Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Pieniądze

  • 19-08-2019Darowizna pieniędzy. Z podatkiem czy bez?
    Darowizny pieniężne dokonywane w obrębie najbliższej rodziny mogą skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Jednym z warunków jest zgłoszenie otrzymania darowizny. Co istotne, pieniądze dla bliskiej osoby można przekazać na rzecz osoby trzeciej, np. sprzedawcy mieszkania czy banku jako spłata kredytu. więcej »
  • 23-05-2018VAT od darowizny
    Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Jej cechą charakterystyczną jest brak świadczenia ze strony obdarowanego na rzecz darczyńcy w zamian za otrzymane przysporzenie. Z kolei przepis art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm.) na równi z odpłatną dostawą towarów traktuje nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności wszelkie darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów bądź ich części składowych. więcej »
  • 24-05-2017Będzie łatwiej odzyskać środki z błędnego przelewu
    Do polskiego prawa wprowadzone zostaną dodatkowe przepisy, które pozwolą na odzyskanie kwoty transakcji płatniczej wykonanej z użyciem błędnego numeru rachunku płatniczego – wynika z prezydenckiego projektu nowelizacji. Jak wskazują autorzy projektu, obecnie w niektórych sytuacjach odwrócenie błędnego przelewu jest w praktyce właściwie niemożliwe. więcej »
  • 15-02-2017Darowizna pieniędzy w ratach a prawo do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn
    Pytanie podatnika: Czy w związku z okresem wykonywania umowy darowizny przez trzy lata Wnioskodawczyni spełnia warunki przewidziane w art. 4a ust. 4 pkt 2 oraz art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn i nie ciąży na niej obowiązek składania zgłoszenia do urzędu skarbowego przy każdej następnej transzy wpłaty? więcej »
  • 06-12-2016NSA. Zwolnienie z podatku darowizny pieniędzy na cele mieszkaniowe
    Z uzasadnienia: W hipotezie art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie mieści się przeznaczenie pieniędzy na nabycie udziału w nieruchomości zabudowanej budynkiem wielomieszkaniowym. Przeznaczeniem środków z darowizny na cele mieszkaniowe nie jest nabycie udziału w nieruchomości budynkowej i podział quo ad usum budynku przez wydzielenie lokali jedynie do używania, bez ustanowienia odrębnej własności. więcej »
  • 14-06-2016Czy przechowanie pieniędzy podlega PCC?
    Podatniczka zgodziła się przechować w swoim domu, na prośbę brata jego pieniądze w wysokości 55.000 zł bez możliwości rozporządzania nimi. Na jego polecenie wpłaciła całą kwotę na lokatę bankową we wskazanym przez niego banku. Lokata zgodnie z dyspozycją była na jej nazwisko. Czy w takiej sytuacji podatniczka powinna zapłacić PCC od depozytu nieprawidłowego? Czym różni się zwykłe przechowanie od depozytu nieprawidłowego? Zobaczmy. więcej »
  • 10-03-2016Darowizna pieniędzy a zwolnienie z podatku od spadków i darowizn
    Darowizny dokonywane w obrębie najbliższej rodziny mogą skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Jednym z warunków jest przekazanie pieniędzy w formie przelewu. Co ważne, pieniądze dla bliskiej osoby można przekazać na rzecz osoby trzeciej, np. sprzedawcy mieszkania czy banku jako spłata kredytu. więcej »
  • 07-09-2015Darowizna w najbliższej rodzinie przekazana na konto małżonka osoby obdarowanej
    Pytanie podatnika: Czy darowizna pomiędzy członkami najbliższej rodziny (matka – syn) może korzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, w przypadku gdy darowizna środków pieniężnych wpłynęła na konto małżonka osoby obdarowanej? więcej »
  • 12-03-2013Zapłata przez systemy elektroniczne a data powstania przychodu
    Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż internetową zwykle dają swoim klientom możliwość wyboru sposobu płatności. Jednym z nich może być zapłata za pośrednictwem systemu płatności elektronicznych, który pozwala na dokonanie płatności np. kartą kredytową czy przelewem. więcej »
  • 23-11-2012Przychody pracownika: Świadczenia z ZFŚS a podatek dochodowy
    Pytanie podatnika: Czy od wszystkich wykorzystanych przez pracowników świadczeń należy z wynagrodzenia potrącić podatek dochodowy od osób fizycznych? Czy wśród wymienionych świadczeń są takie, które korzystają ze zwolnienia z podatku? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »