Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Świadek

  • 07-11-2018Fiskus nie może pytać świadków o karalność?
    Żaden z przepisów Ordynacji podatkowej nie nakazuje zadawania świadkowi pytania o karalność za fałszywe zeznania. Ponadto Ordynacja podatkowa nie wyklucza także osoby karanej za fałszywe zeznania, jako świadka i nie pozbawia organu podatkowego możliwości odebrania od takiej osoby zeznań. Niewątpliwie jednak sama kwestia ewentualnej karalności świadka za fałszywe zeznania nie pozostaje obojętna z punktu widzenia oceny wiarygodności zeznań tego świadka - wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. więcej »
  • 22-10-2018Postępowania gospodarcze: 100 zł za każdego świadka?
    W projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw w dodawanym art. 29a ust. 1 w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zaproponowano pobieranie opłaty stałej w kwocie 100 zł od jednej osoby, której wniosek dotyczy, od wniosku o wezwanie na rozprawę świadka, biegłego lub strony, jeżeli został złożony po zatwierdzeniu planu rozprawy. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu ustawy za wprowadzeniem powyższego rozwiązania przemawia dążenie do zapewnienia szybkiego i sprawnego rozpoznania sprawy gospodarczej. więcej »
  • 27-12-2013Postępowanie podatkowe: Odebranie wyjaśnień od wskazanej osoby
    TEZA: Odebranie wyjaśnień od wskazanej osoby w formie protokołu kontroli zamiast w formie zeznań w charakterze świadka, zmierza do pozbawienia strony udziału w istotnej czynności dowodowej i stanowi naruszenie nie tylko art. 190 § 1 Ordynacji podatkowej, ale i zasady ogólnej wynikającej z art. 123 § 1 Ordynacji podatkowej. więcej »
  • 02-01-2013Zeznania świadków w postępowaniu podatkowym
    Z uzasadnienia: Ordynacja podatkowa przewiduje wyjątki od zasady bezpośredniości postępowania dowodowego z art. 190 O.p. Odstępstwo od tej reguły wprowadza art. 181 O.p., dopuszczając aby w postępowaniu podatkowym były wykorzystane dowody i materiały zgromadzone w innych postępowaniach, w tym także w postępowaniu karnym lub innym postępowaniu kontrolnym. Zatem, nie istnieje prawny nakaz, aby w toku postępowania podatkowego koniecznym było powtórzenie przesłuchania świadka, który zeznawał w takich postępowaniach, a korzystanie przez organy z tak uzyskanych zeznań samo w sobie nie narusza zasady czynnego udziału strony w postępowaniu podatkowym, ani też nie narusza jakichkolwiek innych przepisów Ordynacji podatkowej. więcej »
  • 07-08-2012Świadkowie w postępowaniu podatkowym: Prawo odmowy składania zeznań
    Prawo odmowy zeznań, uregulowane w art. 196 § 1 Ordynacji podatkowej, należy odróżnić od przysługującego świadkowi prawa odmowy odpowiedzi na poszczególne pytania, uregulowanego w art. 196 § 2 O.p. Z prawa odmowy odpowiedzi na poszczególne pytania świadek może skorzystać w trakcie przesłuchania, na które został wezwany do osobistego stawiennictwa. Przepis art. 196 § 2 O.p. nie upoważnia jednak wezwanego świadka do odmowy zeznań lub do odmowy stawienia się w odpowiedzi na wezwanie, o którym mowa w art. 155 § 1 O.p., jak również do odmowy odpowiedzi na jakiekolwiek pytania, które mogłyby zostać sformułowane przez organ w trakcie przesłuchania świadka - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 14-10-2009Odszkodowanie dla świadka wolne od PIT
    Pytanie podatnika: Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, przyznane świadkom na ich żądanie odszkodowanie za utracony zarobek z powodu stawiennictwa na wezwanie sądu? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »