Zwolnienie z VAT wynajmu lokalu firmie na cele mieszkaniowe jej pracowników
    Usługa najmu (udostępniania) lokali mieszkalnych na cele mieszkaniowe, jeśli umowy najmu zawierają zapis, że wynajem służy wyłącznie celom mieszkaniowym, spełnia przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług. Dla zastosowania zwolnienia bowiem nie ma znaczenia rodzaj i forma prawna zarówno podmiotu wynajmującego, jak i najemcy. Istotny jest cel, na jaki lokale są wynajmowane. więcej »
  • 26-04-2021NSA. Sprzedaż działki z jedną ścianą budynku zwolniona z VAT
    Dostawa terenu, w trybie sprzedaży uregulowanej w art. 37 ust. 2 pkt 6 lub art. 209a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, który nie jest przeznaczony pod zabudowę (zgodnie z planem albo decyzją) i na którym znajdują się jedynie pewne elementy przynależne do budynku usytuowanego na nieruchomości sąsiedniej, takie jak schody, ganki, werandy, ściany lub części tychże elementów, nie pełniące przy tym samoistnych znaczeniowo i odrębnych funkcji budowlanych, lecz generalnie służące użytkowo temu budynkowi jako całości, stanowi dostawę gruntu niezabudowanego objętą zwolnieniem od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »