Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Protokół odbioru

  • 18-03-2019Czy protokół zdawczo-odbiorczy odzyska znaczenie dla rozliczenia VAT?
    W myśl art. 647 Kodeksu cywilnego przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy, dostarczenia projektu oraz odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. Końcowy odbiór robót budowlanych stanowi bardzo ważny moment w stosunkach pomiędzy stronami ww. umowy. W szczególności jest potwierdzeniem wykonania zobowiązania, wykonawcy zaś umożliwia wystąpienie z roszczeniem o zapłatę wynagrodzenia lub też potwierdza niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania bądź zakres zobowiązania dotknięty wadami. więcej »
  • 04-05-2018Protokół zdawczo-odbiorczy nie decyduje o VAT? TS UE wyjaśni
    W umowach o roboty budowlane regułą są postanowienia przewidujące sporządzenie w formie pisemnej protokołu odbioru robót. Odbiór jest jednak jednostronną czynnością strony zlecającej prace. Jest potwierdzeniem, że ich efekt finalny został przez zleceniodawcę zaakceptowany. Oznacza on, że w pełni odpowiadają one umowie lub mają drobne, nieistotne wady. Odbiór prac zrealizowanych przez wykonawcę zgodnie z umową jest obowiązkiem inwestora. więcej »
  • 02-06-2017NSA. Samo podpisanie protokołu odbioru nie wpływa na moment wykonania usługi
    Z uzasadnienia: Zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a w zw. z art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, momentem wykonania robót budowlanych, będzie zrealizowanie wszystkich warunków przewidzianych w umowach dotyczących tych usług, ale w zakresie ich elementów rozumianych potocznie, w oparciu o obiektywne kryteria, na których opierają się te pojęcia. Niewątpliwie protokół, o jakim mowa w sprawie, obiektywnie nie jest elementem usługi budowlanej czy budowlano-montażowej, a jedynie potwierdza jej wykonanie. więcej »
  • 01-04-2014Usługi budowlane i budowlano-montażowe a VAT i podatek dochodowy
    Przepisy ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054, z późn. zm., dalej: ustawa o VAT) nie zawierają definicji usług budowlanych i budowlano-montażowych. W tym zakresie należy więc odwołać się do przepisów ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.). I tak, zgodnie z art. 3 pkt 6, 7 i 8 tej ustawy: więcej »
  • 10-05-2011Termin wystawienia faktury przy świadczeniu usług budowlanych
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca świadczy usługi budowlane. Faktury sprzedaży wystawiane są na podstawie protokołów odbioru wykonanych robót budowlanych. Data wystawienia faktury najczęściej pokrywa się z datą sprzedaży (datą sporządzenia protokołu odbioru). Czy, przykładowo, usługa budowlana, która została wykonana w dniu 15 października, co zostało potwierdzone protokołem odbioru z dnia 15 października powinna być najpóźniej zafakturowana w dniu 14 listopada (z datą sprzedaży 15 października i datą wystawienia 14 listopada)? więcej »
  • 14-04-2011Moment powstania obowiązku podatkowego przy dostawie lokali
    Dla opodatkowania danej czynności VAT nie jest istotne zachowanie wszelkich warunków stawianych tej czynności przez prawo cywilne, ale ekonomiczny efekt, w tym przypadku przejście faktycznego władztwa nad towarem i możliwość jego wykorzystywania. Przepis art. 19 ust. 10 ustawy o VAT uzależnia bowiem moment powstania obowiązku podatkowego nie od tego kiedy doszło do przeniesienia własności, ale od chwili, w której nastąpiło faktyczne wydanie rzeczy odbiorcy – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »