Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Posiłki

  • 17-07-2018MF: Pracodawca nie odliczy VAT z faktur za posiłki dla pracowników
    Co do zasady brak jest możliwości skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących nabycie posiłków na potrzeby osobiste pracowników (tego rodzaju reguła wynika z ww. dyrektywy, do której stosowania jesteśmy zobowiązani). Dodatkowo należy zauważyć, że zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku naliczonego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych - wyjaśniło Ministerstwo Finansów. więcej »
  • 20-06-2018Otwarty bufet dla pracowników pozwala uniknąć PIT
    Przedsiębiorca podjął się wdrożenia szeregu inicjatyw mających na celu poprawę komfortu pracy pracowników, zredukowania poziomu stresu oraz zachowania dobrego stanu zdrowia. Jedną z takich inicjatyw jest zapewnienie pracownikom posiłków w miejscu pracy w postaci otwartego bufetu. Czy koszt sfinansowanych przez pracodawcę posiłków – artykułów spożywczych, napojów bezalkoholowych które nie są związane ze spotkaniami biznesowymi, stanowi dla pracowników przychód z pracy? więcej »
  • 12-12-2017Wydatki na usługi cateringowe w kosztach działalności
    Pytanie: Czy Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki na zakup posiłków dostarczanych przez firmę cateringową do jego siedziby na regularnie organizowane spotkania ze współpracownikami i kontrahentami w celu koordynacji pracy nad projektami Wnioskodawcy? więcej »
  • 07-06-2017Opodatkowanie VAT nieodpłatnego wydania posiłków dla pracowników
    Pytanie podatnika: Spółka jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka zarządza hotelem, w którym pracuje ok. 90 pracowników. Pracownicy hotelu mają możliwość korzystania z posiłków wydawanych w kantynie pracowniczej. Przekazywane pracownikom posiłki są wydawane nieodpłatnie. Czy od kosztów kantyny pracowniczej Spółka powinna naliczać podatek VAT należny? więcej »
  • 06-06-2017VAT przy sprzedaży posiłków i dań przez placówki gastronomiczne
    W związku z licznymi sygnałami, które dotyczą nieprawidłowego stosowania stawki podatku VAT w przypadku sprzedaży posiłków i dań przez placówki gastronomiczne, Ministerstwo Finansów przypomina, że zasady stosowania właściwej stawki podatku VAT - w szczególności 5 proc. lub 8 proc. - przy sprzedaży posiłków i dań przez placówki gastronomiczne określa interpretacja ogólna Ministra Finansów z 24 czerwca 2016 r.1) więcej »
  • 29-06-2016Stawka VAT przy sprzedaży posiłków i dań przez placówki gastronomiczne - interpretacja ogólna MF
    Posiłki sprzedawane przez różnego rodzaju placówki gastronomiczne, które są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, nie mogą korzystać z 5% stawki podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 2a w związku z poz. 28 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, ponieważ nie są klasyfikowane w grupowaniu PKWiU 10.85.1. Produkty takie, co do zasady, są opodatkowane 8% stawką podatku, z zastrzeżeniem wyjątków do których ma zastosowanie podstawowa stawka podatku - wyjaśnił Minister Finansów. więcej »
  • 28-04-2016PIP wyjaśnia: Profilaktyczne posiłki i napoje dla pracowników
    W jakich sytuacjach pracodawca zapewnia pracownikom profilaktyczne posiłki i napoje? więcej »
  • 30-10-2015Posiłki dla pracowników a przychód w PIT 
    Pytanie: Jako pracodawca pokrywam 100% kosztów posiłków dla pracowników przy założeniu, że nie są one związane ze spotkaniami biznesowymi. Finansuję koszty posiłków na podstawie faktur, rachunków lub paragonów. Na podstawie dostarczonych faktur nie mogę wskazać kosztu faktycznie spożytego posiłku dla konkretnego pracownika, jest to catering wykupiony dla wszystkich lub grupy pracowników bez możliwości wskazania czy pracownik faktycznie skorzystał z posiłku. Czy koszt posiłków stanowi przychód pracownika? więcej »
  • 07-07-2015WSA. Czy biurowe posiłki są przychodem pracownika?
    Z uzasadnienia: Skoro ilość i rodzaj artykułów żywnościowych nie będzie taka sama dla wszystkich pracowników i nie można ustalić przypadającej na poszczególne osoby indywidualnej ich ilości, to mając na uwadze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, art. 12 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 3 w zw. z art. 11 ust. 2-2b ustawy o PIT, które należy rozumieć w ten sposób, że pojęcie "inne nieodpłatne świadczenie" oznacza przysporzenie majątkowe o indywidualnie określonej wartości oraz skoro nie ma możliwości określenia wysokości przychodu przypadającego na każdego pracownika, to nie sposób przyjąć, że mamy do czynienia z przychodem w rozumieniu art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1 ww. ustawy. więcej »
  • 14-04-2015Sprzedaż posiłków w dostawie a VAT. Dostawa towaru czy usługi?
    Ustalenie czy świadczenie złożone należy zakwalifikować jako dostawę towarów, czy jako świadczenie usług, wymaga wzięcia pod uwagę wszelkich okoliczności, w jakich następuje transakcja, w celu określenia jej elementów charakterystycznych i dominujących – wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 26 marca 2015 r., nr ILPP2/4512-1-154/15-2/MN. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »