Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Spółka przejmująca

  • 28-02-2012Czy zamykać księgi przy łączeniu spółek? Skutki na gruncie CIT
    Zasadniczo księgi rachunkowe zamyka się w jednostce przejmowanej na dzień połączenia związanego z przejęciem jednostki przez inną jednostkę, w szczególności na dzień wpisu do rejestru tego połączenia. Mówi o tym art. 12 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. Jednocześnie w przypadku połączenia spółek przez inkorporację, gdzie zastosowano metodę łączenia udziałów, przepisy ustawy o rachunkowości pozostawiają spółce przejmowanej wybór. więcej »
  • 16-02-2011WSA: Prawo do odliczenia VAT przez spółkę przejmującą nie zależy od korekty faktur
    Z uzasadnienia: Określenie w fakturze jako nabywcy spółki przejętej, nie wyłącza praw spółki przejmującej do odliczenia podatku naliczanego z takiej faktury, bowiem decydują o tym uprawnieniu okoliczności faktyczne zdarzenia gospodarczego, które odzwierciedla faktura a więc - dokonanie sprzedaży, data tej sprzedaży, data wystawienia faktury ale przede wszystkim data przekształcenia prawnego podmiotu umowy sprzedaży. Zatem, spółce przejmującej przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony od faktur VAT wystawionych na spółki przejmowane po dniu połączenia spółek bez obowiązku korygowania danych nabywcy usługi, towaru. Warunkiem koniecznym do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie jest wystawienie w takim przypadku not korygujących na dane nabywcy usługi, towaru. więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »