Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Strata podatkowa

  • 04-12-2015Strata z tytułu objęcia udziałów nie może być rozliczona z innymi dochodami
    Pytanie: Planuję objęcie udziałów w kapitale zakładowym spółki kapitałowej (spółki z o.o.) w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana cześć. Jednocześnie pozostaję udziałowcem innej spółki kapitałowej, w związku z czym w ramach przysługujących mi uprawnień uzyskam przychód z tytułu wypłaty dywidendy. Czy zapisy ustawy o PIT zezwalają na pomniejszenie dochodu uzyskanego z tytułu wypłaty dywidendy o stratę poniesioną w latach poprzednich z tego samego źródła, tj. stratę z tytułu objęcia udziałów? więcej »
  • 30-09-2015Ustalenie dochodu (straty) z działalności prowadzonej indywidualnie oraz w formie spółki cywilnej
    W przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w różnych formach (np. indywidualnie, w formie spółki cywilnej), do ustalenia dochodu z tego źródła przychodów należy zsumować przychody oraz koszty ich uzyskania. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują dodawania (odejmowania) dochodu (straty) ustalonej odrębnie z poszczególnych form prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. więcej »
  • 04-09-2015Termin wydania decyzji określającej wysokość straty
    Decyzja określająca wysokość straty - na podstawie art. 24 Ordynacji podatkowej - może zostać wydana tak długo, jak długo możliwa jest weryfikacja deklaracji za rok podatkowy, w którym strata ta została odliczona. W przypadku odliczenia straty termin do wydania decyzji określającej stratę rozpocznie swój bieg od początku terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, którego wysokość została określona przy uwzględnieniu odliczonej straty podatkowej. Jeżeli natomiast w terminach z art. 7 ust. 5 ustawy o CIT lub art. 9 ust. 3 ustawy o PIT podatnik nie odliczył straty, prawo do wydania decyzji określającej wysokość straty podatkowej nie będzie czasowo ograniczone, ponieważ nieodliczona strata nie miała w takiej sytuacji wpływu na jakiekolwiek mogące podlegać przedawnieniu zobowiązanie - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 21-11-2014Uchwała NSA. Przełom w zasadach rozliczania straty podatkowej
    W świetle art. 70 § 1 i art. 208 § 1 oraz art. 233 § 1 pkt 2 lit. a Ordynacji podatkowej w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2005 r. po upływie terminu przedawnienia nie jest dopuszczalne prowadzenie postępowania podatkowego i orzekanie o wysokości zobowiązania podatkowego, które wygasło przez zapłatę (art. 59 § 1 pkt 1 O.p.) - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 16-10-2014Strata podatkowa nie przesądza o trudnej sytuacji
    Z uzasadnienia: Powstanie straty, nie oznacza jeszcze utraty płynności finansowej. Innymi słowy, wykazanie jedynie straty w bilansie nie przesądza automatycznie o zaistnieniu przesłanek przyznania prawa pomocy. więcej »
  • 20-09-2013Rozliczanie strat w PIT
    Pytanie podatnika: Czy zaliczki na podatek dochodowy mogą być zmniejszone o koszty poniesione w miesiącach poprzednich, jeśli przychody wówczas były niższe niż koszty; np. w maju i kolejnych miesiącach przychody wyniosły 2000 PLN, a jednorazowe koszty poniesione w maju wyniosły 20 000 PLN, czy to oznacza, że można nie płacić zaliczek za maj i kolejnych 9 miesięcy nawet w kolejnym roku podatkowym, jeśli wciąż będzie obowiązywał Wnioskodawczynię podatek płacony na zasadach ogólnych? (Pytanie dotyczy możliwości rozliczenia strat ponoszonych na wynajmie w przyszłych przychodach.) więcej »
  • 28-05-2012Odliczenie straty przy obliczaniu zaliczek miesięcznych
    Pytanie podatnika: Spółka za rok podatkowy 2008 i 2011 poniosła stratę. W bieżącym roku podatkowym spółka osiąga za poszczególne miesiące dochody, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Czy spółka może dokonać odliczenia poniesionej w poprzednich latach straty już w trakcie roku podatkowego, przy obliczaniu zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych? więcej »
  • 26-04-2012Opodatkowanie wynajmu mieszkania na zasadach ogólnych
    Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni wynajmuje, użyczone jej przez rodziców, mieszkanie, samodzielnie opodatkowując dochód z najmu prywatnego na zasadach ogólnych. Czy Wnioskodawczyni zobowiązana jest rozliczyć przychód z tytułu najmu mieszkania i uwzględnić go w rocznym zeznaniu podatkowym, skoro nie osiągnęła dochodu, a nawet poniosła stratę? W jaki sposób, w jakich terminach, w jakiej wysokości i na jakim formularzu należy odprowadzać co miesiąc zaliczki na podatek dochodowy? Czy można rozliczać dochód z najmu mieszkania wspólnie z mężem w rocznym zeznaniu podatkowym? Czy należy zgłosić do urzędu skarbowego ewentualne rozwiązanie umowy najmu? więcej »
  • 25-01-2012PIT 2011: Odliczenie straty
    Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dopuszczają możliwość obniżenia dochodu o wysokość poniesionej straty w roku podatkowym przez najbliższe kolejno po sobie następujące pięć lat podatkowych, przy czym wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% tej straty. Jak wynika z powyższego, strata może być rozliczona w okresie od dwóch do pięciu lat podatkowych. Podstawowym warunkiem jej rozliczenia jest jednak wystąpienie dochodu w roku podatkowym. Należy również pamiętać, że powstałą stratę można rozliczyć tylko z dochodem powstałym z tego samego źródła co strata. więcej »
  • 04-07-2011NSA: Likwidacja środka trwałego to nie tylko jego fizyczne zniszczenie
    Jeżeli likwidacja nie w pełni umorzonego środka trwałego jest wynikiem utraty jego przydatności gospodarczej w ramach tego samego rodzaju działalności to powstała strata, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest kosztem uzyskania przychodów. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »