Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

  • 13-02-2015Uproszczone zaliczki po przekształceniu jednoosobowej działalności w spółkę kapitałową
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca będący jednoosobową spółką z o.o. powstałą na skutek przekształcenia podatnika z jednoosobowej działalności, który to przed przekształceniem oraz w pierwszym roku po przekształceniu w spółkę z o.o. rozliczał podatek dochodowy w formie zaliczek kwartalnych, ma prawo w kolejnym roku obrotowym dokonywać rozliczenia podatku dochodowego w formie uproszczonej i wpłacać zaliczki miesięczne za ten rok podatkowy w uproszczonej formie? więcej »
  • 10-02-2015Skutki podatkowe wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki z o.o.
    Pytanie podatnika: Czy wyodrębniona ze spółki działalność dystrybucji bezpośredniej stanowić będzie w dacie aportu zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w konsekwencji wniesienie działalności dystrybucji bezpośredniej (wraz z przypisanymi do niej aktywami i zobowiązaniami) aportem do spółki nie będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych? więcej »
  • 04-02-2015PIT: Objęcie udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład pieniężny
    Z uzasadnienia: Nabycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przez osobę fizyczną w zamian za wkład pieniężny nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Skoro bowiem przepis art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT stanowi, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, objętych w zamian za wkład niepieniężny, to a contrario przyjąć należy, że ustawodawca ze zdarzeniem w postaci objęcia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład pieniężny nie wiąże skutków podatkowych. więcej »
  • 03-02-2015Składki ZUS przy prowadzeniu kilku działalności
    Osoba prowadząca kilka rodzajów pozarolniczej działalności jest obejmowana obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi tylko z jednego, wybranego przez siebie rodzaju działalności. Z tytułu prowadzenia pozostałych rodzajów pozarolniczej działalności nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani obowiązkowo, ani dobrowolnie - wyjaśnił ZUS. więcej »
  • 23-01-2015Zaliczki na poczet dywidendy w spółkach z o.o.
    Problematyka dopuszczalności wypłacania zaliczek na poczet dywidendy w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością uregulowana jest w ustawie z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r., poz. 1030, z późn. zm., dalej: k.s.h.). I tak, jest to zależne od zaistnienia trzech przesłanek, wynikających z art. 194 i 195 k.s.h.: więcej »
  • 02-12-2014Pozew o naprawienie szkody wyrządzonej spółce
    Zasadą jest, że powództwo w imieniu spółki w przypadku wyrządzenia jej szkody wytacza zarząd, natomiast gdy spółka z o.o. jest w likwidacji, uprawnienie to przysługuje likwidatorowi, w szczególnych sytuacjach uprawnionym staje się kurator jako przedstawiciel ustawowy. Powództwo za spółkę przeciwko zarządowi lub jego członkom wytacza rada nadzorcza lub pełnomocnik ustanowiony przez zgromadzenie wspólników. W razie gdy dojdzie do zaniedbań członków organów i spółka pomimo możliwości wyegzekwowania szkód nie podejmie żadnych w tym celu czynności, możliwe jest, by w jej imieniu wystąpił jej wspólnik. Zgodnie bowiem z art. 295 Kodeksu spółek handlowych, w sytuacji gdy spółka z o.o. nie wytoczy powództwa o naprawienie wyrządzonej jej szkody w terminie roku od dnia ujawnienia czynu wyrządzającego szkodę, każdy wspólnik może wnieść pozew o naprawienie szkody wyrządzonej spółce. więcej »
  • 28-10-2014Udziały w spółce z o.o. a wspólność majątkowa małżonków i rozwód
    Z uzasadnienia: Wydatki (koszty) na nabycie udziału w jedynym udziale w spółce z o.o., które zostały poniesione w trakcie trwania wspólności, związane są z określonymi składnikami majątku - po rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód oraz podziale majątku wspólnego (dorobkowego) mogą w całości zostać odliczone przez podatnika, któremu w trakcie podziału majątku wspólnego przypadł udział w udziale spółki, której majątek podlega likwidacji stając się przychodem współuprawnionych z tytułu tego udziału. Będzie to kwota wolna od podatku dochodowego stosownie do art. 21 ust 1 pkt 50a ustawy o PIT. więcej »
  • 20-10-2014Rozliczenie wydatków na założenie spółki
    Czy są kosztem uzyskania przychodu (spółki, udziałowców) wydatki związane z założeniem spółki z o.o.? Jak rozliczać te wydatki? więcej »
  • 01-10-2014Składki ZUS prokurenta spółki z o.o.
    Powołanie - bezumowne powierzenie pełnienia funkcji prokurenta nie stanowi samoistnego tytułu rodzącego obowiązek ubezpieczenia. Nie zaistnieje zatem obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia, które będzie otrzymywał prokurent za pełnienie swej funkcji. Prokura bowiem sama w sobie stanowi szczególny rodzaj pełnomocnictwa i nie rodzi obowiązków przewidzianych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych - wyjaśnił ZUS. więcej »
  • 30-09-2014Skutki w PIT aportu przedsiębiorstwa spółki jawnej do spółki z o.o.
    Pytanie podatnika: Czy wniesienie całości składników majątku spółki jawnej do spółki kapitałowej nie będzie podlegało opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z tym, że będzie stanowić aport przedsiębiorstwa? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ]następna »