Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Pracownicy

  • 16-06-2021Zakup wody dla pracowników. Podatki i rachunkowość
    Pracodawca ma obowiązek zapewniać wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych – zapewnić oprócz wody także inne napoje. Zobaczmy, w jaki sposób księgować tego rodzaju wydatki. więcej »
  • 15-02-2021Miejsce wykonywania pracy a koszty pracownika
    Pytanie: Pracownik mieszkający w miejscowości X w umowie o pracę jako miejsce świadczenia pracy ma wpisane dwa adresy: miejscowość X i miejscowość Y. Czy, jeżeli w jednym miesiącu pracownik będzie świadczył pracę tylko w miejscowości X a w drugim miesiącu cztery dni w tygodniu w miejscowości X i jeden dzień w tygodniu w miejscowości Y, koszty uzyskania przychodu należy zmieniać zgodnie do stanu faktycznego i czy pracownik za każdym razem musi składać stosowne oświadczenie, że spełnia warunki określone w art. 22 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT? więcej »
  • 11-02-2021Nieusprawiedliwiona nieobecność pracownika w świadectwie pracy
    Pytanie: Pracownik miał kilka 1-2 dniowych nieobecności nieusprawiedliwionych. Zwalniamy w końcu tę osobę i w związku z tym nie wiem gdzie w świadectwie pracy wykazać te nieobecności. Jako okresy nieskładkowe? więcej »
  • 13-01-2021Parametry i wskaźniki 2021: Pracownik
    Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:  wynagrodzenia zasadnicze,  wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,  różnego rodzaju dodatki,  nagrody,  ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i  wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona,  a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. więcej »
  • 11-03-2020Do 31 marca należy złożyć ZUS ZSWA
    Do końca marca br. przedsiębiorcy mają czas na złożenie ZUS ZSWA. W zgłoszeniu tym pracodawca jako płatnik składek przekazuje do ZUS informacje dotyczące pracowników umieszczonych w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych. więcej »
  • 24-06-2019Podróże służbowe: Ryczałt na przejazdy w dni wolne od pracy a PIT
    Pytanie: Czy w ramach podróży służbowej odbywanej poza granicami kraju wypłacany ryczałt na pokrycie kosztów przejazdów środkami komunikacji miejscowej w dni wolne od pracy korzysta ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o PIT? więcej »
  • 13-11-2018Odliczenie VAT z faktury za najem mieszkań dla pracowników
    Pytanie: Czy w sytuacji, gdy Wnioskodawca nabywa usługi wynajmu lokali mieszkalnych na rzecz swoich pracowników, to przedmiotowa transakcja korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, co wynika z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym Spółka na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy Spółka nie posiada prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem usługi od podmiotu trzeciego? więcej »
  • 14-11-2017Odliczenie VAT od wydatków na użytkowanie samochodów wynajętych pracownikom
    Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy z 11 marca 2014 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r. poz. 1221) podatnikowi służy prawo do odliczenia wydatków na pojazdy samochodowe w wysokości 50% kwoty VAT z faktury dokumentującej wydatki związane z takimi pojazdami. więcej »
  • 26-10-201750% kosztów uzyskania przychodów dla etatowca? - trzeba spełnić wiele warunków
    Tylko wyraźne rozróżnienie, jak również dokumentowanie prac – utworów chronionych prawem autorskim oraz wypłaconych wynagrodzeń z tego tytułu daje podstawę do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów. więcej »
  • 19-07-2017ZUS. Finansowanie przez pracodawcę dojazdów do pracy
    Pytanie: Pracodawca zamierza zorganizować pracownikom dowóz do pracy. Przewozy będą realizowane busem od przewoźnika prywatnego. Świadczenie będzie częściowo odpłatne przez pracownika, a kwota będzie zależała od trasy i ilości dni. Uprawnienie do przejazdów będzie wynikało z regulaminu wynagradzania. Czy od części finansowanej przez pracodawcę należy naliczać składki na ubezpieczenia społeczne? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »