Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Świadczenia na rzecz pracowników

  • 02-09-2016NSA. Świadczenia w delegacji nie są przychodem pracownika
    Zarówno koszty zakwaterowania, stworzenia odpowiedniego do warunków pracy zaplecza socjalnego, jak również dojazdu do określonego i zmieniającego się w zależności od położenia budowy miejsca wykonywania pracy są przede wszystkim kosztami pracodawcy i to ponoszonymi w jego interesie wynikającym z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, nie zaś w interesie pracownika. Wobec tego niezależnie od regulacji przyjętej przez ustawodawcę w art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT, limitującej zwolnienie od podatku wyłącznie diet i innych należności za czas podróży służbowej pracownika, nie stanowią tego rodzaju świadczenia przychodu określanego jako wartość innych nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 tej ustawy. więcej »
  • 08-07-2016Wynajem sali gimnastycznej nie jest przychodem pracownika
    Pytanie podatnika: Czy korzystanie przez pracowników z obiektów sportowych, których koszty najmu opłaca Spółka, skutkuje powstaniem po stronie pracowników przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy powoduje, że na Spółce ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy w tym zakresie? więcej »
  • 05-07-2016Służbowe telefony wykorzystywane do celów prywatnych. Kiedy bez PIT?
    Pytanie: Zawarłem umowę z operatorem sieci telefonicznej, w której określono, że jedyną opłatą za wszelkie usługi rozmów krajowych, przesyłania wiadomości i transferu danych jest stały abonament (bez limitu, czyli niezależnie od ich ilości), w związku z czym nie wycenia się zrealizowanych połączeń (umowa nie wskazuje stawki za 1 minutę połączenia). Z każdego telefonu korzysta jeden i ten sam pracownik przez cały okres. Chcę dopuścić możliwość okazjonalnego wykorzystania przez pracowników telefonów służbowych do celów prywatnych. Czy wykonywanie prywatnych rozmów powoduje powstanie po stronie pracownika przychodu ze stosunku pracy? więcej »
  • 24-06-2016Składki ZUS: Imprezy integracyjne dla pracowników ze środków ZFŚS
    W związku ze stwierdzeniem przedsiębiorcy, iż wartość korzyści wynikających z udziału w imprezach i wyjazdach sportowo-rekreacyjnych oraz imprezach kulturalno-oświatowych o charakterze integracyjnym nie stanowi przychodu pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, w rozumieniu art. 12 ustawy o PIT, stwierdzić należy, iż w takiej sytuacji brak będzie obowiązku odprowadzania od ich wartości składek na ubezpieczenia społeczne. Podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia zawsze stanowi bowiem przychód osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy - wyjaśnił ZUS. więcej »
  • 22-06-2016Bezpłatne mieszkanie dla pracownika a PIT
    Pytanie: Zamierzam zakwaterować pracowników z Ukrainy zatrudnionych na umowę o pracę w lokalu mieszkalnym znajdującym się w Polsce. Pozwolę pracownikom na nieodpłatne korzystanie z tego lokalu, sam pokrywając koszty utrzymania nieruchomości. Dodam, że pracownicy nie korzystają z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. Czy prawidłowym będzie nie naliczanie pracownikowi podatku dochodowego od nieodpłatnego korzystania z ww. mieszkania? więcej »
  • 17-06-2016Skutki w PIT postawienia do dyspozycji świadczeń po zmarłym pracowniku
    Pytanie podatnika: Zmarła pracownica Wnioskodawcy. Do rozliczenia z tytułu stosunku pracy po śmierci pracownicy pozostał zasiłek chorobowy i ekwiwalent za niewykorzystany urlop, a nadto odprawa pośmiertna. Czy wobec braku danych identyfikacyjnych i kontaktowych osoby uprawnionej do odbioru ww. świadczeń prawidłowym było wyodrębnienie tychże należności z majątku spółki i postawienie ich do dyspozycji uprawnionego? Czy należy od ww. świadczeń obliczyć, pobrać i wpłacić zaliczki na PIT? Jak przy braku danych identyfikacyjnych i kontaktowych podatnika wypełnić PIT-11? Czy należności te można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? więcej »
  • 10-06-2016Świadczenia na rzecz pracowników
    1. Świadczenia na rzecz pracowników stanowiące koszty  Świadczenia na rzecz pracowników co do zasady są kosztem uzyskania przychodów. Nie stanowią kosztów wyłącznie te świadczenia na rzecz pracowników, które nie zostały poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów albo zostały z kosztów uzyskania przychodów w sposób wyraźny wyłączone na mocy przepisów. więcej »
  • 31-05-2016Dofinansowanie wyjazdu do zielonej szkoły. Skutki podatkowe u pracownika
    Koniec roku szkolnego to okres, w którym wiele szkół organizuje dla swoich uczniów wyjazdy do tzw. zielonych szkoły. Niektórzy pracodawcy finansują rodzicom wydatki na ten cel. Czy takie dofinansowanie jest przychodem pracownika, który należy opodatkować podatkiem dochodowym? Sprawdźmy. więcej »
  • 27-05-2016Sfinansowanie udziału pracowników w branżowych zawodach sportowych a przychód ze stosunku pracy
    Pokrycie przez pracodawcę kosztów uczestnictwa pracowników w branżowych zawodach sportowych nie powoduje powstania przychodu ze stosunku pracy. Wpływ na tę ocenę ma przede wszystkim charakter tego rodzaju wydarzeń, które ukierunkowane są na odnoszenie korzyści przez pracodawcę. więcej »
  • 24-05-2016Przychody pracownika: Przejazdy samochodem służbowym pomiędzy miejscem zamieszkania a miejscem pracy
    Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) przychodami, z zastrzeżeniem art. 14–15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, 25b i 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. więcej »
« poprzednia[ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ] . [ 8 ]następna »