Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » wypłata

  • 09-08-2017Wynagrodzenie wypłacane przelewem a przychód i koszt podatkowy
    Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT), przychodami, z zastrzeżeniem art. 14–15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.  więcej »
  • 12-06-2017Nagrody dla pracowników. Kiedy rozliczyć koszty pracodawcy?
    Nagrody wypłacane pracownikom są niewątpliwie kosztami pracowniczymi. Mogą zatem być kosztem uzyskania przychodu. Pozostaje tylko pytanie: w którym momencie można je odliczyć, w momencie wypłaty czy może w okresie, za który są należne?  więcej »
  • 16-03-2017Odprawa dla członka zarządu spółki a PIT
    Tezy: Jeżeli strony umowy przewidziały, iż świadczenie - zwane też odprawą, czy odszkodowaniem - otrzymane przez członka zarządu spółki kapitałowej z tytułu pozbawienia go tej funkcji, jako świadczenie organizacyjne ma charakter kary umownej (art. 483 § 1 w związku z art. 484 § 1 k.c.) to stanowi ono przychód ze źródła przychodów wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 13 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm. ), t.j. działalności wykonywanej osobiście, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 3 tej ustawy. więcej »
  • 22-02-2017Rozliczenie wydatków na wypłatę dywidendy
    Spółki wypłacające dywidendy swoim udziałowcom (akcjonariuszom) niekiedy stoją przed problemem związanym z płynnością finansową. Powoduje to, że mimo podjęcia uchwały o podziale zysku i wypłacie dywidendy spółki nie posiadają wystarczających środków pieniężnych do wypłaty dywidendy. Rozwiązaniem, często stosowanym, jest zaciągnięcie kredytu (pożyczki) na ten cel. Czy odsetki od takiego kredytu (pożyczki) mogą stanowić koszt uzyskania przychodów? więcej »
  • 15-02-2017VAT. Jak rozliczyć wynagrodzenie otrzymane po zakończeniu działalności?
    Pytanie podatnika: W związku z tym, że Wnioskodawca nie wykonuje już zawodu adwokata i nie prowadzi działalności gospodarczej powstał problem – jaki dokument powinien wystawić, aby Sąd Rejonowy (…) wypłacił Wnioskodawcy wynagrodzenie i w jaki sposób powinno nastąpić rozliczenie podatku VAT? więcej »
  • 13-02-2017Wypłacona premia jako koszt uzyskania przychodów
    Pracodawcy, którzy terminowo wypłacają należności z tytułu wynagrodzenia za pracę, mogą je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów już w miesiącu, za który są należne (czyli na zasadzie memoriałowej). więcej »
  • 08-02-2017Renta wdowia z Niemiec a polski PIT
    Pytanie podatnika: Czy od wypłacanej niemieckiej renty wdowiej powinien być potrącany podatek? więcej »
  • 13-12-2016Dywidenda w formie rzeczowej podlega VAT?
    Z uzasadnienia: Jeżeli w ramach wypłaty dywidendy zamiast wypłaty pieniędzy strona będzie przekazywać prawo własności nieruchomości, to mamy do czynienia z czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z tytułu nieodpłatnego przekazania towaru - w przypadku spełnienia warunków określonych w art. 7 ust. 2 ustawy. więcej »
  • 07-11-2016Podatki dochodowe. Premia wypłacona pracownikowi a koszty pracodawcy
    Powoli zbliża się koniec roku. Niektórzy pracodawcy wypłacają w tym okresie swoim pracownikom premie. Są one niewątpliwie związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą. Mogą być zatem kosztem uzyskania przychodu pracodawcy. Ważne tylko, by zostały zaliczone do kosztów w odpowiednim okresie.  więcej »
  • 10-10-2016Wypłata z podzielonego wyniku finansowego a koszty podatkowe
    Pytanie podatnika: Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów przekazane pracownikom wypłaty (bez składki ZUS płaconej przez pracodawcę) z podziału wyniku finansowego netto w miesiącu ich wypłaty? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ]następna »