Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Podatek od spadków i darowizn

  • 22-09-2021Ulga mieszkaniowa: Zameldowanie na pobyt czasowy w innym lokalu nic nie zmieni
    Podatniczka uzyskała ulgę spadkową z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jednocześnie jest współwłaścicielką innego mieszkania, gdzie zamieszkuje jej rodzina. W ostatnim czasie podatniczka jest zmuszona do częstych wizyt w tym drugim mieszkaniu, aby opiekować się chorym członkiem rodziny. Czy możliwe jest zameldowanie tymczasowe w mieszkaniu, którego jest współwłaścicielką i zachowanie ulgi z tytułu zamieszkiwania w innym mieszkaniu, które otrzymała w spadku? więcej »
  • 22-09-2021WSA. Połowa spadku to połowa długów
    Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, długi i ciężary spadku obciążają ich w stosunku do wielkości ich udziałów spadkowych. Zatem, jeżeli udział strony w nabytym spadku wynosi ½ część, to kwota długów i ciężarów również podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania w połowie. więcej »
  • 14-09-2021NSA. Bez umowy o sprawowanie opieki nad spadkodawcą nie ma ulgi mieszkaniowej
    Warunkiem uzyskania zwolnienia podatkowego, przewidzianego w art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jest sprawowanie opieki nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej w przepisanej prawem formie. Do wymaganego prawem okresu sprawowania opieki nie można zaliczyć czasu, gdy opiekę sprawowano bezumownie lub na podstawie umowy zawartej bez wymaganej formy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 06-09-2021Najbliższa rodzina: Czas pomiędzy darowiznami nie ma znaczenia dla zwolnienia
    W marcu podatniczka wraz z mężem zakupiła mieszkanie. Na jego zakup rodzice podatniczki przekazali jej w kwietniu darowiznę pieniężną. Obecnie rodzice podatniczki chcą przekazać jej w darowiźnie kawalerkę. Czy musi i jaki okres upłynąć między darowizną pieniędzy a darowizną mieszkania, aby skorzystać ze zwolnienia podatkowego od podatku od spadków i darowizn? Czy podatniczka musi w darowanym mieszkaniu mieszkać i być zameldowana przez 5 lat, aby skorzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn? Czy dostając mieszkanie w darowiźnie, podatniczka może je od razu wynająć, czy musi upłynąć określony czas, zanim będzie mogła to zrobić? więcej »
  • 02-09-2021Darowizna od rodzica zastępczego również bez podatku
    Podatniczka na podstawie wyroku sądu została oddana pod opiekę prawną do swojej ciotki wraz z ustanowieniem dla niej rodziny zastępczej u ciotki. Ciotka planuje przekazać podatniczce darowizną znaczną kwotę gotówki. Czy otrzymana od ciotki darowizna będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, czy też będzie zwolniona z ww. podatku? więcej »
  • 31-08-2021Darowizna pieniędzy od rodziców na konto żony
    Czy darowizna pomiędzy członkami najbliższej rodziny (rodzice - syn) może korzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, w przypadku gdy darowizna środków pieniężnych wpłynęła na konto małżonki osoby obdarowanej? Z tego rachunku obdarowany i jego żona korzystają wspólnie prowadząc swoje gospodarstwo domowe. Nie mają żadnej rozdzielności majątkowej. więcej »
  • 25-08-2021WSA. COVID-19: Zawieszenie biegu terminu do zgłoszenia spadku albo darowizny
    W art. 15 zzr ustawy COVID-19 poszczególne regulacje prawa publicznego, w tym przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn, nie zostały z reguły uwzględnione wprost czego przyczyn nie sposób tłumaczyć inaczej, jak oczywistością przyjęcia przez racjonalnego ustawodawcę, że bieg terminów materialnych przewidzianych w tych regulacjach "nie rozpoczynał się, a rozpoczęty ulegał zawieszeniu" - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie. więcej »
  • 02-08-2021Spłata kredytu przez rodziców nie jest darowizną
    Podatniczka kupiła mieszkanie. Część środków na jego zakup pochodziła z darowizny od jej rodziców. Pozostała część środków pochodzi z kredytu hipotecznego, który został udzielony podatniczce oraz jej rodzicom. Czy podatniczka ma obowiązek składania do właściwego urzędu skarbowego formularza SD-Z2 w celu uzyskania zwolnienia od podatku od spadków i darowizn ze względu na to, że jej rodzice, jako współkredytobiorcy spłacają swój dług, za który odpowiadają solidarnie? więcej »
  • 28-06-2021Pomoc rodziców w spłacie kredytu. Kiedy darowizna jest zwolniona z podatku?
    Matka podatnika spłaciła jego zadłużenie wynikające z zaciągniętych dwóch kredytów gotówkowych w banku. Ponieważ podatnik nie posiadał aktywnego rachunku bankowego, matka dokonała przelewu środków pieniężnych na odpowiednie konto bankowe przeznaczone do spłaty kredytów. Czy wpłata darowizny środków pieniężnych przez matkę na rachunek przeznaczony do spłaty kredytów, a nie na rachunek osobisty obdarowanego, rodzi konieczność zapłaty podatku od darowizny? więcej »
  • 18-06-2021Darowizna ze wspólnego majątku na rzecz siostry zwolniona z podatku
    Brat będący w związku małżeńskim zamierza udzielić darowizny pieniężnej niezamężnej siostrze. Darowizna nastąpi z majątku wspólnego brata i jego żony i odbędzie się na podstawie pisemnej umowy darowizny zawartej między siostrą a bratem, na co żona brata wyraża zgodę. Pieniądze od brata zostaną przelane na rachunek bankowy siostry, a po ich otrzymaniu siostra złoży zeznanie SD-Z2. Czy siostra będzie zwolniona z obowiązku zapłaty podatku od całości otrzymanej darowizny? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »