Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Ulga mieszkaniowa

  • 22-09-2021Ulga mieszkaniowa: Zameldowanie na pobyt czasowy w innym lokalu nic nie zmieni
    Podatniczka uzyskała ulgę spadkową z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jednocześnie jest współwłaścicielką innego mieszkania, gdzie zamieszkuje jej rodzina. W ostatnim czasie podatniczka jest zmuszona do częstych wizyt w tym drugim mieszkaniu, aby opiekować się chorym członkiem rodziny. Czy możliwe jest zameldowanie tymczasowe w mieszkaniu, którego jest współwłaścicielką i zachowanie ulgi z tytułu zamieszkiwania w innym mieszkaniu, które otrzymała w spadku? więcej »
  • 14-09-2021NSA. Bez umowy o sprawowanie opieki nad spadkodawcą nie ma ulgi mieszkaniowej
    Warunkiem uzyskania zwolnienia podatkowego, przewidzianego w art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jest sprawowanie opieki nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej w przepisanej prawem formie. Do wymaganego prawem okresu sprawowania opieki nie można zaliczyć czasu, gdy opiekę sprawowano bezumownie lub na podstawie umowy zawartej bez wymaganej formy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 13-09-2021Ulga mieszkaniowa w PIT: W treści umowy kredytu nie musi być zapisany cel
    Gdyby wolą prawodawcy było, aby to w treści umowy kredytu czy pożyczki, o której mowa w art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zapisany był w sposób jednoznaczny cel mieszkaniowy, na jaki został on zaciągnięty lub wydatkowany, zostałoby to ujęte wprost w brzmieniu przepisów ustawy. Wobec braku takiej regulacji podatnik może udowadniać cel zaciągnięcia pożyczki wszelkimi dostępnymi środkami dowodowymi, np.: aktami notarialnymi potwierdzającymi zawarcie umowy sprzedaży i zakupu nieruchomości, dowodami przelewów na konto zainteresowanej, czy na konta stron umów sprzedaży - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 09-09-2021Ulga mieszkaniowa w PIT przy umowie deweloperskiej - interpretacja ogólna MFFiPR
    Wydatkowanie przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych w terminie określonym w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 roku, na wpłaty realizowane z umowy deweloperskiej określonej w ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, dotyczącej lokalu mieszkalnego, stanowi wydatki poniesione na budowę własnego lokalu mieszkalnego - wyjaśnił Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. więcej »
  • 03-09-2021NSA. Remont części i urządzeń wspólnych budynku jako wydatki na własne cele mieszkaniowe
    Nie ma uzasadnionych podstaw, aby uznać, że na gruncie treści samego art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT wydatki na remont lokalu mogłyby być uważane za "wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe", a wydatki na nieruchomość wspólną, już nie. Skoro korzystanie z samych lokali mieszkalnych jest niemożliwe bez korzystania przez właścicieli tych lokali ze stanowiącej ich konieczną współwłasność nieruchomości wspólnej, to podział taki byłby całkowicie sztuczny i nieuzasadniony - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 06-08-2021PIT: Wynajem mieszkania nie pozbawia prawa do ulgi
    Podatnik wraz z małżonką w części przeznaczył przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania na zakup, również do małżeńskiego majątku wspólnego, innego mieszkania i związane z tym koszty transakcyjne (wynagrodzenie pośrednika, notariusza, podatek od czynności cywilnoprawnych, opłata sądowa). Początkowo mieszkanie będzie wynajmowane. Czy dochód osiągnięty ze sprzedaży mieszkania będzie w części zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 25-05-2021Domek na działce ROD nie może być wydatkiem mieszkaniowym
    Czy w związku z przeznaczeniem środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania własnościowego w budynku wielorodzinnym, które podatniczka przeznaczyła na zakup, rozbudowę, remont i adaptację domu letniskowo/rekreacyjnego - całorocznego na działce ROD, w którym zamieszkuje i jest zameldowana na pobyt stały podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 12-05-2021PIT: Wydatki na mieszkanie małżonka przed rozszerzeniem wspólności majątkowej
    Włączenie do majątku wspólnego nieruchomości lub prawa majątkowego wchodzącej uprzednio w skład majątku osobistego małżonka nie stanowi nabycia tej nieruchomości lub prawa w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Za datę nabycia nieruchomości, która stanowiła wcześniej majątek odrębny małżonka, należy przyjąć dzień, w którym małżonek nabył tę nieruchomość do majątku odrębnego. Zatem, wydatki na zakup oraz wykończenie mieszkania dokonane przed rozszerzeniem wspólności majątkowej małżonków stanowią wydatki na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 ww. ustawy. więcej »
  • 04-05-2021Najem nie wyklucza ulgi mieszkaniowej
    Czy podatnik skorzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z przeznaczeniem środków pochodzących ze zbycia udziałów w prawie własności dwóch lokali mieszkalnych, nabytych w drodze dziedziczenia po zmarłej matce, na nabycie od dewelopera nowego lokalu mieszkalnego, docelowo na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, a jedynie tymczasowo z przeznaczeniem na wynajem? więcej »
  • 30-04-2021NSA. Ulga mieszkaniowa: Fiskus nie może wprowadzać dodatkowych kryteriów
    Z punktu widzenia przepisów podatkowych dotyczących tzw. ulgi mieszkaniowej z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT istotne jest jedynie, aby w okresie dwóch lat od dnia uzyskania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i innych praw majątkowych (a w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. trzech lat), nastąpiło jego wydatkowanie na własne cele mieszkaniowe. Skoro za cel preferowany ustawodawca podatkowy uznał m.in. spłatę kredytu oraz odsetek od tego kredytu na nabycie budynku mieszkalnego, a także gruntu lub udziału w gruncie, zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, to nie można bez wyraźnego przepisu ustawy podatkowej wprowadzać dodatkowego kryterium związanego z ustalaniem proporcji takiej spłaty, która wynika z zaciągniętego wspólnie przez podatnika i jego małżonka zobowiązania. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »