INDEKS TEMATYCZNY » Ulepszenie

  • 28-11-2022
    Środek trwały do 10 tys. zł jednorazowo w koszty
    Przypomnijmy, że od początku 2018 r. obowiązuje przepis, zgodnie z którym limit wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych umożliwiający jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych środków lub wartości do kosztów uzyskania przychodów został podwyższony z 3500 zł do 10 000 zł. Stosowne zmiany w ustawie o PIT, a także w ustawie o CIT, wprowadziła tzw. duża nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych. Dodajmy, że nowy limit dotyczy składników majątku przyjętych do używania po dniu 31 grudnia 2017 r. więcej »
  • 22-04-2022
    Zakres przeprowadzonych robót decyduje czy dochodzi remontu czy do ulepszenia środka trwałego
    Dylemat – czy dochodzi do remontu czy ulepszenia środka trwałego jest kwestią ciągle budzącą wątpliwości podatników, na co wskazują wydawane w tym zakresie interpretacje organów podatkowych. Przepisy o CIT nie definiują pojęcia remontu i jest to prawdopodobnie jedna z przyczyn wspomnianych wątpliwości. Z kolei ustalenie czy wydatki są remontem czy ulepszeniem środka trwałego ma znaczenie ze względu na sposób ujęcia tych zdarzeń w kosztach, gdyż wydatki na remont są bezpośrednio zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, natomiast nakłady na ulepszenie środka trwałego będą podlegały rozliczeniu w czasie przez odpisy amortyzacyjne. więcej »
  • 13-12-2021
    Kiedy nakłady poniesione na środek trwały należy ująć jako ulepszenie?
    W trakcie użytkowania środka trwałego jednostka ponosi nakłady skutkujące ulepszeniem lub warunkujące dalsze użytkowanie składnika majątku. Nakłady te jednostka może wykazać:  jako zwiększenie wartości początkowej środka trwałego - ulepszenie,  jako koszty okresu bieżącego użytkowania (eksploatacji) - remonty, konserwacje, przeglądy. więcej »
  • 25-01-2021
    Ulepszenie środka trwałego
    Czy w przypadku ulepszenia środka trwałego w trakcie amortyzacji lub po jej zakończeniu, podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano ulepszenia będzie pierwotna wartość początkowa środka trwałego powiększona o wartość ulepszenia środka trwałego? więcej »
  • 18-11-2019
    Obowiązek korekty VAT w związku z wydatkami na ulepszenie nieruchomości
    Czym jest ulepszenie? Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie wskazuje na czym ono polega. Wyjaśnienie tego pojęcia zaczerpnąć można z ustaw o podatkach dochodowych. I tak w myśl art. 22g ust. 17 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ulepszenie środka trwałego ma miejsce gdy: więcej »
  • 04-11-2019
    Nieruchomość ulepszona – co z VAT przy zbyciu?
    Rozpocząć należy od wyjaśnienie pojęcia „ulepszenie”. Podatnik może ponosić różnego rodzaju nakłady na środki trwałe, którymi być mogą m.in. nieruchomości. Sposób ponoszenia wydatków na środki trwałe określają przepisy ustaw o podatku dochodowym. Nakłady te mogą mieć dwie formy:  remontów,  ulepszeń, które przybierają postać przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji. więcej »
  • 29-05-2019
    NSA o pierwszym zasiedleniu w VAT po wyroku TS UE
    Z uzasadnienia: Wskazane przepisy tejże dyrektywy należy interpretować w ten sposób, że nie sprzeciwiają się one, aby takie przepisy krajowe uzależniały owo zwolnienie od warunku, zgodnie z którym w wypadku "ulepszenia" istniejącego budynku poniesione wydatki nie mogą przekroczyć 30% początkowej wartości tego budynku, o ile rzeczone pojęcie "ulepszenia" jest interpretowane w taki sam sposób jak pojęcie "przebudowy" zawarte w art. 12 ust. 2 dyrektywy VAT, to znaczy tak, że odnośny budynek powinien być przedmiotem istotnych zmian przeprowadzonych w celu zmiany jego wykorzystania lub w celu znaczącej zmiany warunków jego zasiedlenia. więcej »
  • 23-04-2019
    NSA. Kiedy wydatki na ulepszenie zwiększają wartość środka trwałego?
    Z uzasadnienia: Ustawodawca nie dopuszcza możliwości ustalania "skorygowanej" wartości początkowej zakupionego wcześniej środka trwałego w oparciu o wycenę dokonywaną samodzielnie przez podatnika lub przez powołanego przez niego biegłego, z uwzględnieniem cen rynkowych (...) Unormowania z art. 22g ust. 8 i ust. 9 ustawy o PIT dotyczą wyłącznie sytuacji, gdy podatnik nie może ustalić ceny nabycia lub kosztu wytworzenia środka trwałego, który nie został jeszcze wprowadzony do ewidencji środków trwałych i którego amortyzacja jeszcze się nie rozpoczęła. więcej »
  • 18-09-2018
    Korekta wartości początkowej środka trwałego
    Pytanie: Zdarzają się sytuacje, w których spółka ponosi koszty lub otrzymuje faktury dokumentujące poniesione koszty po przekazaniu nowych składników majątku do użytkowania lub po oddaniu do użytkowania ulepszonych środków trwałych. Czy spółka powinna dokonać bieżącej korekty odpisów amortyzacyjnych poprzez skorygowanie zarówno wartości samych odpisów amortyzacyjnych, jak i wartości początkowej na bieżąco, tj. uwzględniając w pierwszym skorygowanym odpisie skumulowaną część, o którą korygowany będzie miesięczny odpis od miesiąca następującego po miesiącu przekazania środków trwałych/ulepszonych środków trwałych do używania, aż do miesiąca, w którym dokonywana jest korekta? więcej »
  • 29-06-2018
    Indywidualna stawka amortyzacji: Nie można ulepszyć niekompletnego środka trwałego
    Z uzasadnienia: Skoro przedmiotowy lokal w chwili jego modernizacji nie stanowił jeszcze kompletnego i zdatnego do użytku środka trwałego to nie mógł on podlegać ulepszeniom, a w konsekwencji nie mógł też znaleźć zastosowania art. 22g ust. 17 ustawy o PIT.  więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ]następna »

NADCHODZĄCE SZKOLENIA

07.12.2022

Szkolenie on-line: Zasady tworzenia odroczonego podatku dochodowego

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
07.12.2022

Szkolenie on-line: Zmiany w podatku VAT 2022 - 2023 (w tym m.in. tarcza antyinflacyjna, e-faktura,...

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
08.12.2022

Szkolenie on-line: Ceny transferowe i dokumentacja podatkowa w 2023 roku

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
09.12.2022

Szkolenie on-line: Księgowość projektów unijnych

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
12.12.2022

Szkolenie online: Akademia HR Business Partnera

cena: 1590.00 zł netto

organizator: ADN Akademia Biznesu oraz dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY