Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

  • 07-08-2018NSA. PIT od zwrotu dopłat wniesionych do spółki z o.o.
    Dopłata oraz prawo do jej zwrotu są ściśle związane z udziałem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i przysługują zawsze uprawnionemu z udziału wspólnikowi, toteż prawa do zwrotu dopłaty nie można zbyć odrębnie od udziału. Niemożliwe jest więc uzyskanie odrębnego przychodu z kapitałów pieniężnych w związku ze zbyciem udziałów w spółce (na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a u.p.d.o.f.) oraz odrębnego przychodu z praw majątkowych w związku ze zbyciem związanej ze zbytym udziałem wierzytelności o zwrot dopłat (na podstawie art. 18 u.p.d.o.f.) - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 17-07-2018NSA. Kto może odebrać korespondencję spółki?
    Ordynacja podatkowa różnicuje sposoby doręczania korespondencji osobom fizycznym i osobom prawnym. Osobom prawnym oraz jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej pisma doręcza się w lokalu ich siedziby lub w miejscu prowadzenia działalności - osobie upoważnionej do odbioru korespondencji lub prokurentowi. Przepis ten ma stanowczy charakter i wyklucza możliwość potraktowania osoby odbierającej korespondencję kierowaną do spółki z o.o. jako pełnoletniego domownika. Ten sposób doręczenia reguluje art. 149 Ordynacji podatkowej, który dotyczy doręczeń dokonywanych osobom fizycznym a nie osobom prawnym. więcej »
  • 13-02-2018NSA. Oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości a odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki
    Oddalenie przez sąd upadłościowy wniosku o ogłoszenie upadłości, który nie został złożony we „właściwym czasie”, nie zwalnia członka zarządu z odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które powstały po oddaleniu tego „spóźnionego” wniosku - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 20-07-2017Niespłacone zobowiązania przy likwidacji spółki a przychód podatkowy
    Pytanie: Wnioskodawca, spółka z o.o. jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wspólnicy spółki rozważają podjęcie decyzji o zakończeniu prowadzenia działalności. Czy wartość niespłaconych zobowiązań, które pozostaną w spółce na dzień zakończenia jej likwidacji i wykreślenia jej z KRS będą stanowić dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych? więcej »
  • 03-07-2017NSA. PCC od przekształcenia spółki kapitałowej w osobową
    Z treści art. 9 pkt 11 lit. a, art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że opodatkowaniu przy przekształceniu spółek podlegają wkłady do spółki osobowej ponad tą ich część, która – co do zasady - podlegała już opodatkowaniu, a więc w tym zakresie zastosowanie znaleźć może zwolnienie podatkowe obowiązujące na podstawie art. 9 pkt 11 lit. a wymienionej ustawy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 01-03-2017Wspólnik spółki z o.o. a podleganie pracowniczym ubezpieczeniom społecznym
    Jednoosobowa spółka z o.o. nie może być pracodawcą wspólnika będącego równocześnie członkiem zarządu tej spółki (wyjątkiem może być zatrudnienie niepolegające na kierowaniu bądź prowadzeniu spraw spółki). Prawidłowość takiego stanowiska Zakładu została potwierdzona w jednolitym orzecznictwie Sądu Najwyższego. W szczególności wskazać należy tutaj wyroki: więcej »
  • 29-12-2016Skutki podatkowe wniesienia przez osobę fizyczną udziałów w spółce z o.o. do spółki osobowej
    W myśl art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PIT) ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego. więcej »
  • 16-12-2016Czy przekształcenie spółki trzeba opodatkować PCC?
    Pytanie podatnika: Czy przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? więcej »
  • 30-11-2016NSA. Zwrot VAT po likwidacji spółki
    W świetle art. 133 § 1 Ordynacji podatkowej, likwidator, ustanowiony do przeprowadzenia uzupełniającego postępowania likwidacyjnego majątku pozostałego po spółce wykreślonej już z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, nie jest stroną w postępowaniu podatkowym i - w związku z powyższym - nie jest uprawniony do wystąpienia do organu z żądaniem czynności zwrotu nadwyżki VAT, wykazanego w deklaracji zlikwidowanej spółki - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 22-11-2016WSA. Podział majątku likwidacyjnego spółki z o.o.
    Z uzasadnienia: Likwidacyjne wydanie majątku spółki nie jest stosunkiem umownym pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem. Tylko taka relacja mogłaby stanowić o wystąpieniu przychodu. Jest to czynność techniczna będąca częścią procesu likwidacyjnego. Przeciwko opodatkowaniu ww. czynności przemawiają także względy celowościowe. Wydanie majątku jest ostatnią czynnością spółki związaną z jej mieniem. Przypisanie jej przychodotwórczego charakteru wymagałoby tworzenia w spółce rezerw pieniężnych na zapłatę podatku oraz opóźniałoby proces likwidacyjny. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ]następna »