Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Poręczenie kredytu

  • 28-09-2016WSA. Nieodpłatne poręczenie kredytu jest przychodem
    Z uzasadnienia: Otrzymanie bez wynagrodzenia przez podatnika poręczeń majątkowych: wekslowych i innych, tytułem zabezpieczenia kredytów bankowych i gwarancji bankowych powoduje powstanie w spółce przychodu podatkowego z tytułu nieodpłatnych świadczeń. więcej »
  • 22-07-2016Poręczenie bez wynagrodzenia jest przychodem spółki?
    Na gruncie ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2014 r., poz. 851, z późn. zm.; dalej: ustawa o CIT) przychodami są w szczególności: wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (...) - art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. więcej »
  • 29-10-2014Nieodpłatne poręczenie kredytu przez wspólnika jako koszt podatkowy
    Interpelacja nr 28123 do ministra finansów w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, tj. dotyczących kwalifikowania do kosztów podatkowych zużycia składników majątku nieodpłatnie wcześniej otrzymywanych (świadczenia nieodpłatne) więcej »
  • 09-09-2013Nieodpłatne poręczenie kredytu a przychód kredytobiorcy
    Z uzasadnienia: Skoro od udzielenia poręczenia uwarunkowane jest przyznanie kredytu podmiotowi, za którego się poręcza, przyjęcie przez poręczyciela wspomnianego ryzyka ma pewną wartość, czyli cenę, którą uzyskujący poręczenie w normalnych warunkach rynkowych musiałby poręczycielowi zapłacić. Jeżeli zatem poręczenie takie otrzymuje nieekwiwalentnie, tym samym uzyskuje nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. więcej »
  • 17-01-2013CIT: Nieodpłatne poręczenia i gwarancje w świetle najnowszych interpretacji
    Dosyć częstą praktyką w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest udzielanie poręczeń/gwarancji szczególnie pomiędzy podmiotami powiązanymi. W sytuacji gdy poręczenia takie są udzielane nieodpłatnie, pojawiają się wątpliwości na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych korzystania z takiego nieodpłatnego poręczenia. więcej »
  • 09-05-2012Nieodpłatne poręczenie kredytu przez udziałowca a przychód w CIT
    Udzielenie spółce kapitałowej nieodpłatnego poręczenia przez jej udziałowca bądź akcjonariusza (podmiot powiązany) stanowi dla tej spółki nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz skutkuje powstaniem przychodu z tego tytułu - wyjaśnił Minister Finansów w interpretacji ogólnej. więcej »
  • 28-02-2011Przystąpienie do długu bez PIT
    Jeżeli podatnik będący poręczycielem kredytu innej osoby nie korzysta z pieniędzy z tego kredytu, wówczas nie dochodzi do powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia po stronie podatnika - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. więcej »
  • 24-09-2010Kwota zwolnienia z długu nie stanowi dla poręczyciela przychodu
    Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni, jako poręczyciel kredytu na zakup samochodu, zawarła z bankiem ugodę, na podstawie której miała zostać zwolniona z obowiązku spłaty pozostałych należności, jeśli w ciągu 36 miesięcy od dnia podpisania ugody terminowo wpłaci kwotę 52 000,00 zł. W dniu 18 września 2009 r. Zainteresowana podpisała z bankiem umowę o zwolnienie z długu, ponieważ wywiązała się z zobowiązania. Czy Wnioskodawczyni jako poręczyciel będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od kwoty, z której spłaty została zwolniona? więcej »
  • 07-04-2010Poręczenie spłaty kredytu bankowego przez podmioty powiązane a CIT
    Poręczenie spłaty kredytu bankowego jest usługą finansową, mającą wymierną korzyść. Nieodpłatne poręczenie spłaty kredytu udzielone spółce przez podmioty powiązane jest nieodpłatnym świadczeniem i stanowi dla niej przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 15-10-2009Poręczenie bez wynagrodzenia nie przysporzy korzyści
    Pytanie podatnika: Czy udzielone poręczenia i gwarancje oraz przystąpienie do długu są nieodpłatnym świadczeniem, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »