Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Pracownik

  • 09-09-2021Karta przedpłacona zamiast posiłków profilaktycznych z PIT
    Przedsiębiorca rozważa przekazywanie pracownikom, którzy będą uprawnieni do otrzymywania posiłków profilaktycznych i napojów, karty na posiłki profilaktyczne i napoje (gotowe posiłki, artykuły spożywcze oraz napoje bezalkoholowe). Dostawcą tego rodzaju kart będzie podmiot zewnętrzny. Karty te zasilane byłyby co miesiąc przez przedsiębiorcę. Czy wartość tych kart będzie stanowić przychód pracownika zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 08-09-2021Dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą a podwyższone koszty uzyskania przychodu
    Jeżeli pracownika wiążą z pracodawcą dwa stosunki pracy, pracodawca potrącając zaliczkę na podatek ma obowiązek zastosować podwyższone koszty do przychodu uzyskanego z każdego z tych stosunków pracy, natomiast pracownik w zeznaniu rocznym uwzględnia koszty we właściwej wysokości, tzn. z ograniczeniem wynikającym z art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak uznał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej. więcej »
  • 02-09-2021NSA. Koszty autorskie na etacie: Sama proporcja nie wystarczy
    Art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi lex specialis w stosunku do zasady ogólnej ustalania kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy wskazanej w art. 22 ust. 2 ww. ustawy. Zatem tylko w sytuacji, gdy jednoznacznie zostanie ustalone, że dany przychód objęty jest przedmiotem praw autorskich możliwe będzie zastosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. W każdym innym przypadku należy stosować koszty ustalone w art. 22 ust. 2 ustawy. więcej »
  • 01-09-2021W jakim terminie pracownik powinien wykorzystać zaległy urlop na żądanie?
    Niewykorzystany w roku kalendarzowym urlop wypoczynkowy powinien zostać udzielony pracownikowi do końca września kolejnego roku. Zgodnie z opinią PIP nie dotyczy to dni urlopu na żądanie. Uprawnienie do tego urlopu przysługuje bowiem na dany rok kalendarzowy i w razie niewykorzystania go przez pracownika w danym roku, nie przechodzi na rok następny.  więcej »
  • 27-08-2021WSA. Zapłata przez pracodawcę zaległych składek ZUS bez negatywnych konsekwencji dla pracownika
    Wykonania zaległego zobowiązania przez płatnika, w zakresie obliczenia, potrącenia z dochodu ubezpieczonego oraz odprowadzania składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, nie można utożsamiać z wykonaniem obowiązku za kogoś innego, tj. za pracownika lub byłego pracownika. Skoro wskutek zapłaty zaległych składek przez płatnika nie występuje przychód u pracowników, to płatnik nie jest również zobowiązany do pobrania zaliczki na podatek dochodowy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. więcej »
  • 25-08-2021Rabat dla klienta nie jest jego przychodem
    Przedsiębiorca daje swoim klientom możliwość darmowego pobrania, zainstalowania i korzystania z aplikacji zakupowej. Aby spopularyzować aplikację planuje wprowadzić program, który zakładać będzie udostępnianie poprzez aplikację dodatkowych kuponów, uprawniających w okresie ich ważności do uzyskania rabatu na towary nabywane z wykorzystaniem aplikacji. Czy po stronie któregokolwiek z uczestników programu (w tym po stronie pracownika przedsiębiorcy) powstanie przychód odpowiadający wartości udzielonego rabatu? więcej »
  • 24-08-2021PIT: Karty przedpłacone dla pracowników sfinansowane z ZFŚS
    Spółka zakupiła dla dzieci pracowników karty podarunkowe MIŚ w wyspecjalizowanym podmiocie zajmującym się dystrybucją świadczeń pozapłacowych. Z tytułu otrzymanych świadczeń pieniężnych w postaci kart podarunkowych sfinansowanych w całości z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych Spółka odprowadziła należny podatek od osób fizycznych. Czy środki zgromadzone na karcie podarunkowej są świadczeniem pieniężnym, które korzysta ze zwolnienia zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 20-08-2021Ubezpieczenie pracownika w podróży nie jest jego przychodem i nie podlega ZUS
    Jeżeli świadczenie nie zostało zakwalifikowane jako przychód z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy nie stanowi ono również podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Wartość opłacanych kosztów polisy ubezpieczeniowej pracownikom nie będzie stanowiła także podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne. więcej »
  • 19-08-2021Upominki dla pracowników i kontrahentów w kosztach firmy
    Spółka okazji 30-lecia funkcjonowania działalności, dokonała wręczenia koszy upominkowych swoim kontrahentom oraz pracownikom. Na kosze prezentowe składały się m.in. następujące upominki: kubek, notes, list, produkt A, wino, miód, plecak. Wysyłka miała charakter masowy, a jej celem było podtrzymanie relacji z kontrahentami i pracownikami, a także promowanie i budowanie marki A - na wysyłanych upominkach widniało logo A. Czy spółka ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie ww. upominków dla pracowników? więcej »
  • 10-08-2021Wydatki na wynajem hali sportowej dla pracowników jako koszt podatkowy firmy
    Przedsiębiorca w ramach organizacji czasu wolnego dla pracowników oraz ich integracji finansuje wynajem hal sportowych, w których pracownicy mogą uprawiać sport, m.in. rozgrywać mecze piłki siatkowej. Czy koszty związane z wynajmem hal sportowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »