Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka z o.o.)

  • 04-07-2022Pożyczka udzielona przez spółkę to ukryty zysk
    Spółka z o.o., której wspólnikami są dwie osoby fizyczne, posiadające po 50% udziałów każdy, zamierza złożyć zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, z dniem 1 marca 2022 r. Natomiast 1 kwietnia zamierza udzielić jednemu ze wspólników pożyczki oprocentowanej na zasadach rynkowych. Czy spółka w momencie udzielenia pożyczki postąpi prawidłowo nie naliczając podatku z tyt. ukrytych zysków? więcej »
  • 07-04-2022Przekształcenie działalności w spółkę z o.o. nie podlega VAT
    Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową - w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie stanowić odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, ani odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ustawy. Tym samym przekształcenie to nie będzie wypełniać dyspozycji art. 5 ust. 1 ustawy, a więc nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. więcej »
  • 15-03-2022Wejście w spółkę z o.o. pozwoli nie zapłacić składek ZUS i gwarantuje niski CIT?
    Polski Ład odbiera przedsiębiorcom możliwość odliczania od podatku wydatków na obowiązkowe składki zdrowotne. Wynagrodzenia innych, działających na podstawie powołania, okraja o wartość 9% składki, której przed 1 stycznia 2022 roku nie mieli obowiązku odprowadzać. W tym kontekście, zwłaszcza w przypadku wysokich dochodów z biznesu, warto rozważyć wejście w spółkę z o.o. Przedsiębiorca będący wspólnikiem takiej spółki nie zapłaci składki na ZUS i skorzysta z niskiego opodatkowania CIT. więcej »
  • 16-11-2021Skutki w PIT przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.
    W przypadku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową, w szczególności w związku z objęciem udziałów w spółce przekształconej, przedsiębiorca nie uzyska przychodu na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. więcej »
  • 26-10-2021WSA. Koszty przy zbyciu udziałów w spółce z o.o. powstałej z przekształcenia spółki jawnej
    Art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czasowo wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatki na objęcie lub nabycie udziałów (akcji), przy czym uznaje je za koszty uzyskania przychodów w okresie późniejszym, tj. w dacie odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji). Ustawodawca nie łączy zatem przedmiotowych wydatków z okresem historycznym, tylko odnosi do okresu, w którym zbywane udziały zostały objęte lub nabyte, a więc do momentu przekształcenia, a nie na dzień poniesienia wydatków na wkłady w spółce osobowej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. więcej »
  • 23-09-2021Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o. Czy możliwy jest 9% CIT?
    Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki komandytowej, która jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Komplementariuszem SPK jest spółka z o.o. Komandytariuszami są dwie osoby fizyczne. Spółka zostanie przekształcona w spółkę z o.o. Czy po przekształceniu spółka będzie uprawniona do korzystania ze stawki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) w wysokości 9%, w odniesieniu do przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych? więcej »
  • 22-06-2021WSA. Zwrot dopłat wspólnikom, gdy nie są już udziałowcami spółki również zwolniony z PIT
    Jeżeli w spółce zostanie podjęta uchwała o zwrocie dopłat konkretnym wspólnikom z tytułu posiadanych przez nich udziałów to ogólne prawo majątkowe do zysku wynikające z posiadanych udziałów skonkretyzuje się, w wierzytelność przysługującą osobie, która w momencie podejmowania uchwały będzie wspólnikiem i będzie posiadała udziały. To późniejsze zbycie udziału nie pozbawi zbywców praw z innych wierzytelności przysługujących im wobec spółki, której udziały były przedmiotem obrotu - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. więcej »
  • 26-05-2021Udzielanie pożyczek wspólnikom przez spółki. Co z PCC?
    Udziałowiec - wspólniki spółki z o.o. zawarł ze spółką umowę oprocentowanej pożyczki. Spółka w związku z prowadzoną działalnością jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Czy na pożyczkobiorcy ciąży obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy pożyczki ze spółką? więcej »
  • 02-03-2021Czy nieodpłatne pełnienie funkcji członka rady nadzorczej spółki z o.o. przez pracownika udziałowca stanowi dla tej spółki nieodpłatne świadczenie?
    Zasadniczo rada nadzorczej w spółce z o.o. jest organem fakultatywnym. Jej ustanowienie jest więc zazwyczaj inicjatywą podmiotu dominującego, udziałowca, który w swoim interesie, za pośrednictwem rady nadzorczej, dba o prawidłowe funkcjonowanie spółki zależnej. Wobec powyższego należy wskazać, że w przypadku nieodpłatnego pełnienia funkcji członków rady nadzorczej spółki z o.o. przez pracowników udziałowca, brak jest z tego tytułu świadczenia nieodpłatnego na rzecz spółki z o.o. więcej »
  • 16-12-2020Wspólnik spółki komandytowej na podatku liniowym
    Jeżeli podatnik prowadzi działalność samodzielnie i w formie spółki niebędącej osobą prawną (należy do niej m.in. spółka komandytowa), to przychód z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie nie może być opodatkowany według skali podatkowej, a z działalności prowadzonej w formie spółki - podatkiem liniowym, i odwrotnie. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ]następna »