Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » środek trwały

  • 29-10-2019Firmowy samochód wykorzystywany czasami prywatnie w kosztach działalności
    Pytanie: Czy koszty związane z zakupem oraz utrzymaniem samochodu osobowego, po jego przyjęciu do ewidencji środków trwałych jako środka trwałego w działalności gospodarczej, z wykorzystywaniem go również jako środka transportu w podróżach służbowych niezwiązanych z działalnością, mogą być uznane jako koszty uzyskania przychodów w działalności: koszty amortyzacji: 100% odpisów amortyzacyjnych; koszty ubezpieczenia OC, AC, NW oraz Assistance: 100% kosztów; koszty przeglądów i napraw (usługi serwisowe wraz z zakupem części zamiennych): 75% poniesionych kosztów; koszty zakupu paliwa, olejów, wymiany ogumienia i inne bieżące koszty eksploatacyjne związane z utrzymaniem pojazdu: 75% poniesionych kosztów? więcej »
  • 23-10-2019NSA. Komplet elementów nie zawsze jest środkiem trwałym
    Z uzasadnienia: Nieprawidłowe jest stanowisko organu interpretacyjnego, że jako środek trwały należy potraktować wyłącznie komplet szalunków budowlanych i rusztowań. Warunek kompletności i zdatności do użytku może być bowiem spełniony jedynie okazjonalnie, a – w odniesieniu do poszczególnego elementu, składającego się na komplet – także wielokrotnie. Natomiast pojedynczych elementów – co wydaje się niesporne - niewątpliwie nie można uznać za kompletne i zdatne do użytku, gdyż samodzielnie nie stanowią urządzenia ani nie tworzą konstrukcji spełniającej cel gospodarczy; nie są więc co do zasady środkami trwałymi w rozumieniu art. 16a ust. 1 u.p.d.o.p. więcej »
  • 15-10-2019Klimatyzacja jako odrębny środek trwały podlegający amortyzacji
    Pytanie: Jednym z nakładów przy okazji dostosowywania pomieszczenia do zamierzonej działalności był montaż systemu klimatyzacji, który zaprojektowany został ściśle w oparciu o układ i specyfikację wynajętego lokalu. Wydatek ten w całości pokryty został ze środków Wnioskodawcy. Wnioskodawca ustalił jednak z właścicielem lokalu, że System klimatyzacji pozostanie w lokalu w razie wypowiedzenia/rozwiązania umowy najmu lokalu. Czy ww. system stanowi odrębny (samodzielny) środek trwały i powinien być amortyzowany w podatkowych kosztach działalności Wnioskodawcy w sposób dla niego właściwy? więcej »
  • 26-08-2019Elektryczna hulajnoga może być kosztem w firmie
    Pytanie: Wnioskodawca ma też sporą grupę klientów, z którą spotyka się w centrum miasta, gdzie dojazd samochodem jest utrudniony, lub wręcz niemożliwy, a dodatkowo postój w centrum jest płatny, a w związku z planowanymi podwyżkami będzie jeszcze droższy. Wnioskodawca zastanawia się nad kupnem elektrycznej hulajnogi jako środka transportu, który może schować w samochodzie i w razie potrzeby użyć do dojazdów do klientów w centrum. Czy Wnioskodawca może uwzględnić zakup hulajnogi jako koszt uzyskania przychodu? więcej »
  • 21-08-2019Co można amortyzować odrębnie od budynku?
    Pytanie: Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie sprzedaży i serwisu samochodów. W celu zwiększenia przestrzeni salonu oraz serwisu prowadzi inwestycję mającą na celu rozbudowę budynku mieszczącego salon samochodowy. W budynku oraz na dachu i ścianach budynku umieszczone zostaną m.in. następujące składniki majątkowe: elementy wyposażenia wewnętrznego i zewnętrznego, system wentylacji oraz klimatyzacji, instalacja elektryczna, system video, windy, drzwi zewnętrzne oraz bramy wjazdowe i garażowe. Czy ww. składniki majątkowe stanowią odrębne pojedyncze lub kompleksowe środki trwałe i jako takie mogą podlegać amortyzacji podatkowej odrębnie od budynku? więcej »
  • 05-06-2019Podatnik wycofuje środek trwały z działalności gospodarczej, a co z VAT?
    Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie zawiera definicji środka trwałego. Poszukując jej w innych aktach prawnych również nie jest łatwo ją odnaleźć. Ustawodawca zamiast podać prostą definicję wskazał warunki, które dana rzecz powinna spełnić, aby móc zostać uznaną za środek trwały. więcej »
  • 28-05-2019PIT: Sprzedaż mieszkania wykorzystywanego w działalności gospodarczej
    Pytanie: Czy w sytuacji sprzedaży lokalu mieszkalnego, wynajmowanego w ramach działalności gospodarczej i wprowadzonego do ewidencji środków trwałych i wartości materialnych i prawnych, następującej po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości, przychód ze sprzedaży będzie uznany jako przychód ze zbycia majątku niepodlegający opodatkowaniu na mocy art. 10 ust. 1 pkt 8 czy jako przychód z działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT? więcej »
  • 23-04-2019NSA. Kiedy wydatki na ulepszenie zwiększają wartość środka trwałego?
    Z uzasadnienia: Ustawodawca nie dopuszcza możliwości ustalania "skorygowanej" wartości początkowej zakupionego wcześniej środka trwałego w oparciu o wycenę dokonywaną samodzielnie przez podatnika lub przez powołanego przez niego biegłego, z uwzględnieniem cen rynkowych (...) Unormowania z art. 22g ust. 8 i ust. 9 ustawy o PIT dotyczą wyłącznie sytuacji, gdy podatnik nie może ustalić ceny nabycia lub kosztu wytworzenia środka trwałego, który nie został jeszcze wprowadzony do ewidencji środków trwałych i którego amortyzacja jeszcze się nie rozpoczęła. więcej »
  • 13-02-2019WSA. Wartość początkowa w leasingu finansowym
    Z uzasadnienia: Wartość początkową środka trwałego oddanego korzystającemu w ramach umowy leasingu finansowego ustala leasingodawca (finansujący). Jest to także logiczne następstwo tego, że to finansujący dysponuje wiedzą jaki powinien uzyskać zwrot, aby pokrył on wspomnianą wartość początkową przedmiotu umowy. To on wcześniej nabył środek trwałych, który następnie oddaje leasingobiorcy. Wobec tego Wnioskodawczyni, która korzysta z nieruchomości mieszkaniowych na podstawie umowy leasingu finansowego nie jest uprawniona do tego, aby ustalić wartość początkową środków trwałych oddanych do korzystania w ramach wspomnianego leasingu. więcej »
  • 07-01-2019Remont środka trwałego przed wprowadzeniem do ewidencji
    Pytanie: W celu zdobycia nowych klientów, do reklamy prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności, Wnioskodawca zamierza wykorzystać posiadaną przez niego łódź. Łódź wraz z przyczepą podłodziową zostanie wprowadzona do środków trwałych. Łódź wymaga wymiany silnika. W związku z tym, przed jej wprowadzeniem do działalności Wnioskodawca zamierza zakupić nowy silnik. Czy zakupiony silnik może zwiększyć wartość początkową wprowadzonego środka trwałego (łodzi)? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »