Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Świadczenia na rzecz pracowników

  • 20-05-2016Obowiązki płatnika: Świadczenia dla pracownika będącego na urlopie bezpłatnym czy wychowawczym
    Pytanie: Pracodawca w okresie trwania urlopów bezpłatnych oraz urlopów wychowawczych zapewnia pracownikom świadczenia w naturze, do których należą m.in.: pakiet opieki medycznej, karta sportowa, ubezpieczenie na życie. Czy w przypadku braku możliwości dokonania potrącenia zaliczki na podatek dochodowy wynikającej z braku jakichkolwiek wypłat pieniężnych na rzecz pracownika wystarczające będzie jeżeli płatnik wykaże wartości świadczenia/świadczeń w naturze na deklaracji podatkowej pracownika jako przychód oraz wpisze wartość „0”, jako wartość przekazanego podatku? więcej »
  • 20-04-2016Obowiązki płatnika. Korzystanie przez pracowników z telefonów komórkowych
    Pytanie podatnika: Czy zaniechanie obciążania pracowników kosztami rozmów z telefonów komórkowych zidentyfikowanych na podstawie bilingów jako prywatne i wprowadzenie limitów na rozmowy służbowe oraz traktowanie wyłącznie przekroczeń tych limitów jako rozmowy prywatne, spowoduje powstanie po stronie pracownika przychodu ze stosunku pracy, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w rozumieniu art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 16-03-2016Przychody pracownika. Dofinansowanie z ZFŚS wyjazdu na narty
    Pytanie podatnika: Czy dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do wyjazdu na narty organizowanego w Polsce lub zagranicą w przedstawionym stanie faktycznym stanowi przychód w postaci nieodpłatnego świadczenia ze strony Wnioskodawcy, o którym mowa w art. 11 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co wiąże się z obowiązkiem doliczenia jego wartości do przychodów pracownika oraz opodatkowania? więcej »
  • 13-01-2016Odwołana wycieczka a przychód pracownika
    Pytanie: Pracodawca podpisał umowę o świadczenie usług turystycznych. Biuro podróży miało zorganizować pracownikom wycieczkę. Opłata za wycieczkę została częściowo pokryta ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jako dofinansowanie zakładu pracy, a częściowo ze środków prywatnych poszczególnych uczestników wyjazdu. Z winy organizatora wycieczka została odwołana i wyjazd nie doszedł do skutku. Pracodawca nie odprowadził od wartości dofinansowania podatku z uwagi na fakt, że wycieczka nie odbyła się tzn., że pracownicy nie otrzymali dofinansowania, ani nie pozostawało ono do ich dyspozycji, w związku z czym nie powstał przychód dla pracowników. Czy pracodawca postąpił prawidłowo? więcej »
  • 23-12-2015Parametry i wskaźniki 2016: Pracownik
    Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: więcej »
  • 09-12-2015PIT i składki ZUS od prezentów finansowanych z ZFŚS
    O ile świąteczne prezenty dla kontrahentów mają zwykle postać rzeczową i są finansowane ze środków obrotowych, to w przypadku, gdy mają one być wręczone pracownikom, pracodawcy, którzy tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS), rozważają także możliwość sfinansowania ich ze środków zgromadzonych na tym funduszu. Bez względu zaś na to, jakie będzie źródło finansowania wydatków poniesionych na zakup prezentów dla pracowników, zawsze aktualne jest pytanie, jakie skutki na gruncie ustaw podatkowych oraz zusowskich będzie to wywoływało. więcej »
  • 20-11-2015Wycieczka z ZFŚS a przychód pracownika
    Pytanie podatnika: Czy kwota dofinansowania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do wycieczki dla pracowników i osób uprawnionych zwolniona będzie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako wartość nieodpłatnie otrzymanego świadczenia? Czy dofinansowanie z zfśs do spotkania integracyjnego dla osób uprawnionych zwolnione będzie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako wartość nieodpłatnie otrzymanego świadczenia? więcej »
  • 05-11-2015PIT: Służbowa taksówka to przychód pracownika?
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca pokrywa pracownikom w 100% koszty przejazdu taxi z miejsca organizowania spotkania pracowniczego do miejsca zamieszkania pracownika, jeżeli udział w spotkaniu jest dobrowolny, a powrót w godzinach wieczornych komunikacją miejską jest niemożliwy lub zagrażający bezpieczeństwu pracownika. Czy ww. zwrot kosztów przejazdu stanowi przychód pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy, opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 30-10-2015Posiłki dla pracowników a przychód w PIT 
    Pytanie: Jako pracodawca pokrywam 100% kosztów posiłków dla pracowników przy założeniu, że nie są one związane ze spotkaniami biznesowymi. Finansuję koszty posiłków na podstawie faktur, rachunków lub paragonów. Na podstawie dostarczonych faktur nie mogę wskazać kosztu faktycznie spożytego posiłku dla konkretnego pracownika, jest to catering wykupiony dla wszystkich lub grupy pracowników bez możliwości wskazania czy pracownik faktycznie skorzystał z posiłku. Czy koszt posiłków stanowi przychód pracownika? więcej »
  • 27-10-2015Przychody pracowników. Parking od pracodawcy z PIT
    Pytanie podatnika: Czy zwrot kosztu miejsc parkingowych usytuowanych w pobliżu siedziby pracodawcy stanowi przychód pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy, opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych? więcej »
« poprzednia[ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ] . [ 8 ] . [ 9 ]następna »