INDEKS TEMATYCZNY » odzież robocza

  • 22-09-2022
    Ekwiwalent pieniężny za pranie i używanie odzieży roboczej w firmowych kosztach
    Wszyscy pracownicy spółki, zatrudnieni na umowę o pracę (kierowcy), otrzymują odzież roboczą. W związku ze specyfiką wykonywanej pracy odzież tych pracowników jest narażona na zabrudzenia. Spółka nie może zapewnić prania odzieży roboczej w trasie, dlatego też zamierza w roku 2022 wypłacać pracownikom ekwiwalent za pranie odzieży roboczej. Czy ww. ekwiwalent skalkulowany zgodnie z cenami rynkowymi w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej, będzie kosztem uzyskania przychodu? więcej »
  • 09-04-2021
    Składki ZUS od wypłacanego pracownikom ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej
    Pracodawca nie opłaca składek od ekwiwalentu, czyli od równowartości faktycznych kosztów, które zostały poniesione w związku z praniem odzieży. Jeśli natomiast pracodawca wypłaca ryczałt w stałej miesięcznej wysokości, bez względu na wysokość faktycznych kosztów, to taka wypłata stanowi podstawę wymiaru składek, nawet jeśli została nazwana ekwiwalentem. więcej »
  • 31-12-2018
    PIT: Ekwiwalent za pranie własnej odzieży używanej zamiast roboczej
    Pytanie: W Starostwie jest szereg stanowisk pracy, zajmowanie których wymaga posiadania specjalistycznej odzieży roboczej. W związku z tym, pracownicy wykorzystują własną odzież i jest im z tego tytułu wypłacany ekwiwalent za pranie i za używanie tej odzieży. Czy Starostwo od wypłaconego ww. ekwiwalentu jest zobowiązane do naliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych? więcej »
  • 16-08-2017
    Zwolnienie z PIT ekwiwalentu za pranie i używanie własnej odzieży
    Wnioskodawca posiada szereg stanowisk pracy, które nie wymagają posiadania specjalistycznej odzieży roboczej. W związku z tym pracownicy wykorzystują własną odzież. Wnioskodawca z tego tytułu wypłaca pracownikom ekwiwalent pieniężny. Wnioskodawca wypłaca również pracownikom ekwiwalent za pranie ww. odzieży. Czy wypłacany pracownikom ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży, jak również za jej pranie korzysta ze zwolnienia podatkowego? więcej »
  • 14-04-2017
    Kiedy ekwiwalent za pranie odzieży roboczej bez PIT?
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca nie posiada środków umożliwiających pranie odzieży roboczej, pracownikom wypłacany jest ekwiwalent pieniężny za pranie we własnym zakresie. Ekwiwalent jest wypłacany w formie ryczałtu. Ryczałt został obliczony na podstawie szacunkowych kosztów prania w danym miesiącu. Obecnie wysokość ryczałtu została określona w kwocie 10 zł miesięcznie. Czy tak ustalony ryczałt stanowi przychód pracownika, od którego należy naliczyć i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych? więcej »
  • 30-01-2017
    Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej bez podatku?
    Co do zasady przyznany pracownikowi ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032, z późn. zm.). Wypłacona kwota może być jednak zwolniona z podatku.  więcej »
  • 09-09-2016
    Składki ZUS: Ekwiwalent dla pracownika za pranie odzieży roboczej
    Wypłacany pracownikom ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej w wysokości uzależnionej od stopnia jej zabrudzenia wynikającego z rodzaju wykonywanej pracy (stanowiska) pracownika, ustalony w oparciu o kalkulację jednostkową kosztów usługi prania w wybranych zakładach pralniczych podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu stosunku pracy na podstawie § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - wyjaśnił ZUS. więcej »
  • 20-07-2016
    Prawo do odliczenia VAT od zakupu odzieży i obuwia dla pracownika
    Pytanie: Muszę zakupić pracownikowi buty i kurtkę do pracy w zakładzie i w terenie. Jest to obuwie i kurtka o niskiej przenikliwości wody - specjalistyczne. Koszt zakupu 400 zł i 200 zł brutto. Zakup będzie dokonany na fakturę VAT. Wydaję pracownikowi w okresie pracy odzież letnią i zimową, którą pracownik posiada „na ewidencji”. Odzież i obuwie nie będzie przekazane na własność pracownikowi, będzie nadal stanowić własność pracodawcy. Czy przysługuje mi prawo do odliczenia VAT od zakupionego obuwia i kurtki dla pracownika? Dodam, że wykonuję jedynie czynności opodatkowane VAT. więcej »
  • 02-12-2015
    Ekwiwalent za pranie odzieży nie jest przychodem pracownika 
    Pytanie: Pracodawca posiada regulacje wewnętrzne dotyczące przyznawania i wypłaty ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej/ochronnej. W zarządzeniu zostały ustalone zasady wypłacania ekwiwalentu w rzeczywistej kwocie poniesionych kosztów przez pracownika w danym okresie rozliczeniowym. Każdy pracownik ma obowiązek złożyć pracodawcy oświadczenie w jakiej kwocie poniósł koszty prania odzieży. Do zarządzenia został dołączony również cennik pralni chemicznej, aby można było zweryfikować poniesione koszty. Czy ww. ekwiwalent będzie zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT? więcej »
  • 23-10-2014
    Czy zwrot za pranie odzieży roboczej zwolniony jest z PIT?
    Zwrot za pranie odzieży roboczej jest przychodem ze stosunku pracy pracownika. Czy może jednak skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »

NADCHODZĄCE SZKOLENIA

28.09.2022

Szkolenie online: Konsolidacja sprawozdań finansowych dla praktyków - 3-dniowe warsztaty

cena: 1390.00 zł netto

organizator: MDDP Akademia Biznesu oraz dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
28.09.2022

Szkolenie on-line: Dozwolona optymalizacja podatkowa z uwzględnieniem Polskiego Ładu

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
29.09.2022

Szkolenie on-line: Praktyczne aspekty sporządzania rachunku przepływów pieniężnych

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
30.09.2022

Szkolenie on-line: Inwentaryzacja: Zasady, Metody, Procedury

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
04.10.2022

Szkolenie on-line: Podatkowe problemy biur rachunkowych z uwzględnieniem Polskiego Ładu

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY