INDEKS TEMATYCZNY » Pranie odzieży

  • 22-09-2022
    Ekwiwalent pieniężny za pranie i używanie odzieży roboczej w firmowych kosztach
    Wszyscy pracownicy spółki, zatrudnieni na umowę o pracę (kierowcy), otrzymują odzież roboczą. W związku ze specyfiką wykonywanej pracy odzież tych pracowników jest narażona na zabrudzenia. Spółka nie może zapewnić prania odzieży roboczej w trasie, dlatego też zamierza w roku 2022 wypłacać pracownikom ekwiwalent za pranie odzieży roboczej. Czy ww. ekwiwalent skalkulowany zgodnie z cenami rynkowymi w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej, będzie kosztem uzyskania przychodu? więcej »
  • 17-08-2022
    Składki ZUS: Ryczałt za pranie i suszenie odzieży to nie ekwiwalent
      W sytuacji, gdy pracodawca co miesiąc wypłaca pracownikowi za pranie odzieży roboczej stałą kwotę, świadczenie takie nie kwalifikuje się pod pojęcie ekwiwalentu, a jako ryczałt. Zatem jeśli pracodawca wypłaca ryczałt w stałej miesięcznej wysokości, bez względu na wysokość faktycznych kosztów, to taka wypłata stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, nawet jeśli została nazwana ekwiwalentem - wyjaśnił Zakład Ubezpieczeń Społecznych.   więcej »
  • 09-04-2021
    Składki ZUS od wypłacanego pracownikom ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej
    Pracodawca nie opłaca składek od ekwiwalentu, czyli od równowartości faktycznych kosztów, które zostały poniesione w związku z praniem odzieży. Jeśli natomiast pracodawca wypłaca ryczałt w stałej miesięcznej wysokości, bez względu na wysokość faktycznych kosztów, to taka wypłata stanowi podstawę wymiaru składek, nawet jeśli została nazwana ekwiwalentem. więcej »
  • 31-12-2018
    PIT: Ekwiwalent za pranie własnej odzieży używanej zamiast roboczej
    Pytanie: W Starostwie jest szereg stanowisk pracy, zajmowanie których wymaga posiadania specjalistycznej odzieży roboczej. W związku z tym, pracownicy wykorzystują własną odzież i jest im z tego tytułu wypłacany ekwiwalent za pranie i za używanie tej odzieży. Czy Starostwo od wypłaconego ww. ekwiwalentu jest zobowiązane do naliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych? więcej »
  • 20-11-2018
    Nieodpłatne świadczenie na rzecz pracownika a VAT
    Zgodnie z generalną zasadą VAT, określoną w art. 5 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu tym podatnikiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport i import oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. W określonych sytuacjach ustawodawca zrównał pod względem VAT świadczenie nieodpłatne z odpłatnym. Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy za odpłatne świadczenie usług uznaje się również m.in. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. więcej »
  • 16-08-2017
    Zwolnienie z PIT ekwiwalentu za pranie i używanie własnej odzieży
    Wnioskodawca posiada szereg stanowisk pracy, które nie wymagają posiadania specjalistycznej odzieży roboczej. W związku z tym pracownicy wykorzystują własną odzież. Wnioskodawca z tego tytułu wypłaca pracownikom ekwiwalent pieniężny. Wnioskodawca wypłaca również pracownikom ekwiwalent za pranie ww. odzieży. Czy wypłacany pracownikom ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży, jak również za jej pranie korzysta ze zwolnienia podatkowego? więcej »
  • 14-04-2017
    Kiedy ekwiwalent za pranie odzieży roboczej bez PIT?
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca nie posiada środków umożliwiających pranie odzieży roboczej, pracownikom wypłacany jest ekwiwalent pieniężny za pranie we własnym zakresie. Ekwiwalent jest wypłacany w formie ryczałtu. Ryczałt został obliczony na podstawie szacunkowych kosztów prania w danym miesiącu. Obecnie wysokość ryczałtu została określona w kwocie 10 zł miesięcznie. Czy tak ustalony ryczałt stanowi przychód pracownika, od którego należy naliczyć i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych? więcej »
  • 09-09-2016
    Składki ZUS: Ekwiwalent dla pracownika za pranie odzieży roboczej
    Wypłacany pracownikom ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej w wysokości uzależnionej od stopnia jej zabrudzenia wynikającego z rodzaju wykonywanej pracy (stanowiska) pracownika, ustalony w oparciu o kalkulację jednostkową kosztów usługi prania w wybranych zakładach pralniczych podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu stosunku pracy na podstawie § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - wyjaśnił ZUS. więcej »
  • 25-09-2014
    Opodatkowanie ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej i umundurowania
    Pytanie podatnika: Czy wypłacany pracownikom na podstawie art. 2379 Kodeksu pracy, ekwiwalent pieniężny z tytułu zwrotu kosztów prania odzieży roboczej i umundurowania, poniesionych przez pracownika, jest przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych czy też ww. ekwiwalent jest zwolniony z opodatkowania? więcej »
  • 21-05-2014
    ABC BHP: Odzież i obuwie robocze oraz środki higieny osobistej
    Pracodawca musi dostarczyć pracownikowi odzież i obuwie robocze w dwóch przypadkach: gdy odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, gdy występują szczególne wymogi technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »

NADCHODZĄCE SZKOLENIA

28.09.2022

Szkolenie online: Konsolidacja sprawozdań finansowych dla praktyków - 3-dniowe warsztaty

cena: 1390.00 zł netto

organizator: MDDP Akademia Biznesu oraz dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
28.09.2022

Szkolenie on-line: Dozwolona optymalizacja podatkowa z uwzględnieniem Polskiego Ładu

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
29.09.2022

Szkolenie on-line: Praktyczne aspekty sporządzania rachunku przepływów pieniężnych

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
30.09.2022

Szkolenie on-line: Inwentaryzacja: Zasady, Metody, Procedury

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
04.10.2022

Szkolenie on-line: Podatkowe problemy biur rachunkowych z uwzględnieniem Polskiego Ładu

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY