Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » zaliczka

  • 30-08-2021Wpłata na poczet przyszłego świadczenia – czy zawsze podlega VAT?
    Zasadą wynikającą z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, że opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Dostawa towarów – w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy – definiowana jest jako przeniesienie prawa do rozporządzania nim jak właściciel. Z kolei świadczeniem usługi – zgodnie z art. 8 ust. 1 – powołanej ustawy jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Natomiast obowiązek podatkowy powstaje - na podstawie art. 19a ust. 1 ww. ustawy - z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. więcej »
  • 16-08-2021Zaliczka na najem a moment powstania obowiązku podatkowego w VAT
    W przypadku, gdy zapłata za najem urządzenia, zgodnie z umową następuje jeszcze przed jego wydaniem klientowi, z uwagi na fakt, że wynajmujący każdorazowo sprzedaż dokumentuje przez wystawienie faktury, obowiązek podatkowy z tytułu usługi najmu krótkoterminowego urządzenia powstaje z chwilą wystawienia faktury - interpretacja indywidualna Dyrektora KIS. więcej »
  • 11-08-2021Zaliczka i dostawa towarów w tym samym miesiącu. Co z fakturą zaliczkową?
    Jeżeli obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania zaliczki i dokonania dostawy towarów powstaje w tym samym okresie rozliczeniowym (miesiącu) można zrezygnować z wystawienia faktury zaliczkowej i ograniczyć się do wystawiania faktury zawierającej elementy, o których mowa w art. 106e-106f ustawy o VAT, w której uwzględni się całość dokonanej dostawy (łącznie z kwotą otrzymanej zaliczki lub zaliczek). W takim przypadku właściwe jest dokumentowanie dokonania transakcji poprzez wystawienie jednego dokumentu - faktury rozliczeniowej, której treść będzie poszerzona o dane wskazane w art. 106f ustawy, tj.: kwotę zapłaty, kwotę podatku, datę i kwotę brutto otrzymanej zaliczki. więcej »
  • 09-08-2021Kiedy zaliczka jest przychodem w PIT?
    Przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT prowadzącym PKPiR w systemie kasowym - wydatki ujmuje w księgach w dniu ich poniesienia. W ramach działalności otrzymuje zaliczki (częściowe i całkowite). Wystawia wtedy faktury i ewidencjonuje otrzymane środki przy pomocy kasy fiskalnej. Nie wybrał sposobu ustalania daty powstania przychodu, o którym mowa w art. 14 ust. 1j ustawy o PIT. Zaliczki zawsze wynikają z umów, które nie zawsze mają formę pisemną, i mogą podlegać zwrotowi. Czy zaliczki te stanowią przychód w dacie ich otrzymania, czy w dacie wykonania usługi? więcej »
  • 30-07-2021Delegacje służbowe w kosztach podatkowych
    Czy delegacja wypłacona do 15-stego dnia kolejnego miesiąca kalendarzowego po zakończeniu podróży służbowej jest uznana za koszt podatkowy uzyskania przychodu miesiąca, za który jest rozliczana czy miesiąca, w którym została wypłacona? Czy zaliczka wypłacona na podróż służbową jest zaliczona do kosztów podatkowych w momencie jej wypłaty? więcej »
  • 05-07-2021WSA. Wystawienie faktury wcześniej niż 30 dni przed otrzymaniem zaliczki
    Podatek wykazany na fakturze wystawionej przed otrzymaniem zaliczki ma charakter niejako prawa zawieszonego - jego realizacja może nastąpić w okresach rozliczeniowych, w których dokonywane były płatności. W związku z powyższym, wystawienie przedwczesnej faktury pozostaje bez wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego na gruncie VAT, gdyż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub z chwilą zapłaty, nie zaś z chwilą wystawienia faktury. więcej »
  • 28-04-2021Rozliczanie w VAT zaliczek na poczet eksportu
    1. Wydłużenie terminu na wywóz towarów dla zachowania stawki 0% przy opodatkowaniu zaliczek w eksporcie wprowadzone w pakiecie Slim VAT.  Uproszczenie w zakresie eksportu towarów polega na wydłużeniu terminu na wywóz towarów poza terytorium UE, jako warunku do zastosowania stawki 0% dla otrzymanej zaliczki. Zgodnie z przyjętymi zasadami otrzymanie zaliczki (całości lub części zapłaty) przed dokonaniem dostawy towarów podlega opodatkowaniu wg stawki 0% dla eksportu towarów w odniesieniu do otrzymanej zaliczki, przy spełnieniu określonych warunków, tj. (i) wywóz towarów nastąpi w terminie 6 miesięcy (a nie jak było do końca grudnia 2020 r. w terminie 2 miesięcy), licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał tę zaliczkę, oraz (ii) podatnik otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium UE w terminie wskazanym w przepisach. więcej »
  • 22-04-2021Dokonanie przedpłaty tytułem odległego w czasie eksportu
    Zastosowanie stawki 0% dla eksportu możliwe jest również w terminie późniejszym niż sześć miesięcy, licząc od końca miesiąca w którym podatnik otrzymał zapłatę. Jest to dopuszczalne o ile późniejszy wywóz towarów uzasadniony jest „specyfiką realizacji tego rodzaju dostaw potwierdzoną warunkami dostawy, w których określono termin wywozu towarów”. Owa specyfika jest pojęciem bardzo nieostrym, ocennym i nie można podać jego uniwersalnej definicji. Każdy przypadek wymaga osobnej i dogłębnej analizy. więcej »
  • 19-03-2021Jak zaksięgować otrzymane faktury zaliczkowe?
    Pracuję w firmie, gdzie mamy pełną księgowość, nie mamy VAT-u. Ostatnio otrzymałam fakturę zaliczkową na zakup okna do firmy i jego wstawienie na kwotę 6000 zł. Chciałam zaksięgować tę fakturę na rozliczenie zakupu oraz rozrachunki z tytułu zaliczek. Jednak gdy zaksięguję ją w taki sposób, w bilansie wartość faktury zostanie ujęta w zapasach. Tak mam określone w polityce rachunkowości. Jak to zaksięgować, żebym nie musiała zmieniać polityki rachunkowości? więcej »
  • 01-03-2021Ewidencjonowanie zaliczek na kasie w trakcie zawieszenia działalności
    Spółka prowadzi działalność m.in. w zakresie krótkotrwałego wynajmu pokoi turystom w sezonie letnim. Z uwagi na sezonowy charakter działalności, a także brak innych źródeł zarobkowania wspólnicy zamierzają zawiesić działalność na okres co najmniej 6 miesięcy. Jednocześnie spółka będzie dokonywać rezerwacji miejsc noclegowych na nowy sezon. Czy w okresie zawieszenia spółka będzie zobowiązana do rozliczania podatku VAT za okresy, w których otrzyma zaliczki? Czy na spółce będzie ciążył obowiązek ewidencjonowania otrzymanych zaliczek za pośrednictwem kasy fiskalnej? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »